• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak powinna brzmieć nazwa drużyny.

+3 głosów
Mam drużynę profilowaną i nie do końca wiem jak powinna brzmieć nazwa.

44 Grodziska Harcerska Drużyna Wodna czy 44 Grodziska Wodna Drużyna Harcerska. Jest jakaś różnica, zasada według której ustala się takie rzeczy czy to należy już do nas?
pytanie zadane 11 listopada 2013 w Drużyna przez użytkownika drużynowa julka (166)   2 3 7
Współczynnik akceptacji: 100%

edycja 15 listopada 2013 przez użytkownika Gacek
   

3 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza

Jeśli z rzeczownikiem występują dwa przymiotniki jakoś kategoryzujące ten rzeczownik to ważniejszy stawiamy po rzeczowniku, a mniej ważny przed. http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=12630 Dlatego lepsze jest Grodziska Wodna Drużyna Harcerska. Gdyż drużyna jest przede wszystkim harcerska, a wśród drużyn harcerskich jest wyróżniona jako wodna. 

odpowiedź 11 listopada 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
wybrane 11 listopada 2013 przez użytkownika drużynowa julka
U naw wszystkie są "wodna gdyńska" albo "turystyczna gdyńska", czyli na odwrót. Ale w Gdańsku jest też Morska Drużyna Harcerska (bez miasta) i Harcerska Drużyna Wodna (też bez miasta)
Wydaje mi się, że pytanie było głównie o pozycje harcerskiej i wodnej względem drużyny i względem siebie i o tym napisałem. Moim zdaniem najistotniejsze jest aby występowała fraza "Drużyna Harcerska" w tej kolejności, bo przymiotnik "harcerska" jest tu najważniejszy. Pozostałe określają cechy drużyny harcerskiej. Np. "Harcerska Drużyna Wodna" oznacza, że mamy jakiś twór drużyna wodna, który ma cechę harcerskości. Co do "specjalność - miasto" to miasto dawałbym na samym początku, bo wydaje mi się najmniej istotne, opcjonalne. I dlatego "Grodziska Wodna Drużyna Harcerska" pasuje mi najbardziej.
Harcerska Drużyna Wodna może też oznaczać, że mamy kategorię drużyny wodne, a pośród nich podkategorię tych drużyn wodnych, które są harcerskie. Tzn. "Harcerska" nadal może być nazwą kategorii, a nie koniecznie cechy.
Nie ma jednak chyba zasady co do kolejności przymiotników przed rzeczownikiem. Ale przyjęło się jakoś, że przymiotnik dotyczący miasta jest na samym początku i to jakoś brzmi faktycznie najlepiej ;)
Nie chciałem wchodzić w rozróżnienie cecha-kategoria, niepotrzebnie użyłem tej "cechy". Ogólnie to wydaje mi się, że im bardziej szczegółowe określenie tym dalej od rzeczownika stoi, niezależnie czy przed czy po nim. Jeśli mam grupę zielonych namiotów i chcę wydzielić z nich namioty duże, to powiem "duże zielone namioty" - "duże" odnosi się niejako do całego "zielone namioty" . Jeśli zaś mam same duże namioty i chcę wydzielić zielone to powiem "zielone duże namioty". Nie wiem natomiast czy jest jakaś zasada gdy duże i zielone są określeniami równorzędnymi.
Naszła mnie myśl, że to czy bardziej naturalne wydaje się "wodna gdyńska" czy "gdyńska wodna" może mieć związek typem hufca (duże miasto/powiat) i popularnością określania miasta w nazwach. Bo gdy wokoło są same gdyńskie drużyny to "wodna" "turystyczna" wydaje się być ich podziałem/uszczegółowieniem, natomiast gdy widzimy różne miasta w nazwie możemy odnieść odwrotne wrażenie.
Przyzwyczailiśmy się też do skrótów i jakoś lepiej brzmi WGDH, TGDH niż GWDH czy GTDH, tym bardziej, że wszyscy są GDH, więc dodajemy tylko jedną literę na początku, a nie gdzieś w środek :)
Może rzeczywiście trochę kwestia wielkości miasta. U nas wszystkie są gdyńskie, więc właściwie ten przymiotnik nie jest aż tak bardzo ważny.
ja należę do MDH- Morskiej Drużyny Harcerskiej bez nazwy miasta :)
+1 głos
Co do nazewnictwa to proponuje zwrócić się w tej sprawie do pełnomocnika chorągwi (kierownika , szefa referatu etc) do spraw drużyn wodnych i żeglarskich. Na moim podwórku obecnie trwa "ostra" dyskusja pomiędzy komendą hufca - reprezentującą przekształcające się środowisko na "wodne" z owym pełomocnikem, który nie chce się zgodzić na nazwę wynikającą z tradycji hufca. Wynika to z dążenia do ujednolicenia nazewnictwa tego rodzaju druzyn w Chorągwi. Każda strona ma swoje racje. Zatem nie ma tu aż tak wielkiej dowolności. Przynajmniej w na południu Polski.
odpowiedź 15 listopada 2013 przez użytkownika KerA (214)   1 1 9
Rozumiem, że mogą być różne ustalenia grzecznościowe, ale z punktu widzenia regulaminów nazwę przyjmuje sama drużyna i przedstawia ją do zatwierdzenia komendzie hufca. Żaden instruktor z poziomu choragwi nie ma i nie powinien mieć tu prawa weta, bo za działanie drużyn odpowiada wyłącznie komenda hufca, nikt wyżej. (podstawa: „Zasady przyjmowania nazw i imion” z 2002 r.).
–2 głosów
Drugie ładniej wygląda :)
odpowiedź 15 listopada 2013 przez użytkownika olaal (197)   2 5 12

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 1,176 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika pwd Ewa Dębska (121)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 379 wizyt
pytanie zadane 30 lipca 2017 w Drużyna przez użytkownika iśćwświat (124)   3 4 8
+3 głosów
2 odpowiedzi 1,659 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2014 w Drużyna przez użytkownika k. (161)   3 7 12
+19 głosów
10 odpowiedzi 1,757 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2012 w Drużyna przez użytkownika Gabriel Filipiak (302)   6 8 16
+5 głosów
2 odpowiedzi 2,101 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2013 w Drużyna przez użytkownika jagoda (137)   1 2 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...