• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Nauczyciel, który chce zostać drużynowym

+16 głosów
Nauczyciel, wiek około 30 lat, ominęła go przyjemność przygody w harcerstwie, jednak teraz chciałby w swojej szkole na wsi otworzyć drużynę harcerską. Wiadomo, że przygotowanie pedagogiczne może mieć o wiele lepsze niż nawet cała kadra ZHP, ale gdzie obycie harcerskie?

Jaką drogę kształcenia powinien przejść taki nauczyciel, żeby wszystko miało ręce i nogi, było fair wobec innych drużynowych w ZHP, którzy (choć tego może nie widać tak wprost) przeszli konkretną ścieżkę obycia harcerskiego za harcerza?

Czy nie powinien również wyuczyć się w jakiś sposób wiedzy i technik harcerski ZANIM zostanie drużynowym?

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w sytuacjach z takimi osobami?
pytanie zadane 5 września 2013 w Drużyna przez użytkownika słonek (5,393)   41 81 108
Współczynnik akceptacji: 77%
   

4 odpowiedzi

+6 głosów
 
Najlepsza
Na LASie w 2011, podczas Zlotu Kadry w Perkozie, popełniliśmy taki Kurs dla dorosłych, wstępujących do ZHP. Były 2 zastępy: nauczycieli i kleryków.

Doświadczenia w ZHP są.

Owszem, taka osoba winna być na jakimś obozie, przeżyć trochę sytuacji harcerskich, aby "wyczuć", o co chodzi w skautingu (choć niektórzy, nie przeczę, mogą doskonale czuć to i bez bycia w ZHP) - aby zbiórki były zbiórkami skautowymi, a nie zajęciami pozalekcyjnymi w szkole.

Ale to nie jest problem tylko drużynowych nauczycieli: część z naszej kadry "od dzieciństwa harcerskiej" też robi zbiórki jak lekcje w szkole, z użyciem zawsze szarego papieru i flamastrów, bez pracy zastępami, a do lasu wychodząc tylko na obozie, gdy komendant kategorycznie nakaże opuścić obóz całą drużyną...
odpowiedź 6 września 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
wybrane 20 lutego 2014 przez użytkownika słonek
To jak będzie wygladać Twoja praca zależy od hufca do którego należysz i pomocy innych "światłych" drużynowych.

Jestem nauczycielem który nigdy wcześniej nie miał doczynienia z Harcerzami aż do powstania drużyny w której został drużynowym. Łatwo nie jest, nauczyciel opiekun dzieci (wycieczki szkolne), uwrażliwiony na kontakty z rodzicami inaczej rozumie "opiekę" nad powierzonym dzieckiem niż instruktor wieloletni harcerz.

Zakładając drużynę poszukaj kogos pewnego do pomocy, kogoś kto Cię pokieruje i podpowie a czasem zastąpi.
Nie przejmuj się technikami i wiedzą - masz internet i pomiętaj wielu "światłych" harcerzy błyszczy tylko z pozoru - zapytaj się o konkrety - nic nie wiedzą.
Życzę powodzenia Czuwaj
+3 głosów

Czy nie powinien również wyuczyć się w jakiś sposób wiedzy i technik harcerski ZANIM zostanie drużynowym?

Zdecydowanie powinien, bo inaczej nie będzie w stanie zacząć prowadzić drużyny! Nie da się przecież pracować harcersko, dopóki nie zrozumie się, o co w tym całym harcerstwie chodzi - a z książek to niezbyt wchodzi.

Myśmy zawsze namawiali takie osoby, by PRZED rozpoczęciem prowadzenia drużyny zdobyły jakąś praktykę w innej, już działającej. W tym pojechały na obóz, jeśli to tylko możliwe. Dla przykładu, nauczyciel nie zrozumie tak naprawdę uczuć harcerza, który pierwszy raz w życiu stoi w nocy na warcie, jeśli samemu tego nie zrobi.

odpowiedź 5 września 2013 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Czyli praktycznie realizuje od podstaw pewne wymagania na stopnie harcerskie? ;-)
Może to tak wyglądać, ale w rzeczywistości chodzi o coś innego. Nie o opanowanie umiejętności, bo te dla dorosłego nie są żadnym wyzwaniem, poza tym wiele da się w tym wieku opanować na sucho, tylko o zebranie własnych doświadczeń, już pod kątem przekazywania za chwilę technik nowym harcerzom, i wyczucie harcerskiego klimatu, atmosfery. To jest zawsze największy problem dla takich instruktorów: wiedzy i umiejętności nauczą się bardzo szybko, ale właśnie nastawienie i klimat trzeba "wyczuć".
+2 głosów

U nas była podobna sytuacja. 
Została stworzona gromada zuchowa a drużynową została nauczycielka.
Do pomocy dostała przyboczną, która jest harcerką od dobrych paru lat. Sama "drużynowa" została wysłana na kurs drużynowych oraz przewodnikowski, ale stopień instruktorski dostała w trochę inny sposób niż normalnie, ale nie wiem jak dokładnie :) 
Nauczyciele wg mnie mają lepsze podejście do dzieci, jeżeli jest dodatkowa osoba, która "zna się" na harcerstwie to myślę że nie będzie źle  laugh

odpowiedź 5 września 2013 przez użytkownika Daniel (628)   7 14 23
A orientujesz się może, jakie doświadczenia "za młodu" ta nauczycielka miała z harcerstwem?
Sorki ale nie wiem.
+2 głosów
U nas w hufcu zorganizowano oddzielny kurs drużynowych dla takich nauczycieli. Kurs był poszerzony m.in. o techniki oraz oddanie "klimatu" harcerstwa osobom, które nigdy w nim nie były, a także chyba zdobycie stopnia (nie wiem dokładnie, jak to się odbywało).

Oczywiście powinniśmy takie osoby dobrze przygotować, ale trzeba też pamiętać o tym, by przyglądać się dobrze ich pracy w drużynie, bo nie da się idealnie przygotować do funckji drużynowego osoby, która nigdy nie była w harcerstwie.
odpowiedź 6 września 2013 przez użytkownika karol-gro (17,704)  

Podobne pytania

+11 głosów
4 odpowiedzi 818 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
0 głosów
1 odpowiedź 1,058 wizyt
pytanie zadane 24 lipca 2016 w Drużyna przez użytkownika Lesio (160)   4 5 10
0 głosów
1 odpowiedź 340 wizyt
pytanie zadane 11 czerwca 2019 w Próby przez użytkownika Bartłomiej_Pawlak (107)   1 4
+6 głosów
3 odpowiedzi 1,218 wizyt
pytanie zadane 2 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,912)   35 56 82
0 głosów
0 odpowiedzi 393 wizyt
pytanie zadane 27 października 2019 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika karbon (1,594)   15 30 63
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...