• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak postrzegacie "drużynową" musztrę?

+8 głosów

Interesuje mnie Wasze spojrzenie i poglądy na temat "musztrowych zwyczajów" w drużynach. Może jestem nieco przewrażliwiona na tym punkcie, ale zastanawia mnie to od dawna, dlaczego niektóre środowiska wprowadzają własne sposoby na wykonywanie komend. Takich drużyn nie jest może dużo, ale za to znakomicie rzucają się w oczy na dużych imprezach np. chorągwianych. 
...komenda spocznij, drużyna staje w rozkroku i krzyżuje ręce na plecach (+miny komandosów)...
...drużynowy melduje, cała drużyna salutuje (w tym część do "pustych głów")...
...komenda baczność, drużyna tupie dwa razy, zanim ostatecznie przyjmie postawę zasadniczą...

"Zasady musztry i ceremoniału harcerskiego" traktują tak:

Drużyny  zwyczajowo mogą przyjmować odmienną postawę swobodną, np. w lekkim rozkroku ze skrzyżowanymi rękami z tyłu tułowia. Dotyczy to tylko zbiórek w gronie drużyny/szczepu i nie może mieć miejsca w czasie innych wystąpień.

Nie znalazłam innych źródeł/wytłumaczeń takich zwyczajów, w dodatku tam jest tylko o tym nieszczęsnym "spocznij". Wiem, że u nas wszystkie odstępstwa od regulaminów można uzasadnić "tradycją drużyny", ale to uważam za zwykłe jego łamanie.
Co myślicie na ten temat?

pytanie zadane 16 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Blada (824)   7 19 28
Współczynnik akceptacji: 17%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów
Mamy pewne zasady w ZHP. Czy to dotyczące HAL czy to musztry. A jak są, to powinniśmy ich przestrzegać. Zasady musztry mówią wyraźnie jak mamy postępować - jest odstępstwo dla spocznij, ale też z obwarowaniem, że na imprezach poza drużyną - obowiązują wszystkich te same zasady.

Moim zdaniem powinniśmy przestrzegać ogólnych zasad musztry jeśli jesteśmy na imprezie poza drużyną. Wszystkie tradycje można brać pod uwagę - w mundurach, musztrach czy co tam kto jeszcze wymyśli, ale z jednym zastrzeżeniem - nie mogą one naruszać obowiązujących ogólnych zasad. Jeśli w jakimś obszarze nasze zasady dają wolną rękę - spoko. Jeśli nie - dura lex, sed lex i przestrzegamy zasad ogólnych.
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
W pełni popieram, dzięki regulaminowi panuje porządek i po to musztra jest ujednolicona. Sytuacje kiedy każda drużyna zachowuje się po swojemu są po prostu komiczne.
–3 głosów
U mnie w druzynie "spocznij" wyglada właśnie w taki sposób tj. lewa noga odstępuje od prawej, a my krzyżujemy ręce na plecach. Od kiedy pamietam zawsze tak robimy i nigdy nikomu to nie przeszkadzało. W moim mniemaniu to nie jest problem. Wydaje mi się, że harcerstwo to nie wojsko i każde odstepstwo to łamanie regulaminu. Chociaż bywają takie "tradycje', które wyróżniają się za bardzo na tle innych, więc warto je czasem skorygować. Czuwaj!
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika Minnie (285)   4 7 16
Jeśli jest to duży apel, gdzie stajemy np. hufcami czy trasami biwaku to gdy każdy w szyku ma stoi w innej pozycji albo stosuje dodatkowe przytupy to nie wygląda najlepiej. Zwłaszcza, że musztra ma nam dać poczucie wspólnoty, a nie być polem popisu indywidualnej twórczości ;)
A gdy taki apel obserwują inni albo w lokalnej gazecie pojawia się zdjęcie dwuszeregu, w którym każdy stoi inaczej to chyba słabo się prezentujemy ;)
Ten sposób stania na "spocznij" jest akurat opisany w regulaminie musztry jako dopuszczalny ale tylko we własnym gronie.
W drużynach wodnych jest stosowany przy tak zwanej paradzie burtowej. Zapewnia po prostu stabilną postawę na bujającym się pokładzie jachtu. ;)
Każda pozycja na "spocznij" jest w regulaminie dopuszczona we własnym gronie ;)
należe do drużyny wodnej, mozliwe, ze stąd ten zwyczaj, ale nawet komendantka chorągwi w ten sposób staje na spocznij i robią to wszystkie drużyny w okolicy
W takim razie druhna komendantka łamie regulamin. Proste? To GK w regulaminie ustala zasady musztry w ZHP, a nie dhna komendantka swoim zachowaniem.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 348 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2016 przez użytkownika dh Olek (278)   7 19 28
0 głosów
1 odpowiedź 815 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2021 w Drużyna przez użytkownika Mateusz. Z (112)   1 1 5
+1 głos
1 odpowiedź 403 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2018 w Drużyna przez użytkownika Druh_ananas (237)   7 12 18
+1 głos
1 odpowiedź 419 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2018 w Metodyka i metoda przez użytkownika Ciekawyharcerz (143)   3 4 10
+2 głosów
1 odpowiedź 391 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Patryk Pietrzak (119)   1 2 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...