• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Drużyna wielopoziomowa - po co takie miano?

+8 głosów
Mam pytanie dotyczące drużyn wielopoziomowych.

Nie chodzi mi o metodykę, raczej o to, czy ma jakieś znaczenie to, czy w nazwie mamy "harcerska" czy "wielopoziomowa"? Wiem, że w Ewidencji rozróżnia się drużyny wielopoziomowe, ale czy to coś zmienia? Czy istnieje jakiś dokument (poza instrukcją drużyny) mówiący coś o drużynach wielopoziomowych?

Moja drużyna od dłuższego czasu jest wielopoziomowa - harcerze wyrośli, stworzyliśmy pion. Musimy się przemianować?
pytanie zadane 4 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
Współczynnik akceptacji: 53%
   

2 odpowiedzi

+8 głosów
 
Najlepsza

Czy istnieje jakiś dokument (poza instrukcją drużyny) mówiący coś o drużynach wielopoziomowych?

Nie istnieje i jest to znany problem, który w tej chwili próbuje rozwiązać Zespół ds. metodycznych GK. Obecna instrukcja zawiera tylko podstawowe stwierdzenia, ale na tyle brakuje w niej szczegółów, że spektrum podejść do tematu w Związku jest bardzo rozległe i zahacza o ewidentne patologie - zresztą brakuje świadomości tematu wśród zarówno drużynowych, jak i komend hufców.

Jeśli chodzi o nazewnictwo, obecna instrukcja jest w dużej mierze martwa, znaczna część drużyn nazywa się po prostu Jakaśtam Drużyna Harcerska niezależnie od poziomu/poziomów, np. z przyczyn historycznych, więc tym bym się nie przejmował.

odpowiedź 4 września 2013 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 9 lutego 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka
A co z Ewidencją? Czy mam zgłaszać w hufcu, żeby przemianowali mi drużynę na DWP? Bo aktualnie mam cały czas DH (widać to w strukturze). Z ciekawości sprawdziłam znaną mi 733 i widzę, że jest DWP. Czy to ma jakieś znaczenie?
Zdecydowanie sugeruję szturchnięcie hufca, żeby Wam uaktualnili dane. Na działalność drużyny się to bezpośrednio nie przełoży, ale na wiarygodność danych dostępnych władzom centralnym przy próbach np. modyfikacji instrukcji czy metodyk - już tak. A niespecjalnie przecież chcemy, by ktoś musiał podejmować decyzje w oparciu o fałszywe dane...
Faktycznie, z tej strony na to nie patrzyłam :) Zastanawiałam się tylko, czy to coś zmienia bezpośrednio dla drużyny.
W praktyce niewiele. Chyba jedyną rzeczą, którą kojarzę, było w ostatnich 2 latach rozdzielanie nowych poradników metodycznych - w centrali przydzielane były na podstawie poziomu metodycznego jednostki zaznaczonego w Ewidencji, a wielopoziomowe dostały... poradnik harcerski, "bo tak". A że mieliśmy w hufcu dwie drużyny SH-W?...  ;)
Trochę dziwi mnie to, że w ewidencji wybiera się rodzaj jednostki, a nie faktycznie obsługiwane grupy metodyczne.
Zastanawiam się, jak miałoby to być z tymi "faktycznie obsługiwanymi grupami metodycznymi"? Automatycznie miałby się zmieniać status drużyny w zależności od członków? To w sumie byłoby ciekawe, ale trzeba by było zrobić jakieś sprytne zabezpieczenia, żeby np. drużyna harcerska nie stawała się wielopoziomową tylko dlatego, że ma przybocznego w wieku wędrowniczym.
Nie, myślę, że ewidencja nie powinna robić nic automatycznie. Chodzi o to, żeby niejako standardem było, że drużyny wielopoziomowe, a właściwie to wszystkie, w ramach np. planowania pracy, ustalały z jakimi grupami metodycznymi pracują w sposób normalny. Czyli ludzi w jakim wieku przyjmują. Co robią z ludźmi wyrastającymi ze swojej dotychczasowej grupy. Czy kadra ma odpowiednie przeszkolenie do prowadzenia danej grupy. Czy system kierowania drużyną odpowiada specyfice tych grup itp. I żeby te ustalenia znajdowały odzwierciedlenie w m.in. w ewidencji. To byłoby bardzo przydatne do analiz i skłaniałoby do refleksji czy drużna działa poprawnie metodycznie. Jeśli chodzi o analizy i statystyki, to teraz ciężko coś powiedzieć, bo nazwa drużyny niewiele mówi: harcerskie często nie są harcerskie, wielopoziomowe jest określeniem nieprecyzyjnym. Choćby do policzenia liczby drużyn harcerskich trzeba by badać strukturę wiekową jednostek.
+4 głosów

Drużyna wielopoziomowa to określenie metodyczne, zwracające uwagę na fakt jednoczesnej pracy więcej jak jedną metodyką. 

Nie ma wymogu przemianowywania drużyny z "harcerskiej", która to nazwa jest szeroka i ma także znaczenie ogólne, nie tylko wąsko precyzujące poziom metodyczny. Natomiast przy nazwie "zuchowa", "starszoharcerska" czy "wędrownicza" warto by zmienić nazwę. Ale czy na "wielopoziomowa", czy po prostu na "harcerska"?

odpowiedź 4 września 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
Bardzo dobre ostatnie pytanie. "Wielopoziomowa" w ogóle nie oddaje harcerskości jednostki.
U mnie w hufcu istnieje drużyna mająca w nazwie "wielopoziomowa". Problem jest też trochę taki, że skrót ich nazwy to WGDW - pierwsze "W" jest od wodna, a nie wiadomo, czy drugie "W" to wielopoziomowa czy wędrownicza...
Mogłaby być jeszcze "warszawska" (czy inna nazwa od miejscowości, choćby wejherowska).
Od nazwy miejscowości już jest G...  ;)
A, popatrz, bo G może też być "grunwaldzka"...

Podobne pytania

+7 głosów
3 odpowiedzi 3,594 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2013 przez użytkownika Aneta Bogdan (202)   4 6 10
+1 głos
1 odpowiedź 262 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2016 w Metodyka i metoda przez użytkownika Morowe_powietrze (279)   4 9 16
0 głosów
1 odpowiedź 356 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2022 w Drużyna przez użytkownika StrzelbA_MK (281)   2 29 36
0 głosów
1 odpowiedź 558 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2022 w Drużyna przez użytkownika klusia (130)   2 3 8
+1 głos
2 odpowiedzi 187 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2022 w Drużyna przez użytkownika Izkacym3 (182)   1 7 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...