• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Barwy a drużyna próbna

+6 głosów
Czy w drużynie próbnej drużnowy moze przyznać jej członkom barwy drużyny?
pytanie zadane 27 listopada 2013 w Drużyna przez użytkownika Dominika Czepło (161)   3 6 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+7 głosów

Oczywiście, że powinniście mieć barwy. Regulamin mundurowy mówi po pierwsze, że dotyczy on wszystkich członków zwyczajnych, a po drugie określa, że do munduru nosimy chustę, więc brak chusty jest łamaniem regulaminu, poza tym brzydko wygląda. Dodatkowo warunkiem zamknięcia okresu próbnego drużyny jest posiadanie własnej obrzędowości, a barwy drużyny do niej należą.

odpowiedź 28 listopada 2013 przez użytkownika Kluska (4,447)   22 55 92
+6 głosów
Pytanie dotyka kilku zagadnień:

1. Barwy drużyny (w tym chust) ustala drużyna, to jest istotna część obrzędowości i jako taka powinna być ustalona w przed zakończeniem okresu próbnego drużyny. Czyli drużyna próbna powinna mieć swoje barwy. Warto je jednak skonsultować z KH czy nie ma jakiejś kolizji z inną drużyną.

2. Przyznawanie prawa noszenie barw drużyny jest popularnym zwyczajem, ale nie jest standardem, nie jest obowiązkowe. Drużyna może ustalić, że każdy członek drużyny ma od razu prawo noszenia pełnych barw.

3. Jeśli jednak prawo do pełnych barw nabywa się po pewnym czasie, muszą być ustalone barwy próbne. Wyraźnie mówi o tym regulamin mundurowy - nie nosi się munduru bez chusty.

4. W przypadku istnienia w drużynie okresu próbnego warto jednak wystrzegać się ujęcia, że w jego czasie nie jest członkiem drużyny. Osoba która jest wpisana do rejestru członków, jest członkiem drużyny. Jeśli nie jest tam wpisana, to w ogóle nie jest członkiem ZHP i nie ma prawa noszenia munduru. Więc prawo do pełnych barw lepiej ujmować jako stopień wtajemniczenia, a nie oznakę przyjęcia do drużyny.

5. "Przyznawanie barw" jest dosyć płytkie, niebezpiecznie znosi w stronę przynawania prawa do beretu, guzików itp. Moim zdaniem znacznie lepiej mówić o stopniach wtajemniczenia, których oznaczeniem są właśnie np. pełne barwy.

6. Stopnie wtajemniczenia jako wewnętrzna sprawa drużyny, nie podlegają jakimś zewnętrznym przepisom, więc nikt nie może zabronić drużynowemu przyznawania ich, nawet w okreśie próbnym drużyny.
odpowiedź 28 listopada 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
+5 głosów
Według mnie jak najbardziej. Barwy przecież budują poczucie przynależności, a jeśli chcemy zamykać próbę drużyny, to przecież warto, żebyśmy czuli się jedną, zgraną ekipą. Chociaż ciekawym pomysłem byłoby też ustalenie z członkami drużyny, że wszyscy załadamy pełne barwy jak już będziemy "pełną" drużyną :)

Według instrukcji drużyny jest napisane tylko, że dopiero po zamknięciu próby drużyny jej członkowie mogą składać przyrzeczenie.
odpowiedź 27 listopada 2013 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  

Podobne pytania

+5 głosów
3 odpowiedzi 742 wizyt
pytanie zadane 1 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,912)   35 56 82
+7 głosów
1 odpowiedź 1,017 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Sławomir Delegiewicz (218)   4 7 13
+3 głosów
5 odpowiedzi 3,533 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,912)   35 56 82
+5 głosów
2 odpowiedzi 900 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2013 w Drużyna przez użytkownika ŻmijKa (300)   3 7 12
+2 głosów
1 odpowiedź 1,195 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika basiaxxx91 (138)   1 1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...