• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Gawęda na zastępowe świeczkowisko

+4 głosów
Czuwaj!

Szukam jakiejś fajnej gawędy na świeczkowisko obrzędowe mojego zastępu. Chcemy wyjaśnić im (w metaforyczyny sposób) na czym polega zastęp, ale sam nie umiem pisać, ani opowiadań, ani innych rzeczy tego typu. Znalazłoby się coś dla nas?
pytanie zadane 28 września 2013 w Drużyna przez użytkownika MasterKaci (130)   2 3 8
Współczynnik akceptacji: 100%
   

1 odpowiedź

+4 głosów
 
Najlepsza
A może być małe ćwiczenie i krótkie wytłumaczenie?
Potrzebujesz do tego 2 razy tyle patyków (max 1cm średnicy) ile jest was w zastępie i sznurka. Przygotowujesz jedną wiązkę patyków związaną w 2 miejscach sznurkiem, a resztę patyków zostawiasz luzem. Związane patyki schowaj np. za sobą albo w jakiejś torbie, żeby można je było szybko wyjąć i pokazać.
Najpierw rozdajesz każdemu po jednym i mówisz coś w stylu:
"Zastęp to ekipa, grupa przyjaciół, która trzyma się razem i nawzajem sobie pomaga. Każdy z zastępu ma swoje mocne strony, ma coś co może dać zastępowi. Każdy jest jak ten patyk. Widzicie, nie jest to cieniutka wykałaczka, tylko całkiem porządna gałązka. Spróbujcie go jednak złamać [tu każdy próbuje i każdy patyk pęka, łamie się, albo porządnie wygina] - nie jest to takie trudne. Ale jak zbierzecie takie pojedyncze patyki razem [wyjmujesz związane patyki i pokazujesz, że o wiele ciężej jest je złamać lub wręcz jest to niemożliwe gdy są razem] - złamanie ich jest o wiele trudniejsze. [Dajesz harcerzom wiązkę patyków, żeby spróbowali złamać]
I na tym właśnie polega działanie w zastępie. Każdy z nas ma swoje mocne strony, różne umiejętności i doświadczenia, które dają mu siłę, ale jak zbierze się wszystkich razem, którzy będą sobie nawzajem pomagać i się wspierać każdy z was staje się o wiele silniejszy. Dokładnie tak jak te patyki - osobno są kruche, ale razem mogą zdziałać o wiele więcej."

Oczywiście możesz jeszcze dopowiedzieć coś co charakeryzuje twój zastęp. Jeśli macie jakąś nazwę, możesz do niej nawiązać (np. jeśli jesteście "Wilkami", to każdy z wilków z osobna jest jak ten patyk, a w grupie mogą powalić nawet niedźwiedzia).

Proponuję w trakcie tego świeczkowiska pokazać kilka takich ćwiczeń lub do tego dodać jeszcze jakąś gawędę. Zawsze warto poruszyć temat z kilku stron.
odpowiedź 28 września 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
wybrane 29 lipca 2015 przez użytkownika MasterKaci

Podobne pytania

+2 głosów
0 odpowiedzi 1,013 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2020 w Pomysł na... przez użytkownika ziemniak (115)   1 1 4
+2 głosów
0 odpowiedzi 672 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,764 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2017 w Pomysł na... przez użytkownika shadrin121 (287)   16 27 36
0 głosów
1 odpowiedź 1,007 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2016 przez użytkownika Alicja Wcisłek (106)   1 1 2
0 głosów
1 odpowiedź 354 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika RudyLisek (218)   6 14 21
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...