• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy proporcowy może być w radzie drużyny?

+6 głosów

Od niedawna jestem proporcową mojej drużyny. Obiło mi sie kiedyś o uszy, że proporcowy wchodzi w skład rady drużyny. Czy to prawda?

pytanie zadane 12 października 2013 w Drużyna przez użytkownika 12Proporcowa (135)   1 2 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+9 głosów

Instrukcja drużyny harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i wielopoziomowej :

28.W skład rady drużyny harcerskiej i starszoharcerskiej wchodzą drużynowy, przyboczni, zastępowi oraz inni członkowie drużyny – zgodnie z przyjętymi w drużynie ustaleniami. W pracach rady drużyny uczestniczy z głosem doradczym opiekun drużyny. Kompetencje i sposób pracy rady drużyny określa drużynowy uwzględniając wiek i dojrzałość członków drużyny.

Zatem zależy od wewnętrznych ustaleń w drużynie.

odpowiedź 12 października 2013 przez użytkownika M (2,195)   7 23 49
Dokładnie. I patrząc na czym zazwyczaj polega funkcja proporcowego i jaka jest rola rady drużyny nie widzę powodów dla których proporcowy miałby wchodzić w skład rady. No ale oczywiście mogą istnieć drużyny gdzie takie powody by się znalazły.
0 głosów
1.chorąży a nie proporcowy, proporcowi są w zhr, w ZHP chorąży drużyny/zastępu.
2. Jak najbardziej może. U mnie w RD jest chorąży zastępu (ja xD) i chorąży drużyny
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez użytkownika Areska2002 (137)   1 7 11
Skąd ta teoria, że w ZHR są proporcowi, a w ZHP chorąży? Regulamin musztry mówi tylko, że w poczcie sztandarowym jest chorąży, a nazwy dla osoby dzierżącej proporzec nie określa. Generalnie nazwa tej funkcji chyba zależy od zwyczajów i w ZHP może być zarówno proporcowy jak i chorąży.
W Lublinie całe ZHP mówi chorąży a cały Zhr proporcowy, tak samo jak komendant hufca a ZHR mówi hufcowy. Organizowałam niedawno zbiorę międzyorganizacyją i porównywaliśmy właśnie te nazwy. I nie, Lublin nie jest małym miastem działa tu ponad 100 drużyn ZHR ZHP SE HRP i KK. Ale fajnie jest się dowiedzieć czegoś nowego o ZHP w Polsce :D  swoją drogą ciekawe wogóle jaki ma związek chorągiew i proporce, że osoba z proporcem to chorąży :P
  • Chorąży – miał w opiece sztandar chorągwi. W razie utraty tejże, rotmistrz lub hetman mógłby skazać go na śmierć. Pod sztandarem zbierali się towarzysze i pocztowi, gdy szyki uległy rozproszeniu. Manewry chorążego powtarzali inni żołnierze z oddziału.

Chorąży dawniej dzierżyli Chorągwie- flagi poszczególnych stanów wojskowych/rodzajów wojsk lub stanów społecznych to znaczy mieszczańskich, szlachty itp. Akurat chorąży dokładnie wziął się z Husarii Polskiej to jest około 16 - 17 wiek./ najwięcej opisów mówi o tym rodzaju ciężkiego wojska. Chorążym mógł zostać człowiek legenda walki na miecze i inna broń, najodważniejszy, najbardziej męski i najsilniejszy gdyż taka chorągiew ważyła z płutnem grubo ponad 50 kg

Podobne pytania

+5 głosów
1 odpowiedź 449 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 293 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2021 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Tojim (110)   1 3
+1 głos
1 odpowiedź 1,821 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Ciekawyharcerz (143)   3 4 10
0 głosów
1 odpowiedź 262 wizyt
pytanie zadane 23 czerwca 2017 w Drużyna przez użytkownika FashiPL (163)   3 11 15
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...