• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Weryfikacja posiadanej wiedzy i umiejętności

+13 głosów

Z Systemu Stopni Instruktorskich przy próbie na stopień przewodnika widzimy taki zapis: 

Warunki zamknięcia próby 

(...)

3. Posiadanie wiedzy i umiejętności na poziomie stopnia harcerka orla - harcerz orli.

(...)

Zawsze mnie ciekawiło, jak Komisja Stopni Instruktorskich to weryfikuje? 

pytanie zadane 3 września 2013 w Próby przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
Współczynnik akceptacji: 77%
   

5 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza
W moim środowisku, jeśli próbę pwd. realizują osoby w wieku wędrowniczym, to wymagane jest po prostu zrobienie HO. Raz, że jest to stopień właśnie dla nich. Dwa - pokazują też swoim harcerzom, że się rozwijają też w zakresie osobistym. Co więcej, wymaganie to pozwala okreslić KSI poziom dojrzałości osobistej kandydata na instruktora, bo jednak HO dotyka takich tematów - pwd. to raczej konkretne umiejętności/wiedza instruktorska.

Co do osób starszych, to jest to raczej kwestia rozmowy KSI-kandydat, a także obserwacja jego/jej pracy i postawy. Jak ktoś wieku 25+ ma problemy ze sprostaniem wymogom HO, no to jest to ostrzeżenie dla KSI czy taka osoba nadaje się na wychowawcę - przykład dla młodzieży.
odpowiedź 4 września 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
wybrane 20 lutego 2014 przez użytkownika słonek
Rozumiem, tylko jak KSI to weryfikuje o tych 25+?
Czy to wgl jest do zweryfikowania na zdrowy rozsądek?
No to napisałem, że to kwestia rozmowy z kandydatem, a także obserwacja jak się on(a) zachowuje w czasie realizacji próby, czy umie zarządzać swym czasem, czy wykazuje się postawami oczekiwanymi od HO. Nie ma chyba jakiegoś testu na to. To jest raczej kwestia doświadczenia KSI i umiejętności obiektywnej oceny osoby - nie tylko z perspektywy sprawozdania z realizacji próby.
+3 głosów

Tak naprawdę powinna być pewna weryfikacja na poziomie... ćwika, bo na tym poziomie kończą się pewne ściśle określone wymagania co do wiedzy i umiejętności ze świata "harctrixu". HO jest tak ogólnie zdefiniowanym stopniem, że nie jest możliwa weryfikacja "wiedzy i umiejętności". Stopień HO zakłada rozwój, ale nie zakłada pewnych minimów, które musi harcerz osiągnąć - stąd nie można zweryfikmować poziomu harcerza na HO.

Dla uniknięcia problemów zawsze jako opiekun zadbałem o to, aby kandydat do zamknięcia próby instruktorskiej miał stopień HO zdobyty. Wówczas weryfikacja to formalność.

 

odpowiedź 3 września 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,866)   38 88 189
Czyli znów omijamy osoby które przychodzą w wieku... wędrowniczym. Te nie mają stopnia ćwika ani też go nie zdobywają - odrazu przystępują do próby HO :D Jeszcze gożej jak znajdzie się osoba już nie będąca wędrownikiem. Ciężko wymagać od osoby w wieku 28 czy 30 lat albo i więcej że będzie jeszcze udowadniał że np. "potrafi realizować  obrane cele"...
A na jakiej podstawie chcesz wymagać tego od 28-latka? W jakiej sytuacji?
Nie chodzi, aby zdobywać stopień ćwika przez 28-latka, tylko, aby on sobie nieco przyswoił tę harcerską wiedzę. Bo problemem jest w przypadku starszych, że oni nie przeżyli harcerstwa, że pewnej wiedzy i umiejętności nie mają.
+1 głos
U nas w hufcu uznano, że do zamknięcia próby należy mieć stopień HO i oczekuje się, że jedno z zadań będzie brzmiało "zdobędę stopień HO" (o ile probant nie ma tego stopnia).

W naprawdę szczególnych wypadkach zamykają próbę bez zdobytego stopnia HO, np. gdy zrealizowana jest większa część próby na HO, ale pojawiły się problemy organizacyjne albo gdy w środowisku potrzebny jest instruktor na obóz. Wiem, że w takich przypadkach KSI odbywa rozmowę z probantem przed zamknięciem i zadaje wiele pytań w stylu "Co jest najważniejsze w pracy wychowawcy?" (było raz takie pytanie).
odpowiedź 3 września 2013 przez użytkownika qj0n (17,629)  
"Co jest najważniejsze w pracy wychowawcy" to raczej dotyczy pwd., a nie HO, więc według mnie nie weryfikuje wymaganej wiedzy i umiejętności
Prawda, ale takich pytań KSI raczej nie zadawało osobom, które miały zamknięte HO.
Tylko, jaki to ma sens?
Pewnie taki, jak każda inna próba weryfikacji takiej wiedzy przez KSI ;)
Nie spotkałem się też nigdy z sytuacją, gdy osobie z ukończonymi zadaniami nie chcieli zamknąć próby, bo nie potrafiła odpowiedzieć na takie pytania. Zwłaszcza, gdy przewodnik jest potrzebny na najbliższym obozie...
+1 głos
Może opierają się na opiniach bezpośreniego przełożonego, komendanta i opiekuna oraz na własnych obserwacjach.
odpowiedź 5 września 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
0 głosów

Moim zdaniem to nie KSI weryfikuje umiejętności i wiedzę na poziomie stopnia HO, tylko KSW/ drużynowy poprzez nadanie stopnia HO. Kiedy KSI widzi wędrownika z takim stopniem to znaczy, że jego wiedza i umiejętności są już na pożądanym poziomie i zostały zweryfikowane.
Jeśli nikt tego nie zweryfikował i wędrownik nie posiada stopnia HO, to wg mnie nie powinien mieć stopnia instruktorskiego, bo nie spełnia wymagań.

Chociaż wg systemu stopni harcerskich:
"Zdobycie stopni harcerki orlej/harcerza orlego i harcerki Rzeczypospolitej/harcerza Rzeczypospolitej
wymaga ułożenia indywidualnej próby na stopień. Planowanie i realizację prób na te stopnie wspiera opiekun próby. Może nim być harcerz w stopniu równym zdobywanemu albo wyższym lub instruktor (w przypadku stopnia harcerki orlej/harcerza orlego w stopniu przewodnika, a w przypadku stopnia harcerki Rzeczypospolitej/ harcerza Rzeczypospolitej minimum w stopniu podharcmistrza)."
co oznacza, że jest jakaś możliwość bycia przewodnikiem bez posiadania HO i jednocześnie bycie opiekunem na stopień HO...
Aczkolwiek moim zdaniem jest to bardzo nie po kolei...
 

odpowiedź 3 września 2013 przez użytkownika piotr.pietrzak (1,244)   11 24 38
edycja 4 września 2013 przez użytkownika piotr.pietrzak
W teorii - super! A jak to się przekłada na drużynową drużyny H+HS w powiatowym miasteczku, gdzie nie ma środowiska wędrowniczego, a drużynowa po skończeniu liceum znika na studia do dużego miasta i będzie musiała przekazać drużynę następcy, tez licealiście?
Hufiec posiada na pewno instruktorów w stopniu HO i HR, u których każdy drużynowy w hufcu może realizować te stopnie. Zresztą wystarczy "pierwsza fala" z doświadczenia, a potem rozwój wędrowniczy w takim miasteczku powiatowym, idzie już swoją drogą.
Drużynowa H+HS w liceum może spokojnie zdobyć stopień HO i HR, w hufcu. Chyba działa w tym hufcu jakiekolwiek namiestnictwo? Następca też może te stopnie zdobywać...
W myśl regulaminów - nie może. Żeby w ogóle być wędrownikiem, trzeba (1) być w odpowiednim wieku i (2) pracować metodyką wędrowniczą, której częścią jest działanie w zespole wędrowniczym (System metodyczny ZHP). Namiestnictwo nie jest zespołem wędrowniczym, tylko instruktorskim, i nie jest to tylko kwestia klasyfikacji, a celu i metod działania. A stopnie wędrownicze są przeznaczone dla wędrowników, a nie dla wszystkich członków w wieku wędrowniczym, bo ich warunkiem jest m.in. właśnie działanie w zespole. Dodatkowo, jednym z wymogów na naramiennik jest wprost działanie w takim zespole. Tak więc sam fakt, że jakiś instruktor posiada HO czy HR, problemu nam nie rozwiązuje.
Po pierwsze nikt nie broni namiestnictwu być zespołem wędrowniczym :)
Po drugie zasada, że stopnie HO i HR są tylko dla członków ZHP działających w zespołach stricte wędrowniczych jest debilna i trzeba to jasno powiedzieć.

A ja na pozbawiony sensu zapis nie zamierzam zwracać uwagi. Chyba, że zwracać uwagę GK, żeby go zmieniła.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 402 wizyt
pytanie zadane 17 października 2018 w Próby przez użytkownika Wojtek Krawczyk (229)   2 5 13
+1 głos
1 odpowiedź 1,185 wizyt
pytanie zadane 7 września 2017 w Próby przez użytkownika Pestka (1,169)   34 57 70
0 głosów
1 odpowiedź 298 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2017 w Próby przez użytkownika Gromit27 (1,339)   32 61 89
0 głosów
2 odpowiedzi 644 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2017 w Próby przez użytkownika harcereczka4 (234)   3 7 17
0 głosów
1 odpowiedź 925 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2016 w Próby przez użytkownika kawaleczek (234)   2 4 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...