• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Stary harcerz nie przewodnik

+6 głosów
Co mam zrobić posiadam stopień HO, lecz nie posiadam pwd, aktualnie mam 27 lat miałem kilka lat temu otwartą próbę na stopień przewodnika w połowie ją zrobiłem, lecz z braku chęci czy też własnej głupoty nie zamknąłem jej i komisja była zmuszona zamknąć ją z oceną negatywną. Jestem w harcerstwie już od 1995 roku miałem przez ten czas różne funkcję w tym również drużynowego. Teraz moje pytanie czy dać sobie spokój z tym przewodnikiem czy próbować go zdobyć tyle, że wydaje mi się, że specjalnie ten stopień za dużo nie wniesie do mojego doświadczenia już zdobytego w harcerstwie, potrzebowałbym go podobno żeby móc być w kręgu instruktorskim i oczywiście do dalszego działania w harcerstwie.
pytanie zadane 24 listopada 2013 w Próby przez użytkownika Skower (143)   1 2 6
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Żeby móc udzielić jakiejś sensownej odpowiedzi, brakuje podstawowej informacji: co chcesz dalej robić w harcerstwie? Kim chcesz być? Drużynowym? Pomagać młodszemu drużynowemu? Pomagać w hufcu w jakimś zespole? Instruktorem specjalnościowym? Wędrownikiem? Szeregowym harcerzem? Jeśli chcesz należeć do kręgu instruktorskiego, co chcesz w nim robić?
Większość drużyn jest u nas w hufcu obstawiona młodszymi drużynowymi i przybocznym, więc nie chciałbym im wchodzić w paradę. Ta pomoc młodszym drużynowym jak najbardziej mi odpowiada tylko, w jaki sposób pomóc im, ale nie uszczęśliwiając ich na siłę. Odnośnie kręgu instruktorskiego sam szczerze nie wiem, czym się taki krąg zajmuje.
Moja drużynowa zdobywała pwd mając 40 lat po bardzo długiej przerwie z harcerstwem postanowiła stworzyć drużynę, co prawda wymogiem było własnie żeby otworzyła próbę i choć nie była do tego przekonana wspólnie z drużyną ją zachęciliśmy i póżniej była zadowolona z tego i zrobiła też phm. Więc jeśli już znajdziesz dla siebie odpowiednie miejsce pomyśl czy nie chciałbyś spróbować jeszcze raz wymyśl zadania które będą Cię w stanie motywować żeby uniknąć sytuacji ze po połowie się zniechęcisz z resztą zawsze można porozmawiać z komisją i zmienić niektóre zadania. Może właśnie wyznaczysz sobie takie cele które jednak coś wniosą do twojego doświadczenia.

1 odpowiedź

+4 głosów

Jak zauważył vanadey trzeba zacząć od pytania: Co chcesz teraz robić? A to, czy warto zdobywać stopień instruktorski to już wynika z odpowiedzi na to pytanie. Możesz po prostu popytać komendy hufca albo szefów zespołów, kogo potrzebują. Ale zajmij się najlepiej czymś, co Cię interesuje, albo w czym możesz zdobyć przydatne doświadczenie.

Ale nawet, gdy nie widzisz jeszcze konkretnego miejsca dla siebie w harcerstwie warto się zastanowić, w jaką stronę chcesz pójść.

- Jeśli chcesz zająć się wspomaganiem samego wychowania, czyli np. działać w zespole programowym czy kształceniowym to tu może być przydatny stopień instruktorski i uprawnienia, które daje.

- Na bardziej "organizacyjnych" funkcjach jak kwatermistrz czy np. obsługa biura hufca stopień instruktorski faktycznie nie daje wiele.

- Do władz ZHP konkretne stopnie instruktorskie są obowiązkowe.

Zdobywanie stopnia to motywator do rozwoju. Może warto otworzyć próbę tylko po to, by zmotywować się do kolejnych wyzwań, oczywiście na Twoim poziomie? Na poziomie hufca i chorągwi znajdziesz wiele zadań, które pozwoliłyby Ci zdobyć przydatne umiejętności, a bez otwartej próby ciężko się zmotywować do wzięcia ich na siebie ;)

A co do kręgów - dowiedz się, czy u Was jakieś działają i co dokładnie robią, bo każdy krąg ma własny pomysł na siebie i ciężko podać jakieś konkretne informacje.

odpowiedź 25 listopada 2013 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
Aktualnie jestem zmotywowany by zdobyć ten stopień, ale zawsze ze mną był i jest taki problem, że coś zaczynam i w połowie brakuje chęci i w większości przypadków odpuszczam. Co do tego, co chciałbym robić to nie do końca wiem. Posiadam doświadczenie, które mógłbym przekazać młodszym harcerzom oraz przez bardzo długi okres i aktualnie jestem w grupie kwatermistrzowskiej naszego hufca.
No to tym bardziej warto nad tym popracować i przejść tę próbę od początku do końca ;) Być może (a nawet bardzo prawdopodobne) problem leży w planowaniu. Zaplanowanie 1-2 lat pracy nie jest łatwe, a jeśli źle to zrobisz to próba się "rozłazi". Wybierz sobie też odpowiedniego opiekuna, który będzie Cię motywował i który pomoże Ci to wszystko zaplanować.

Do próby, a właściwie do planowania swojej działalności w harcerstwie, podejść możesz od dwóch "stron".
- "Od góry", czyli usiądź z opiekunem i przemyśl dobrze wszystko. Zacznij działalność od próby - niech ona będzie motywatorem i popchnie Cię tam, gdzie chcesz działać.
-"Od dołu", czyli zakręć się w różnych zespołach i miejscach. Potem zacznij działać tam, gdzie wydaje się to ciekawe. Potem zorganizuj coś sam. A gdy już będziesz aktywnie działał w kierunku, w którym chcesz zaplanowanie próby będzie prostsze.

Podobne pytania

+9 głosów
3 odpowiedzi 921 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2013 przez użytkownika Tadeusz Bejm (238)   4 10 14
0 głosów
1 odpowiedź 693 wizyt
pytanie zadane 25 września 2015 w Próby przez użytkownika zielona94 (120)   3 3 7
+6 głosów
3 odpowiedzi 2,546 wizyt
pytanie zadane 8 października 2013 przez użytkownika kulka (135)   1 2 3
+10 głosów
2 odpowiedzi 1,017 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 297 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2020 w Próby przez użytkownika Szymon04 (186)   4 13 19
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...