• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


zabawy i zadania dla młodszych harcerzy ujmujące element wędrówki

+4 głosów
Czuwaj! :)

Realizuję zadania na naramiennik wędrowniczy i szukam kilku zabaw lub zadań dla harcerzy młodszych w których ujmę element wędrówki. Głównie chodzi mi o to aby harcerze zapoznali się z ideą wędrowniczą i dobrze się bawili.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
pytanie zadane 20 października 2013 przez użytkownika magical_girl (167)   3 5 10
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Mam pewne wątpliwości czy to ma sens. Po co zapoznawać harcerzy z idą wędrowniczą? Czy są w stanie to pojąć (właściwie)? W trakcie próby wędrowniczej to Ty powinnaś się zapoznać z podstawami wędrownictwa a nie przekazywać je młodszym.
zapoznałam się :) tyle że mam zadanie w karcie próby że przeprowadzę zbiórkę dla młodszych harcerzy z elementem wędrówki. Nie wiem w czym widzisz problem ;)
Nie widzę problemu, ale nie widzę też sensu. Po co zapoznawać harcerzy (młodszych) z ideą wędrowniczą? Przyjdzie na to czas za parę lat.
Chyba, że źle Cię zrozumiałem. Co konkretniej rozumiesz przez "element wędrówki"?
Chodzi mi o to aby tylko wprowadzić w ich życie słowo wędrówka jak i że jest taki pion jak wędrownicy i odznacza się on naramiennikiem. Wolę by wiedzieli o tym niż się wypytywali czemu ktoś ma taki "dziwny pagon" i po co on jest :)  chcę to zrobić w ramach jakiejś zabawy lub zagadki, zadania by nie było za nudno i oschło. O to mi chodzi... i mam problem właśnie z wymyśleniem takiej zabawy lub zadania.
Może lepiej zapoznać z ideą wędrowniczą Harcerzy Starszych z trzeciej klasy gimnazjum?

2 odpowiedzi

+3 głosów

Mieszasz dwie rzeczy.

"Wędrówka" z wędrownictwem ma tyle wspólnego, co menażka z grochówką.

Wędrówka to forma wycieczki, a szerzej: forma zbiórki. Zamiast robić "zbiórkę z elementami wędrówki", zorganizuj im wędrówkę, na ich poziomie. Podobnie jak nie organizujesz "zbiórki z elementami ogniska".

Idee wędrownictwa sobie odpuść, to nie dla nich. A naramiennik wędrowniczy... to chyba element nauczania podczas zbiórki o mundurze, oznakach harcerskich. Analogicznie jak "co znaczy kolorowy znaczek z orzełkiem u maluchów" lub "czemu ten druh ma czerwoną podkładkę pod krzyżem".


  • wędrówka
    1. «przenoszenie się z miejsca na miejsce ludzi lub zwierząt»
    2. «odbywanie długiej drogi, zwykle pieszo, połączone z odwiedzaniem wielu miejsc»
    3. «przemieszczanie się czegoś z miejsca na miejsce, zmiana położenia czegoś»
    4. «odwiedzanie kolejno wielu miejsc, np. w poszukiwaniu czegoś»
odpowiedź 22 października 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,866)   38 88 189
+1 głos
Zadanie jest (jak zauważył Dominik) trochę dziwnie sformuowane. Wędrówka w wędrownictwie jest postrzegana metaforycznie i gdyby trzymać się zadania to faktycznie trzeba po prostu zorganizować wędrówkę.

Z drugiej strony, ewnie sama ułożyłaś to zadanie, więc wiesz, co miałaś na myśli. Oby tylko kapituła lub drużynowy też wiedzieli...

A co do samej zbiórki to ne zgadzam się z twierdzeniem, że z harcerzami o wędrownictwie nie warto w ogóle rozmawiać. Oni są tego bardzo często ciekawi, jak to jest być kadrą. Drużynowy ma być starszym bratem, a nie nauczycielem, dobrze też, gdy sam daje przykład rozwijania się (np. poprzez zdobywanie stopni). Pokazując, że drużynowy też jest "zwykłym szeregowym" w jakiejś drużynie pokazujemy, że drużynowy też sie bawi (i rozwija). Można to też w sumie podciagnąć pod świadomość celów (cechę metody harcerskiej).

No ale, żeby to miało sens trzeba zastanowić się, co właściwie chcemy pokazać. Z pewnością o ideach rozmawiać będzie z nimi trudno, więc bym to odpuścił. Ale może warto pokazać im, że drużyny dla licealistów istnieją i wskazać podobieństwa (np. wędrownicy też zdobywają stopnie, sprawności, uczestniczą  w biwakach, obozach, zbiórkach mają drużynowego) i niektóre różnice (w DW obowiązuje demokracja, może znaki służb, konstytucję - nie wiem w sumie). Warto też wspomnieć, że część tego będzie już w DSH.

A co do formy - może zaprosić drużynowego DW (lub innego instruktora związanego z wędrownictwem) na zbiórkę i niech przeprowadzą z nim wywiad (oczywiście trzeba to jeszcze jakoś urozmaicić) albo w inny sposób dać im możliwość zadania mu wszystkich nurtujących ich pytań.
odpowiedź 22 października 2013 przez użytkownika qj0n (17,395)  

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,170 wizyt
+10 głosów
4 odpowiedzi 793 wizyt
pytanie zadane 4 maja 2013 w Metodyka i metoda przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
0 głosów
2 odpowiedzi 676 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2015 w Pomysł na... przez użytkownika R.Toczek (115)   1 3 7
+10 głosów
5 odpowiedzi 5,578 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2013 w Metodyka i metoda przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
–1 głos
2 odpowiedzi 423 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2013 w Drużyna przez użytkownika martyna1357 (108)   1 2
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...