• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jaki jest wzór umundurowania ZHP?

+11 głosów
Przy okazji publikacji regulaminu umundurowania dla wodniaków postanowiłem sobie odświerzyć trochę wiedzę z regulaminu mundurowego dotyczącego pozostałych jednostek.

I tak:

1.
W tym regulaminie jest jasno napisane że wszyscy członkowie noszą mundury wg. oficjalnego wzoru ZHP. Niestety nigdzie owego wzoru znaleźć nie mogę, stąd pytanie nr 1: Jaki jest dokłądnie wzór naszych mundurów. Jakie są wytyczne odnośnie użytego materiału, krojów, kolorów, etc.

2.
Regulamin też wspomina o tym że "Gówna Kwatera ZHP określi w formie uchway zasady udzielania licencji na produkcji i dystrybucji mundurów". Wiadomo gdzie i czy w ogóle taka uchwała jest?

3. Dla mnie w sumie istotne. Czy mogę sobie samodzielnie uszyć swój własny mundur wg własnego kroju, ale z zachowaniem podstawowych elementów munduru jaki jest w oficjalnej sprzedaży, przy użyciu innego materiału, który jest kolorystycznie zbliżony do tych w oficjalnej dystrybucji. I na koniec. Czy jako członek ZHP mam prawo wyhaftować sobie na takim mundurze logo ZHP, czy muszę mieć na to specjalne pozwolenie z "góry"?.

4. Jeżeli odpowiedź na punkt nr 3 jest pozytywna to czy mogę w takie "mundury" zaopatrzyć całą swoją drużynę?
pytanie zadane 2 grudnia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Blazej456 (594)   6 11 22
Współczynnik akceptacji: 67%
   

2 odpowiedzi

+10 głosów
 
Najlepsza

ad. 2. Takiej uchwały nie ma, choć temat nie umarł, jest rozważany w GK gdzieś w tle i niewykluczone, że przy mundurach wodniackich doczeka się finalizacji.

ad. 3. Nie możesz. Logo ZHP jest znakiem towarowym zastrzeżonym przez GK ZHP i nam wolno go używać jedynie do celów, do których jako członkowie dostaliśmy zgodę – czyli np. do prezentacji, materiałów papierniczych, gadżetów itp. Do mundurów NIE dostaliśmy zgody i jest to w 100% celowe, właśnie żeby wykluczyć szycie mundurów „na boku” z materiałów nietrzymających parametrów. Przerabialiśmy to za czasu mundurów tzw. „musztardówek” i efekt wizualny był fatalny, więc założeniem reformy mundurów Goorka z 2005 r. było scentralizowanie produkcji i zapewnienie w ten sposób jednolitej jakości.
Innymi słowy: podstawowym założeniem „tematu” mundurów jest obecnie centralizacja ich wytwarzania, mająca na celu jednolitość. Domowe szycie mundurów miało być z założenia zablokowane i m.in. temu właśnie służy logo ZHP na mundurze. W uchwale o zasadach udzielania licencji miało chodzić o licencje dla szwalni, gdzie parametry dałoby się określić na piśmie i kontrolować, a nie dla pojedynczych osób.

odpowiedź 3 grudnia 2013 przez użytkownika vanadey (15,715)   17 80 296
wybrane 4 grudnia 2013 przez użytkownika Blazej456
+1 głos

1. Zgodnie z odpowiedziami na inne pytanie takie wzory nie istnieją.

2. Nie wiem, ale skoro nie ma wzoru to ciężko udzielić komuś licencji na produkcję mundurów wg tych wzorów ;) Ale mogę się mylić, lepiej przeszukać uchwały.

3. Z braku wzorów wszystkie mundury (moim zdaniem) są prawidłowe. Choć można też powiedzieć, że wszystkie są nieprawidłowe. Tak czy inaczej, nie widzę powodu, dla którego własnoręcznie zrobiony mundur miałby mieć inny status niż ten w sprzedaży (choć może to wynikać z uchwały w pkt. 2, jeśli taka istnieje). Logo możemy używać na polarach, więc czemu nie na bluzach A jednak nie ;)

4. Nie ma powodu, by traktować produkcję na własny użytek i na czyiś użytek inaczej.

odpowiedź 3 grudnia 2013 przez użytkownika karol-gro (17,693)  
edycja 3 grudnia 2013 przez użytkownika karol-gro

Podobne pytania

+20 głosów
21 odpowiedzi 13,978 wizyt
+5 głosów
2 odpowiedzi 1,205 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Blazej456 (594)   6 11 22
+3 głosów
3 odpowiedzi 4,101 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Lawenda21 (122)   1 1 4
0 głosów
2 odpowiedzi 1,207 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika shadrin121 (287)   15 27 36
–5 głosów
0 odpowiedzi 964 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika wii vivi (156)   9 12 23
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...