• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kapituła Wędrownicza a stopnie?

+5 głosów
W nowo powołane kapitule przewodniczący ma Hr, a dwaj pozostali członkowie HO (wszyscy mają naramienniki).

Czy taka kapituła może zamykać wszystkie stopnie do HR włącznie, czy do HR minimum dwóch członków powinno go posiadać? Proszę o pomoc w tej sprawie i uspokojenie mojego sumienia.
pytanie zadane 2 grudnia 2013 w Próby przez użytkownika Mariusz Paweł Grobli (412)   5 14 21
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+1 głos

Do prowadzenia prób HO i HR (zatwierdzenia programu próby oraz podjęcia decyzji o przyznaniu stopnia) można powołać kapitułę stopni przy drużynie, szczepie, związku drużyn lub hufcu. W skład kapituły mogą wchodzić tylko posiadający ten stopień harcerze i instruktorzy. Kapituła składa się przynajmniej z trzech członków. Szczegółowe zasady funkcjonowania kapituły określają członkowie kapituły, a zatwierdza komendant jednostki, przy której działa kapituła.

 

Tyle dokumenty. Zapis jest na tyle ogólny, że można go różnie interpretować i warto sobie ustalic zasady w szczegółowych zasadach działania. Jak dla mnie kapituła z nawet jednym HR może prowadzić próby na ten stopień. Oczywiście nie zwalnia to całej kapituły, opiekunów i szefa jednostki, przy której działa kapituła, od czuwania nad poziomem prób. Bo owszem, HR czasem jest stopniem niemal kombatanckim, ale nie można też przegiąć w drugą stronę z luzowaniem wszelkich wymogów. Trzeba użyć zdrowego rozsądku.

odpowiedź 2 grudnia 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
Hmmm, ja to zawsze czytałem inaczej, choć zapis faktycznie jest niestaranny. Kluczem jest sformułowanie "posiadający ten stopień". Jaki stopień? Otóż HO w przypadku kapituły HO i HR w przypadku kapituły HR. (Oczywiście HR miał też kiedyś HO). Stąd w kapitule na HR musieliby być wyłącznie HR.

Trzeba pamiętać, że kapituła jest OPCJĄ, nie jedynym rozwiązaniem. Nawet jeśli istnieje, drużyna nie ma obowiązku z niej korzystać i może zawsze przyznawać stopnie na zasadach ogólnych (SSH, p. 8). Stąd jeśli w okolicy nie ma wystarczającej liczby HR, drużyna zawsze może przyznać ten stopień decyzją całej drużyny.
0 głosów
Jakie stopnie instruktorskie mają członkowie kapituły? Bo jeśli mają minimum phm to nie ma problemu, moim zdaniem.

W próbach chodzi o to by się rozwijać. Nie ukrywajmy, że stopień HR jest nieco mało realizowany i zdobywany, więc moim zdaniem nie ma sensu rzucać kolejnych kłód pod nogi ludziom, którzy chcą ten stopień realizować.

 
Uważam, że taka Kapituła (jeden HR i dwóch HO) może zamknąć próbę i przyznać stopień. Trzeba też pamiętać, że dużo do powiedzenia ma tutaj Opiekun probanta.
odpowiedź 2 grudnia 2013 przez użytkownika KopczyK (3,470)   9 33 72
edycja 2 grudnia 2013 przez użytkownika KopczyK
A co ma stopień phm. członka kapituły do uprawnień kapituły? On ma znaczenie tylko przy opiekunie, nie przy członku kapituły.
"5. Zdobycie stopni harcerki orlej/harcerza orlego i harcerki Rzeczypospolitej/harcerza Rzeczypospolitej wymaga ułożenia indywidualnej próby na stopień. Planowanie i realizację prób na te stopnie wspiera opiekun próby. Może nim być harcerz w stopniu równym zdobywanemu albo wyższym lub instruktor (w przypadku stopnia harcerki orlej/harcerza orlego w stopniu przewodnika, a w przypadku stopnia harcerki Rzeczypospolitej/harcerza Rzeczypospolitej minimum w stopniu podharcmistrza)."

Ma znaczenie przy opiekunie, ale szczerze mówiąc to"wolałbym" żeby o mojej próbie decydował phm z HO niż pwd z HO :)

Ale to może mój dziwny punkt widzenia tylko jest :)
W kwestii formalnej, członek kapituły nie musi być instruktorem. Ma tylko mieć odpowiedni stopień wędrowniczy. Tak więc zupełnie OK jest przyznawanie tego stopnia instruktorowi przez trzech wędrowników albo członków starszyzny.  ;)
Jak najbardziej się z tym zgadzam :)

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 1,172 wizyt
pytanie zadane 6 marca 2013 przez użytkownika robcio822 (125)   1 1 5
0 głosów
1 odpowiedź 312 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2016 w Próby przez użytkownika dhMechanik (186)   4 6 10
+6 głosów
1 odpowiedź 308 wizyt
pytanie zadane 5 września 2013 przez użytkownika Marlenn (3,915)   33 56 82
+1 głos
2 odpowiedzi 477 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2018 w Próby przez użytkownika BettieJones (177)   2 7 14
0 głosów
1 odpowiedź 737 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2014 w Próby przez użytkownika Hope. (115)   2 3 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...