• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Drużyna wielopoziomowa w szczepie

+2 głosów
Spotkałam się z kilkoma szczepami, które miały jedną drużynę starszoharcerską i kilka drużyn harcerskich i każda z tych harcerskich przekazywała w szczepie do tej samej SH. Czy w szczepie tak musi być? Czy nie mogą być w szczepie drużyny z zastępem starszoharcerskim?
pytanie zadane 21 września 2013 w Harcerze przez użytkownika Marlenn (3,912)   35 56 82
Współczynnik akceptacji: 49%

edycja 21 września 2013 przez użytkownika royas
   
Poprawiłem tytuł. Staraj się w tytule ująć sedno pytania. "Pytanie dot." to jest niepotrzebny, oczywisty fragment.

2 odpowiedzi

+4 głosów
Nie ma żadnych formalnych przeszkód aby szczep składał się np. z wielopoziomowej drużyny męskiej oraz wielopoziomowej drużyny żeńskiej oraz z kręgu (np. instruktorów i starszyzny).
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika harclot (2,605)   15 32 82
Nie no, coś tam wnosi (-ło by): np. wspólna gospodarka, wspólny "szyld" w środowisku, miejsce do podpięcia koła przyjaciół, możliwość organizowania imprez (w tym obozów) jako jedna konkretna jednostka.

Z głosem na zjeździe to tak naprawdę szkoda gadać, bo w takim małym szczepie i tak przeważnie komendantem byłby jeden z drużynowych. A skoro głos na zjeździe ma wędrownik-administrator strony hufca-członek ZPI...

Układ nieformalnego związku jest często spotykany właśnie z powodu niemożności zalegalizowania. Właściwie problem szczepów z dwóch jednostek to zupełnie inny temat, na inną dyskusję.
Masz we wszystkim rację, można dyskutować, na ile to istotne korzyści, ale w ogóle pewnie że istnieją. Tylko że ja się naoglądałem drugiego bieguna: dwie słabe drużyny, trzecia mniej lub bardziej fikcyjna jednostka w imię instrukcji, a nad tym Odwieczny Komendant władający szczepem, często izolujący swych słabych drużynowych od reszty hufca, bo a nuż się czegoś nauczą i podważą jego wizję. Często efekt jest taki, że drużyny stopniowo upadają i ostatni na stanowisku zostaje właśnie Komendant.
Czyli smutny problem odwiecznych i wiecznych "kapitanów", którzy ostatni opuszczają pokład, obecny na prawie wszystkich szczeblach. Dobrze przypuszczam, że Twoje stanowcze stwierdzenia o pomocniczości, a nie nadrzędności szczepów wobec drużyn wynikają z obserwacji tego drugiego bieguna i jakiś akcji naprawczych?
Też, ale również wprost z regulaminów - tam to jest napisane otwarcie.
Problem posrednio wynika z tego ze pierwotnie szczep był "szczepem drużynY" a teraz jest to "szczep drużyN".
+1 głos
Nigdzie nie ma tego zabronionego, to jak to sobie ułożycie to tylko kewstia waszego planu działania. Jedyną zasadą działania szczepu jest zachowanie CIĄGŁOŚCI wychowawczej, czyli, jesli będzie to jedna drużyna harcerska i dwie starszoharcerskie ( co jest troszkę mniej sensowne z powodu odsetku ludzi, którzy przechodzą wyżej i nie wykruszają się z harcerstwa) czy w inny sposób taki jak Druhna napisała to będzie to prawidłowe.
W szczepie mogą być zastępy starszoharcerskie w drużynach harcerskich ( jeśli istnieje przynajmniej jedna drużyna starszoharcerska (warunek ciągłości wychowawczej), lecz jest to troszkę bez sensu, moim zdaniem lepiej nie czynić fikcji i stworzyć po prostu drużynę starszoharcerską.
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika R4ku (1,444)   14 26 49

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 597 wizyt
pytanie zadane 1 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika lenusek (349)   3 5 15
+1 głos
2 odpowiedzi 491 wizyt
pytanie zadane 4 października 2015 w Drużyna przez użytkownika wiśnia (110)   1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 3,675 wizyt
+5 głosów
1 odpowiedź 565 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 540 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2018 przez użytkownika Dominik (120)   1 3 6
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...