• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Odejście drużyny ze szczepu

+6 głosów
Szczep "x" zrzesza teoretycznie kilka drużyn. Od pewnego czasu jednak współpraca między nimy sprowadza się do wspólnej plakietki. Drużyna "y" po wielu próbach współpracy i bezskutecznych staraniach o zwołanie rady szczepu (przez ponad rok), postanawia ze szczepu odejść. Niestety konstytuacja szczepu mówi, że odejść można tylko za zgodą rady szczepu. Jakie możliwości ma w tej sytuacji drużyna "y"? Co powinna zrobić aby formalnie odejść ze szczepu?
pytanie zadane 14 września 2013 w Drużyna przez użytkownika JM (1,842)   23 45 64
Współczynnik akceptacji: 75%
   

3 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza
Jeśli faktycznie nie możecie się dogadać i uważacie, że działanie w szczepie nie ma sensu, bo straciło w tym momencie cel i nie widzicie szans na odbudowanie szczepu to najlepszą chyba drogą będzie spotkanie z komendantem waszego hufca i przedstawienie mu sytuacji. Co prawda instrukcja działania szczepu pomija taką sytuację wystąpienia drużyny ze szczepu, ale opisuje moment założenia szczepu - przynależność jednostek do szczepu opiera się na dobrowolności, więc odwracając sytuację powinniście złożyć wniosek do kom. hufca i wyjaśnić w nim dlaczego nie chcecie przynależeć do szczepu. Kom. hufca ma ponadto prawo rozwiązania szczepu jeśli nie działa on zgodnie ze Statutem ZHP lub/i instrukcją działania szczepu. Kom. hufca na wasz wniosek czy chociaż po rozmowie z Wami powinien się zainteresować co się dzieje w tym szczepie i coś zadziałać.
odpowiedź 14 września 2013 przez użytkownika Kluska (4,447)   21 55 92
wybrane 18 września 2013 przez użytkownika JM
+3 głosów
Sytuacja jest dość śliska, bo jeśli kiedyś drużyna świadomie przyjęła konstytucję szczepu, powinna ona nadal obowiązywać. Z drugiej strony, szczep jest jednostką pomocniczą względem drużyn, nie władzą, i w razie ewidentnego konfliktu interesów pierwszeństwo powinien mieć interes drużyny.

Najłatwiej będzie chyba przeczytać dokładnie "Instrukcję działania szczepu" i konstytucję i porozmawiać z komendantem hufca, czy szczep w ogóle jeszcze istnieje. Skoro od roku nie udało się zwołać rady szczepu, a pewnie jakieś zapisy na jej temat w konstytucji są, być może są też inne obowiązki, których szczep nie spełnia? Działa ciąg wychowawczy? Szczep organizuje wspólne przedsięwzięcia? Kształci kadrę dla drużyn? Być może w ogóle prawidłowym działaniem powinno być rozwiązanie szczepu jako niedziałającego? Te sprawy są w gestii komendy hufca, to ją trzeba będzie przekonać.
odpowiedź 14 września 2013 przez użytkownika vanadey (15,715)   17 80 296
–1 głos
Ja skomentuję to tak.
Co jest nadrzędnym aktem prawnym w ZHP ???
więc jeżeli coś jest nie zgodne z głównym aktem Statutem następnie instrukcją działania drużyny itd. nie ma podstaw prawnych do działania - jest nie ważne - sprawę powinien załatwić komendant, a jak on się nie zajmie zostaje sąd harcerski hufca/chorągwi.

Pamiętajmy w ZHP konstytucja szczepu nie jest uregulowanym aktem prawnym - jest jak by to rzec sama przez się dla siebie ( jeżeli napiszemy w niej że jemy żelki w połowie ogniska też będzie ważne??? )

Pozdro
odpowiedź 3 lipca 2016 przez użytkownika Adam Zalewski-Jarosz (176)   1 1 6

Konstytucja szczepu jest jak najbardziej umocowana prawnie:

27. Szczep powinien posiadać regulamin wewnętrzny lub konstytucję, którą przedstawia właściwej komendzie. Regulamin wewnętrzny lub konstytucja może w sposób odmienny od opisanego w niniejszej instrukcji regulować:

a) system kierowania szczepem,

b) tryb pracy. 

(obowiązująca „Instrukcja działania szczepu” z 2003 r.)

Może źle użyłem tego sformułowania - czy istnieje wzór konstytucji szczepu???, czy istnieje formalna droga zatwierdzania konstytucji szczepu ( to twór dla tworu bez regulacji z instrukcjami czy statutem a może się tam znaleźć wszystko nawet to, że drużyny są własnością szczepu ) Zgodnie z instrukcją/ możliwością istnienia konstytucji musi ona podlegać każdemu innemu dokumentowi a niech pierwszy rzuci kamieniem ten szczep który posiada w 100% zgodną konstytucje z instrukcjami i statutem.

- chodzi mi że żadna konstytucja w 100% nigdy nie będzie zgodna z regulaminami/statutem czyli w jakimś stopniu zawsze będzie nie ważna
Wzór nie istnieje, celowo. Formalna droga zatwierdzania jak najbardziej jest określona – szczep opracowuje tekst, komenda go zatwierdza (lub żąda wprowadzenia zmian, pod rygorem niezatwierdzenia, oczywiście). Komenda nie zatwierdzi konstytucji sprzecznej z instrukcjami, bo takie zatwierdzenie na mocy Statutu byłoby nieważne (instrukcje są aktami wyższego rzędu niż uchwały komendy hufca).

Nie wiem też, skąd wziąłeś, że każda konstytucja musi być w jakimś zakresie niezgodna z regulaminami. Jako komendant hufca zatwierdzałem co najmniej dwie i obie były w pełni zgodne. ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 711 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 589 wizyt
pytanie zadane 3 września 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
+4 głosów
2 odpowiedzi 377 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2013 przez użytkownika Kluska (4,447)   21 55 92
+1 głos
1 odpowiedź 381 wizyt
pytanie zadane 22 października 2018 w Drużyna przez użytkownika dh.Lilijka21 (110)   1 3
+2 głosów
1 odpowiedź 375 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2016 w Drużyna przez użytkownika Anonim1122 (120)   1 4 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...