• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Leopold Ungeheuer "Próby wodzów".

+7 głosów

  Wykonałem wypis braków w druku i "błędów" w powojennych wydaniach książki "Próby wodzów" autorstwa przedwojennego lwowskiego instruktora Leopolda Ungeheuera.
 Wielka szkoda, że ta praca nie doczekała się do tej pory szerszej analizy ani swego rodzaju kontynuacji w postaci np. zestawu kolejnych prób czy widm. Być może są środowiska, którym idea zawarta w treści jest bliska lub drużyny posiadają w swoich wymaganiach na próby czy stopnie zestaw wzorowanych na próbach zadań, ale do tej pory nie ma szerszego zapisu programu prób, stopni czy wymagań w oparciu Próby wodzów.

1. Próby wodzów - Wydawnictwo Harcerskie. Reprint. Rok wydania nie podany. Biała kartonowa okładka. Zapewne lata 80.
Strona 68. 1 akapit. W rozdziale p.t. "Wódz".
"Wszechwymiarowość życia harcerskiego, głoszone ideowo społeczny, mający kształtować, a kiedyś decydować w życiu polskiem" - po pierwszym przecinku brakuje tekstu.

 2. Próby wodzów . Kolejny reprint drugiego przedwojennego wydania. Zielona okładka. str. 68 Rok wydania nie podany, sądzę, że wydanie tej pozycji również przypada na lata 80. Braki w tekście takie same jak powyżej.
  Niestety dwa reprinty posiadają format "dzienniczka ucznia" i co się z tym wiąże tekst jest niewygodny w lekturze, grafiki a zwłaszcza wykresy stały się kompletnie nieczytelne a co stanowiło kolosalny i jakże ważny element Prób wodzów.

3. Próby wodzów. Wydawca GKH ZHR, Warszawa 1998. Str 66 w rozdziale pt. "Wódz" w pierwszym akapicie: "Jeżeli (...oryginał nieczytelny...) ruch ideowo społeczny, mający kształtować, a kiedyś decydować w życiu polskiem". Na wielu stronach występują wąskie nieestetyczne dolne marginesy między drukiem a skrajem kartki. Wykresy w nowej szacie graficznej, grafiki widm są kopiami z przedwojennych wydań.
 W tym samym wydaniu występuje jeszcze jeden zaznaczony brak w tekście. Na stronie 32 w trzecim akapicie: "Odnośnie aktualności zastępowy (...Oryginał nieczytelny...)." Ani w dwóch reprintach ani w następnych wydaniach z 1999 i 2010 roku niema tego braku.

4. Próby wodzów. Wydawnictwo WING, Łódź 1999. W tym wydaniu tekst jest uwspółcześniony i zredagowany. Szata graficzna jest czytelna i wykonana na nowo. Uważam, że jest to najlepsze wydanie tej książki w ogóle, biorąc również pod uwagę dwa wydania przedwojenne. Jedynymi minusami w tej publikacji są fotka na okładce przedstawiająca harcerza w trampkach i błędna numeracja wydania jako II a w końcu przed wojną ukazały się II wydania Prób wodzów, no chyba, że wydawnictwo WING wydało jeszcze wcześniejsze wydanie PW ale nic mi na ten temat nie wiadomo.
 Wydawnictwo w rozdziale Wódz prawdopodobnie własnym pomysłem uzupełniło brakujące słowa pierwszego akapitu.

5. Próby wodzów. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Warszawa 2010. Wyd. II (w ZHR) str. 80. Rozdział "Wódz".
Pierwszy akapit. "Wszechwymiarowość życia harcerskiego, głoszone (tutaj błąd zecerski - brak fragmentu tekstu w oryginalnym wydaniu) ideowo - społeczny mający kształtować, a kiedyś decydować w życiu polskim". Praca na nowo zredagowana i również język jest uwspółcześniony, jednak grafiki przedstawiające widma nie zostały zaprojektowane na nowo a jedynie zeskanowane i pogrubione. Pozostałe wykresy są w nowej czytelnej szacie graficznej.

 Jeśli posiadacie jakiekolwiek inne dodatkowe informacje, ciekawostki dotyczące Autora i książki, czekam z niecierpliwością.W trzech tomach znajdziecie artykuły o Leopoldzie Ungeheuerze. Dla mnie
jest to materiał sensacyjny bo jak do tej pory nie spotkałem się z
jakimkolwiek nawet najkrótszym opracowaniem o tym autorze.

http://www.skaut.okay.pl/download/sk_24_01.pdf t. I

http://www.skaut.okay.pl/download/sk_25-26_02-03.pdf t. II

http://www.skaut.okay.pl/download/sk_27-28_01-02.pdf t. III

pytanie zadane 4 września 2013 w Próby przez użytkownika Gryf (311)   2 8 18
Współczynnik akceptacji: 0%
   
A gdzie jest pytanie?
Przeczytaj całość.
No faktycznie, coś tam jest.
Słonek serdeczności!

Czuwaj!

 Gryf.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 219 wizyt
pytanie zadane 10 października 2020 w Próby przez użytkownika Artur2000 (117)   1 4
0 głosów
3 odpowiedzi 352 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2020 w Próby przez użytkownika Ronnie (770)   3 29 47
0 głosów
1 odpowiedź 267 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2020 w Próby przez użytkownika Szymon04 (186)   3 13 19
+1 głos
1 odpowiedź 298 wizyt
pytanie zadane 6 października 2019 w Próby przez użytkownika Elfryda (170)   1 7 10
0 głosów
0 odpowiedzi 194 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...