Pytanie dotyka kilku zagadnień:
1. Barwy drużyny (w tym chust) ustala drużyna, to jest istotna część obrzędowości i jako taka powinna być ustalona w przed zakończeniem okresu próbnego drużyny. Czyli drużyna próbna powinna mieć swoje barwy. Warto je jednak skonsultować z KH czy nie ma jakiejś kolizji z inną drużyną.
2. Przyznawanie prawa noszenie barw drużyny jest popularnym zwyczajem, ale nie jest standardem, nie jest obowiązkowe. Drużyna może ustalić, że każdy członek drużyny ma od razu prawo noszenia pełnych barw.
3. Jeśli jednak prawo do pełnych barw nabywa się po pewnym czasie, muszą być ustalone barwy próbne. Wyraźnie mówi o tym regulamin mundurowy - nie nosi się munduru bez chusty.
4. W przypadku istnienia w drużynie okresu próbnego warto jednak wystrzegać się ujęcia, że w jego czasie nie jest członkiem drużyny. Osoba która jest wpisana do rejestru członków, jest członkiem drużyny. Jeśli nie jest tam wpisana, to w ogóle nie jest członkiem ZHP i nie ma prawa noszenia munduru. Więc prawo do pełnych barw lepiej ujmować jako stopień wtajemniczenia, a nie oznakę przyjęcia do drużyny.
5. "Przyznawanie barw" jest dosyć płytkie, niebezpiecznie znosi w stronę przynawania prawa do beretu, guzików itp. Moim zdaniem znacznie lepiej mówić o stopniach wtajemniczenia, których oznaczeniem są właśnie np. pełne barwy.
6. Stopnie wtajemniczenia jako wewnętrzna sprawa drużyny, nie podlegają jakimś zewnętrznym przepisom, więc nikt nie może zabronić drużynowemu przyznawania ich, nawet w okreśie próbnym drużyny.