• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak oznaczyć kilka funkcji na mundurze?

+10 głosów

 

Pełnie kilka funkcji w szczepie. Od niedawna jestem zastępcą komendanta szczepu, a oprócz tego pełnie funkcje kwatermistrz szczepu i jestem jeszcze przybocznym. Zastanawia mnie to ile i jakie suwaki/węzły powinienem nosić na sznurze.  

pytanie zadane 9 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Piotr (209)   4 5 9
Współczynnik akceptacji: 50%

otwarte ponownie 12 lutego 2016 przez użytkownika Gacek
   
POWINNO SIĘ NOSIĆ SZNUR NAJWYŻSZEJ PEŁNIONEJ FUNKCJI Z SUWAKAMI. W TWOIM WYPADKU DODATKOWYTCH SUWAKÓW REGULAMIN NIE PRZEWIDUJE PONIEWAZ JAKO ZASTĘPCA KOM.SZCZEPU NOSISZ SZNUR GRANATOWY Z DOWAM GRANATOWYMI SUWAKAMI CO WYKLUCZA OZNACZENIE KWATERMISTRZA SZCZEPU JAKO FUNKCYJNEGO KTORY NOSI JEDEN GRANATOWY SUWAK, CO DO PRZYBOCZNEGO POWINIEN BYC ZIELONY SZNUR. AKTUALNY REGULAMIN NIE PRZEWIDUJE FUNKCYJNEGO DRUŻYNY KTÓRY NOSIŁ DO TEJ PORY ZIELONY SUWAK /W POPRZEDNIM REGULAMINIE/ KTOS PRZE POMYLKE PRZY ZMIANACH REGULAMINOWYCH MUSIAL POZBYC SIE FUNKCYJNEGO DRUŻYNY.ALE NASZ AKTUALNY REGULAMIN MA WIELE LUK KTÓRE BUDZĄ WĄTPLIWOŚCI
W ZHP nie ma (a przynajmniej w regulaminie nie widziałem) nakazu noszenia sznura najwyższej funkcji. Jest o tym w wątku niżej.

A przy okazji, taka informacja bardziej nadaje się na odpowiedź niż komentarz.
I, nie wiem jak innym, ale mi się bardzo źle czyta tekst napisany WIELKIMI LITERAMI.
Pozdrawiam ;)
@pantera1978, netykieta sugeruje pisać nie używając nadmiernie CapsLocka :)
@Piotr, skoro zamykasz pytanie, oznacz najlepszą odpowiedź klikając w Gwiazdkę :)

2 odpowiedzi

+8 głosów
 
Najlepsza
Nie da się tego wszystkiego połączyć. Według mnie powinieneś nosić sznur funkcji którą pełnisz w danym momencie - z drużyną sznur przybocznego, reprezentując szczep - sznur zastępcy komendanta.

Natomiast nie rozumiem dlaczego jesteś jednocześnie funkcyjnym w szczepie i zastępcą komendanta. Nie można twoich obowiązków kwatermistrzowskich wpisać po prostu w obowiązki zastępcy komendanta szczepu? Roboty tyle samo, ale funkcji mniej i dzięki temu tylko 2 sznury na zmianę. Możesz być np. zastępcą komendanta szczepu ds. kwatermistrzowskich, a jeśli zajmujesz się jeszcze inną dziedziną to np. zastępcą komendanta ds. programowych i kwatermistrzowskich.
odpowiedź 9 stycznia 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
wybrane 17 stycznia 2013 przez użytkownika Piotr
W sumie w zasadzie to tak powinno być... bo to jak by był w Hufcu skarbnik i programowiec tą samą osoba i miał 2 funkcje :D
Faktycznie tak jest łatwiej i lepiej sformułowane "zastępca komendanta szczepu ds. kwatermistrzowskich"  i jest to to samo co pełnienie dwóch tych funkcji naraz.
Właściwie i poprawnie to powinien być sznur granatowy, noszony z ramienia z dwoma granatowymi suwakami (wygodniejsze niż węzły, bo sznur robi się za krótki) + suwak zielony (funkcja przybocznego)
W zakresie obowiązków proszę zmienić zakres z-cy komendanta szczepu (np. dodając ds. kwatermistrzowskich)
Zawsze nosi się sznur najwyższej funkcji odznaczając niższe suwakami, a nie odwrotnie (w szczepie to jeszcze jest wygodniejsze). Pozdrawiam komendant szczepu SSH
Nie jest powiedziane, że należy nosić sznur najwyższej funkcji, jest to zwyczajowe w wielu środowiskach, ale nie konieczne.
Wymaganie noszenia sznura najwyższej rangi jest tylko w ZHR. Regulamin ZHP nie przewiduje też oznaczania funkcji przybocznego zielonym suwakiem - zielony suwak jest w regulaminie tylko dla kapelana, w praktyce też dla funkcyjnych. Chyba, że zakładamy, że przyboczny jest szczególnym funkcyjnym, ale to trochę mylące.
to nie prawda że w ZHRrze jest to wymagane. Nosimy sznury tak jak u Was; np. tak jak w powyższym przypadku zielony sznur na zbiórkach drużyny, granatowy (choć to zależne od szczepu jaki kolor) z ramienia np. akcjach szczepu
pozdrawiam !
No ja znalazłem coś takiego:
Regulamin symboli, odznak i oznaczeń ZHR, § 14, pkt 5:
"W przypadku pełnienia jednocześnie kilku funkcji na mundurze noszone jest oznaczenie funkcji najwyższego szczebla."
Jest to też napisane na Wikipedii. A jak to w praktyce wygląda - tego nie wiem...
to prawda, ale tak jak i u Was dbamy o to aby młodszym harcerzom i harcerkom w drużynie te oznaczenia się nie myliły :)
+6 głosów

Wszystkich funkcji nie sposób oznaczyć, ponieważ nie ma na to możliwości. Nosi się sznur aktualnie najwyżej pełnionej funkcji.

W razie wątpliwości odsyłam do Regulaminu Mundurowego ZHP:
http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20070925_85138_u_gk_209_2005.pdf

Zgodnia z tym co napisałeś i z regulaminem powinieneś nosić sznur:

sznur granatowy, noszony z ramienia z dwoma węzłami lub dwoma granatowymi suwakami 

odpowiedź 9 stycznia 2013 przez użytkownika Piszu (577)   4 9 18
edycja 17 stycznia 2013 przez użytkownika Piszu
Regulamin nie określa, że należy nosić sznur najwyższej pełnionej funkcji. Jest to w większości przypadków rozwiązanie najsensowniejsze, ale sądzę że w drużynie nie powinno się mieszać dzieciom hierarchii i działając jako przyboczny lepiej nosić sznur funkcji niższej niż nosi drużynowy. Jeśli on nosi granatowy spod ramienia to na zbiórkach mieć zielony z granatowym suwakiem (funkcyjny szczepu - kwatermistrz). To jest moja opinia, nie oficjalna wykładnia.
Świetną opcją w przypadku wielu funkcji jest noszenie ich na zmianę w zależności od sytuacji. O albo mam pomysł - można zrezygnować z 2 i zostawić sobie jedną by móc pracować w niej najbardziej efektywnie!
W wielu przypadkach nie da się zrezygnować z dodatkowych funkcji. Ja mam po prostu 2 sznury i noszę je w zależności od sytuacji (zbiórka drużyny lub zastępowanie komendantki szczepu).
Ja się spotkałem z wieloma sytuacjami pełnia funkcji na różnych szczeblach. Bywają osoby które pełnią  funkcje w szczepie w hufcu i GK naraz. W wielu przypadkach sytuacja wymaga tego. Dziękuję za pomoc czytałem regulamin mundurowy ale nie do końca wyjaśnił mi moje pytanie, ale właśnie takich odpowiedzi się spodziewałem.
Jaki szur noszą osoby, których funkcję oznacza się jedynie suwakiem?

Podobne pytania

+12 głosów
4 odpowiedzi 1,620 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,202 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika WG (105)   1 1 3
+2 głosów
5 odpowiedzi 5,512 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Rycerka (1,647)   25 38 60
+4 głosów
2 odpowiedzi 825 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,055 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Grocik (160)   1 1 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...