• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zdobycie sprawności na biwaku

+5 głosów
Czuwaj! Jakie sprawności może zdobyć duża grupa osób (zakładam ok. 30 osób) na 4-dniowym biwaku dla 2 drużyn? Mam już pomysł na robinsona, leśnego człowieka, czy trzy pióra i dzisiaj pomyślała - czemu nie inne? Jeśli macie pomysł jakie i w jaki sposób - proszę piszcie ;)
pytanie zadane 21 września 2013 przez użytkownika Natalialay (441)   6 11 23
Współczynnik akceptacji: 40%
   
Jaki masz przedział wiekowy na tym biwaku wśród tych zakładanych 30 uczestników?
Harcerze Starsi ;)

3 odpowiedzi

+6 głosów
 
Najlepsza
Natalia, unikałem masowego zdobywania sprawności wśród harcerzy, ale jeszcze w zastępie jest to dobra forma dla działań, programu zastępu. Jednak u harcerzy starszych, to już trochę rozpływa się w kierunkach, w których nasi gimnazjaliści chcą próbować, szukać swojej ścieżki. Oczywiście warto stwarzać warunki, aby mieli jak najwięcej możliwości, ale ta inicjatywa najlepiej jak wychodzi bardziej od nich.

Na biwaku, jak na każdej formie programowej możesz zaplanować cokolwiek na podstawie... wymagań na próby, sprawności. W zasadzie można na takiej podstawie cały plan pracy drużyny zbudować... Idąc dalej, jeżeli masz ekipę w tej 30stce, która lubi pstrykać zdjęcia, to znajdujesz odpowiedni zestaw sprawności w tej tematyce i budujesz zajęcia, blok programowy na podstawie tych wytycznych. Na biwaku informujesz, że w ramach programu, będą mieli okazję zdobyc dane sprawności (wymieniasz w rozkazie, wywieszać na tablicy informacyjnej), więc jeśli ktoś chce skorzystać z tego, rozwinąć się w którymś z danych kierunów, to niech wybierze interesującą go sprawność, powiadomi drużynowego/ oboźnego/ komendanta o przystąpieniu do realizacji sprawności.

Jest jeszcze druga technika. Można realizować program przykładowo sprawności turystycznej WYGA ***, którą praktycznie wykonali wszyscy, bo tak był przygotowany program biwaku i warunki pozwoliły na to wszystkim uczestnikom, że przyznajesz na tej podstawie im tę sprawność.

Jednak inicjatywa człowieka, wyrażenie chęci przystąpienia do kolejnego kroku rozwojowego, to cenne zachowane.
odpowiedź 24 września 2013 przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
wybrane 23 listopada 2014 przez użytkownika Natalialay
+2 głosów
Właściwie to prawie każdą ;) Tzn. jeśli zdobywane są zespołowo to raczej jedno- lub dwugwiazdkowe. Jeśli będą sami przygotowywać posiłki to kuchcika, jak będą wędrówki to łazika. Przećwiczone z nimi techniki harcerskie to kilka kolejnych. (Oczywiście to są jednogwiazdkowe sprawności i mają dwugwiazdkowe odpowiedniki)

No ale sprawności nie zdobywamy dla samych sprawności. Otwórz zbiór spraności i znajdź takie, których zdobywanie może być ciekawe dla tych drużyn, będą dla nich wyzwaniem i rozwiną coś w harcerzach (zwłaszcza coś, czego im brakuje - samodzielność, umiejętności z danej techniki itp.). To jak je zrealizować pewnie samo przyjdzie Ci na myśl, a jak nie to pomożemy ;)
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika karol-gro (17,694)  
+2 głosów
Jestem raczej scpetycznie nastawiony do grupowego akcyjnego zdobywania sprawności harcerskich. Bardzo łatwo jest to sprowadzić do odfjakowania wymagań, które są poniżej poziomu zdobywających. Nie ma wtedy wyzwania i rozwoju. Co innego gdy w trakcie biwaku faktycznie są zajęcia rozwijające w danej dziedzinie. No i warto zwracać uwage na szczegóły wymagać. Np. jeśli w kuchciku jest "posiłek w terenie" to uznanie posiłku przygotowanego w szkole czy schronisku jest sporym spłyceniem.
odpowiedź 23 września 2013 przez użytkownika royas (22,194)  

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 488 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2021 w Pomysł na... przez użytkownika zastępowazuzanna (110)   1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 1,632 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2021 w HAL/HAZ przez użytkownika Theodor (150)   2 4 9
+1 głos
1 odpowiedź 267 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2019 w Finanse przez użytkownika eKamil (201)   1 9 17
0 głosów
2 odpowiedzi 594 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (278)   7 19 28
+4 głosów
2 odpowiedzi 683 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Igor Wojciechowski (539)   13 27 43
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...