• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy sznur funkcyjnego drużyny nie istnieje w wyniku błędu, czy zrezygnowano z tej funkcji?

+12 głosów
W aktualnym regulaminie mundurowym zabrakło sznura funkcji podstawowej z zielonym suwakiem oznaczającym funkcyjnego drużyny. Zawsze zastanawiałem się czy wynika to z błędu przy pisaniu regulaminu czy jest to świadoma decyzja mająca jakieś uzasadnienie. Wydano już dwie poprawki do regulaminu, ale kwestią zielonego suwaka się nie zajmowano.
pytanie zadane 9 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
Współczynnik akceptacji: 60%

zmienione kategorie 15 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   

4 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza
Oznaczenie było w regulaminie z 1993. Był w tym 1997. Znikął podczas, jakiś modyfikacji tego 1997. Podaczas prac nad aktualnym zgłaszałem to na oficjalnym forum dot. właśnie "reformy mundurowej". Moja uwaga została włąściwie zignorowana. Ciężko więc powiedzieć czy to błąd czy celowe działanie. Tylko gdyby to było celowe to nie widzę jakoś tego celu. :|
odpowiedź 9 stycznia 2013 przez użytkownika royas (22,184)  
wybrane 15 stycznia 2013 przez użytkownika Ciechomski Bogdan
I oby więcej takich ludzi, którzy widzą ten błąd, bo ten suwak jest bardzo przydatny...
+9 głosów
Suwak zielony jest konieczny do właściwej pracy, zwłaszcza jak mamy osobę pełniącą funkcje w szczepie z-cy komendanta szczepu i przybocznego w jakieś z jej drużyn. Noszenie tego suwaka jest zgodne z tradycją harcerską (choć na chwilę obecną pominięto to w regulaminie). Nalezy jednak pamiętać o zasadzie oddolnej tworzenia racji bytu czegoś w naszym regulaminach. GK musi zauważyć swoją pomyłkę, właśnie przez to, że w drużynach suwak (jak i w składnicach) się zachował. Dzięki tej stronie może w końcu zauważą swój błąd pominięcia tego suwaka w regulaminie, jeśli więcej druhów i druhen będzie zgłaszać tu zastrzeżenia co do jego braku.
odpowiedź 11 stycznia 2013 przez użytkownika Mariusz Paweł Grobli (412)   5 14 21
czy w tym przypadku nie byłby właściwszy sznur zielony z granatowym suwakiem, żeby harcerze mieli jasność kto jest ważniejszy na zbiórce?
Nowy regulamin nie uwzględnia wielu rzeczy które były w poprzednich jego wersjach, a (mimo ich braku w obecnej) są stosowane. Przykładem może być zielony suwak czy mundury wodniackie.
Paula: to nie tak. Zielonego suwaka nie ma w regulaminie co najmniej od 2003 roku. A nowy regulamin jest z 2005. Więc zielony suwak zniknął już w starym regulaminie.

Uchwała wprowadzająca nowy regulamin mundurowy wyraźnie stwierdza, że stare regulaminy "odznak" i "mundurów" zachowują ważność w częściach dot. specjalności. Więc tu jest wszystko ok.
Mundury wodne mają własny regulamin... Mam go na dysku, ale niestety nie wiem, gdzie go znaleźć w internecie, żeby wrzucić link. Tu jest krótki opis umundurowania, choć nie jest to konkretnie regulaminem: http://www.wodniacy.zhp.pl/mundur.html
a czy jest to oficjalny regulamin wprowadzony uchwałą GK, czy projekt ?  Czy uwzględnia modne ostatnio granatowe koszule na wzór projektu letnich koszul g00rka?
Jest oficjalnym regulaminem, ale dość starym, więc nie zawiera jeszcze koszul instruktorskich, które, z tego co mi wiadomo, na razie są nieregulaminowe :)
+2 głosów
Nie, nie jest to świadoma decyzja. To jest błąd przy tworzeniu regulaminu - niestety, każdy je popełnia... Dziwi mnie, że nikt jeszcze tego nie zgłosił odpowiednim ludziom. U nas w hufcu, mimo, że wiedzą, że nie ma tego w regulaminie, i tak noszą te suwaki. Żeby było wiadomo, że ktoś jednak kimś jest - proporcowym, kronikarzem etc. Jednak jest to nieregulaminowe - gdyby wystarczająco osób to zgłosiło, na pewno zostałaby wprowadzona poprawka ;)
odpowiedź 9 stycznia 2013 przez użytkownika Rycerka (1,647)   24 38 60
–6 głosów
JEST TO OCZYWISTY BŁĄD POWSTAŁY W WYNIKU NIEDBAŁOŚCI . TEN SAM REGULAMIN KTÓRY NIE PRZEWIDUJE W PKT.6.1 FUNKCYJNEGO DRUŻYNY W PKT.6.5 WYKORZYSTUJE OZNACZENIE FUNKCYJNEGO DRUŻYNY DLA FUNKCJI KAPELANA DRUŻYNY CO TWORZY SPRZECZNOŚĆ DWÓCH W/W PUNKTÓW
odpowiedź 13 stycznia 2013 przez użytkownika pantera1978 (116)   3 6
druhu, CAPS, ponownie.

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 720 wizyt
+2 głosów
5 odpowiedzi 4,614 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Rycerka (1,647)   24 38 60
+10 głosów
2 odpowiedzi 2,550 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Piotr (209)   4 5 9
0 głosów
1 odpowiedź 957 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 483 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2013 przez użytkownika zastepca-zastepowej (152)   3 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...