• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy zastępca komendanta szczepu jest funkcją instruktorską?

+6 głosów
Wątpliwość moja jest następująca. Z-ca komendanta szczepu w moim odczuciu jest to funkcja wyższa od drużynowego, zakres obowiązków jest już większy. Jednak nie jest to osoba kierująca jednostką harcerską. Również ta funkcja nie jest powoływana rozkazem komendanta hufca, czyli wg ustaleń par. 21 Statutu funkcja ta się nie zalicza rangi funkcji instruktorskich. Wnioskuję z tego, iż drużynowy "awansując" na zastępcę komendanta szczepu, w oczach hufca został jednak zdegradowany, gdyż jego prawa zostały ograniczone. Jakby ktoś mógł mnie nakierować na prawidłowy tok myślenia byłbym wdzięczny.
pytanie zadane 5 listopada 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Norbi (136)   1 2 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+8 głosów
Myślę, że mieszasz dwie rzeczy.  :)

Po pierwsze, co to znaczy „wyższa funkcja”? Zakres obowiązków z-cy komendanta szczepu nie jest określony sztywno i zależnie od regulaminu/konstytucji szczepu może to być serce szczepu albo funkcja czysto tytularna. Moim zdaniem jednak, nawet komendant szczepu nie jest stanowiskiem bardziej odpowiedzialnym od drużynowego, mimo że w strukturze jest pół szczebla wyżej, bo tak naprawdę za niewiele odpowiada – wystarczy porównać instrukcje działania drużyny i szczepu. Na pewno nie jest tak, że im wyżej w strukturze, tym funkcja jest ważniejsza – często jest wręcz odwrotnie.

Po drugie jednak, „ważność” funkcji nie przekłada się na czynne prawo wyborcze (a tylko do niego liczy się definicja funkcji instruktorskiej). Założenie jest takie, by o hufcu decydowali ci, dla których ten hufiec istnieje – czyli drużynowi. Do tego dodano niestety kadrę hufca mianowaną rozkazem KH, ale wyjściem powinno być moim zdaniem ograniczenie prawa głosu kadry poziomu hufca, a nie dalsze jej pompowanie o wszelką kadrę szczepów. Szczep istnieje dla swoich drużyn i to drużyny i drużynowi są podmiotami, szczep jest jednostką ich wspierającą.
odpowiedź 5 listopada 2013 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
edycja 5 listopada 2013 przez użytkownika vanadey
Mam jeszcze jeden argument, którym spróbuję podtrzymać, iż z-ca komendanta jest funkcją instruktorską. W statucie jest zapis " Funkcjami instruktorskimi są funkcje, które nie mają charakteru dorywczego, to jest: funkcja drużynowego LUB kierującego podstawową jednostką organizacyjną oraz INNE STAŁE FUNKCJE ZWIĄZANE Z REALIZACJĄ ZADAŃ STATUTOWYCH".
Fragment napisany tutaj przeze mnie dużymi literami wskazuje jednoznacznie jednak na to. Nie przeczę do tego co Druh napisał powyżej. Jednak poprosiłbym jeszcze o skomentowanie tego fragmentu.
A z przyjemnością. :)  Wystarczającego komentarza dostarcza dalszy ciąg tego punktu Statutu, który Druh pominął:

„funkcja drużynowego lub kierującego podstawową jednostką organizacyjną oraz inne stałe funkcje związane z realizacją zadań statutowych POWIERZANE W TRYBIE MIANOWANIA PRZEZ WŁAŚCIWEGO KOMENDANTA HUFCA, KOMENDANTA CHORĄGWI LUB NACZELNIKA ZHP”

Czyli warunkiem, by funkcja związana z realizacją zadań statutowych była funkcją instruktorską w rozumieniu Statutu, jest mianowanie na nią przez, w omawianym przypadku, komendanta hufca. Zastępców komendanta szczepu nie mianuje komendant hufca, tylko komendant szczepu.

Gdyby nie ten warunek, funkcjami instruktorskimi byłyby też np. funkcje przybocznych.

Podobne pytania

+8 głosów
3 odpowiedzi 843 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,194)   88 264 490
+1 głos
2 odpowiedzi 1,610 wizyt
pytanie zadane 3 października 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika hallfgrim13 (150)   3 5 9
0 głosów
0 odpowiedzi 428 wizyt
pytanie zadane 11 czerwca 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Michał Tomicki (175)   3 7 11
0 głosów
1 odpowiedź 789 wizyt
pytanie zadane 14 lipca 2016 w Drużyna przez użytkownika zhppp (113)   1 1 5
+15 głosów
2 odpowiedzi 2,336 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2013 przez użytkownika piotr.pietrzak (1,244)   11 24 38
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...