• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


co robić gdy pada?

+8 głosów
Czy macie jakieś propozycje co robic z harcerzami na biwaku gdy cały czas pada? Chodzi mi o H i HS.
I coś bardziej twórczego niz quiz i zajęcia sportowe na sali gimnastyczej.
pytanie zadane 18 września 2013 w Drużyna przez użytkownika harcerka13 (815)   14 20 34
Współczynnik akceptacji: 11%
   

3 odpowiedzi

+7 głosów
A jaki jest cel Twojego biwaku? Co zamierzacie osiągnąć? Bo w zasadzie można robić prawie to samo w pomieszczeniu, co w plenerze, kiedy pada. Trzeba się tylko do tego odpowiednio przygotować.

1. Sprawa. Załóżmy, że planując program biwaku chcę, żeby w sobotnie południe, harcerze podczas gry/zwiadu potrafili posługiwać się mapą, kompasem, busolą, wyznaczali azymuty, szli wg azymutu, orientowali się w terenie, dotarli do konkretnego celu, itd. Przygotowując formę w plenerze (grę, zwiad, warsztat, itp.) zadaję sobie potem jedno pytanie - co, jesli będzie padać? I wtedy nie wyciągam z kapelusza quizów, planszówek, play station, maty do tańczenia, itp. tylko staram się moje cele związane z terenoznactwem przekazać w pomieszczeniu. Mając salę gimnastyczną można już bardzo wiele. Wystarczy stworzyć odpowiednie warunki, przykładowo całą salę zamienić w miasto i "snopowiązałką" nanieść ulicę tak, żeby z lotu ptaka przypominało to zdjęcie satelitarne miasta. Jedna linka to jedna ulica, nazywamy je, możemy wyznaczać odległości, azymuty na skrzyżowania, a nawet nanieść konkretne, charakterystyczne budynki. To szkielet, który można modyfikować pod potrzeby harcerzy jak i harcerzy starszych, uwzględniając ich już poznane umiejętności lub ich brak.

2. Sprawa. Na co nam pionierka i mały surwival, który otacza nasz harcerski styl, skoro boimy się deszczu? Jeśli cały biwak pada, to trzeba stworzyć warunki, że na ten deszcz raz wyjść. Oczywiście nie dla zasady "niech się pomoczą, dobrze im to zrobi, zahartują się, itp.", tylko wychodząc z założenia, że harcerz ubiera się stosownie do pogody i potrafi zarazić przeziębieniom (wedle wymagań na młodzika/ochotniczkę). Przykładowo, jeżeli chcę postrzelać sobie w sobotnie popołudnie z łuku harcerzami, a niestety pada, to rezygnuję? Nie. 1) Przed biwakiem zadaję sobie pytanie - co, jeśli będzie padać? Przygotowuję plandekę/ pałatki, materiały na stelaż, wyobrażam sobie, czy moi harcerze poradzą sobie. 2) Razem ze swoją ekipą idę na deszcz i buduję schronienie, by każdy mógł pod zadaszeniem postrzelać z łuku.

Jeśli nie wiesz jak przełożyć swoje zaplanowane zajęcia w plenerze na sytuację "na deszcz", to napisz je, a na pewno wiele doświadczonych osób tutaj Tobie pomoże znaleźć złoty środek. Ale najpierw - sama spróbuj razem ze swoją kadrą. Powodzenia!
odpowiedź 19 września 2013 przez użytkownika słonek (5,393)   41 81 108
Hasło z jednego ze zlotów harcerskich: "Zajęcia z surwiwalu zostały odwołane z powodu deszczu" doskonale potwierdza Twoje słowa.

Jest cała masa zajęć, które są do zrobienia i w deszcz: takie wyznaczanie kierunków, podstawy survivalu, rozpalanie ogniska, ugotowanie w terenie gorącej herbaty...
A nawet są takie, które można robić jedynie w deszczu: rozpalanie ogniska w deszczu, zbieranie deszczówki... :)
"Zajęcia z surwiwalu zostały odwołane z powodu deszczu" - dobre, muszę to powiedzieć kumplowi od survivalu. :)
+4 głosów
Możliwości jest dużo - ważne, żeby poznać potrzeby konkretnej grupy - zainteresowania etc.

Zawsze da się wymyślić interesujące warsztaty - kulinarne, fotograficzne albo zaprosić jakieś osoby z zewnątrz na jakieś zajęcia taneczne albo innego typu. Fajnym pomysłem jest też wymyślenie gry RPG do rozegrania nawet na terenie szkoły. Chwila wspólnego śpiewu też w harcerskim gronie nie zawadzi. To tylko pierwsze z brzegu przykłady :)
odpowiedź 18 września 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
Raczej zaproszenie osoby "z zewnątrz" odpada - jak rozumiem mają to być zajęcia awaryjne na "kiedy pada" - a trudno przewidzieć aż tak pogodę z wyprzedzeniem.
Nie zaszkodzi ogólnie takich zajęć założyć w czasie biwaku - to przeważnie jest atrakcyjne, bo jest to novum. Układając program biwaku trzeba przewidzieć różne warianty pogody i być na to gotowym.
+3 głosów

Możesz zrobić jakieś zajęcia z ręcznej robótki np. węzły, zaplatanie bransoletek, lub breloczków do kluczy. Może jakiś kurs gotowania? A zresztą Każdy osioł może być scoutem przy dobrej pogodzie ;) Zrób im pionierkę w deszczu, albo szałasy - trochę hardcorowo, ale przecież to są harcerze! :p

odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika Natalialay (441)   6 11 23
Ręczne robótki możesz później sprzedaż w ramach akcji zarobkowej ;)

Podobne pytania

+10 głosów
3 odpowiedzi 887 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
+3 głosów
2 odpowiedzi 1,169 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 2,532 wizyt
pytanie zadane 12 sierpnia 2015 w Drużyna przez użytkownika ZetA_829 (281)   2 5 9
0 głosów
0 odpowiedzi 262 wizyt
pytanie zadane 19 grudnia 2019 w Drużyna przez użytkownika sweetsister (105)   2 4
0 głosów
1 odpowiedź 759 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2017 w Drużyna przez użytkownika mmm (110)   1 3 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...