Pasowałoby na samym początku:
-
wybrać temat zwiadu, można nadać mu jakąś nazwę
-
wiedzieć dla kogo go organizujesz - ilość osób, wiek, podział na patrole
-
ile czasu chcesz żeby potrwał zwiad i kiedy - czy to ma w ciągu jednego dnia kilka godzin czy np. zwiad międzyzbiórkowy
-
wybrać zadania związane z tematem zwiadu, mogą być takie same dla wszystkich lub też różne jeśli np temat zwiadu jest obszerny
-
przygotować "kartę zwiadu" czy coś w tym stylu, na której przekażesz opis zadań dla uczestników jeśli zadań jest dużo, możesz też zrobić to ustnie - ważne żeby uczestnicy zrozumieli swoje zadania i szukali właściwych informacji, także forma pisemna zadań jest praktyczna ponieważ nawet jak zapomną czegoś to zawsze mają to na papierze:)
Po zakończonym zwiadzie oczywiście należy podsumować zebrane informacje przez patrole/osoby.
Warto sobie też przeczytać definicję zwiadu (ze strony skauting.pl):
-
zbieranie wiadomości na jakiś temat, często wśród większej liczby ludzi, na większym terenie. Organizuje się je zarówno w miejscu bezpośredniej działalności, jak i w innych rejonach kraju np. podczas obozu. Przedmiotem zainteresowania może być życie ludzi, obyczaje, działalność organizacji, instytucji, przyroda itd.
-
zwiad – obserwacja – podstawową techniką zabierania informacji jest obserwacja. Tematy mogą być różne, ale tylko takie, które umożliwiają zdobycie informacji drogą obserwowania.
-
zwiad – wywiad – oparty na rozmowie przeprowadzonej z ludźmi, którzy mogą dostarczyć informacji na inny temat.
-
zwiad – wycieczka – wycieczka wtedy jest zwiadem, gdy podstawowe zadanie jej uczestników polega na zebraniu informacji na określony temat.
-
zwiad – zadanie między zbiórkowe – każdy indywidualnie zbiera informacje dotyczące określonej sprawy, które potem sumują się w jedna całość.