• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Przyznanie stopnia przewodnika a zobowiązanie instruktorskie

+7 głosów
Czy wg aktualnych przepisów do złożenia zobowiązania wymagane jest przyznanie stopnia przewodnika? Nie chodzi mi o to jak jest przyjęte i praktykowane tylko jak jest zapisane i zdiagnozowanie ewentualnej rozbieżności. Chodzi mi o przypadek zwykłego zdobywania stopnia, a nie potwierdzania stopnia zdobytego w innej organizacji.
pytanie zadane 3 września 2013 w Próby przez użytkownika royas (22,194)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   

1 odpowiedź

+6 głosów
 
Najlepsza

Zgodnie z obowiązującą uchwałą:

Zobowiązanie Instruktorskie kandydat na instruktora składa nie później niż 3 miesiące po przyznaniu stopnia przewodnika - przewodniczki.

Wynika stąd, że ZI może być dopiero po przyznaniu stopnia przez właściwego komendanta, bo to komendant dopuszcza do złożenia ZI - po przyznaniu stopnia na wniosek KSI.

odpowiedź 3 września 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
wybrane 10 lutego 2014 przez użytkownika royas
Dokładnie z tego fragmentu powstało moje pytanie. Wg dominującej interpretacji w innym pytaniu ten przepis jest po to aby harcerz dopuszczony do zobowiązania nie musiał czekać latami na jego zorganizowanie. Ale nie ma tu warunku, że zobowiązanie może się odbyć dopiero po przyznaniu stopnia. Nie mogę w papierowych przepisach znaleźć ustalonej relacji pomiędzy zamknięciem próby i przyznaniem stopnia a dopuszczeniem do zobowiązania. Może inaczej: czy komendant może dopuścić do zobowiązania harcerza bez zamkniętej próby (mogę sobie wyobrazić sytuację, gdy wszystkim może zależeć na takim rozwiązaniu). Wiem, że trochę się czepiam, ale jakoś nie lubię gdy pewne stosunkowo istotne regulacje pozostawiane są jedynie w warstwie tradycji. Jak już coś pisać to porządnie.
Hm, ale jeśli nawet ktoś by wykonał taki karkołomny manewr, to w myśl par. 17 , ust. 3 statutu ZHP taka osoba nie będzie instruktorem, bo na instruktora trzeba łącznie spełnić warunki: min. 16 lat, złożone PH, zdobyty stopień instruktorski i złożone ZI.

Poza tym, nawet jak ktoś dopuści do ZI bez zamkniętej próby, to może je złożyć dopiero po przyznaniu stopnia pwd.

Choć zgadzam się, że dobrze by było jakby ten punkt brzmiał przykładowo:
"Zobowiązanie Instruktorskie kandydat na instruktora składa po przyznaniu stopnia przewodnika-przewodniczki przez właściwego komendanta - w terminie do 3 miesięcy od przyznania stopnia przewodnika - przewodniczki."
Sytuacja może być taka, że ktoś nie zamknął próby przed obozem, ale wiadomo, że ją zamknie, a wiadomo, że na obozie wychodzą fajne zobowiązania, czy coś oprócz tradycji stoi na przeszkodzie, żeby dopuścić przed obozem, zorganizować w takcie obozu, a stopień przyznać po?
Nie szukam dziury w całym, tylko łaty na dziurę, którą widzę. :)
Tak, oczywiście do momentu spełnienia wszystkich warunków nie będzie instruktorem.
Dopóki KSI się nie zbierze i nie oceni próby etc, to ciężko zakładać, że coś wiadomo ;) A jak już jest taka powszechna pewność, to czemu nie zebrać KSI przed obozem i zrobić to "po Bożemu"? ;)

Nie wiem jak inni komendanci, ale ja bym nie robił z siebie pajaca dopuszczając do ZI zanim zbierze się KSI i skieruje wniosek o zamknięcie próby, a dopiero potem przyznawać ten stopień jak już gość złoży ZI.

Zawsze może się zdarzyć coś, co stanie na przeszkodzie do zamknięcia próby itp. więc to takie wszystko naciągane deczko.
Zgadzam się, że naciągane, nawet nie deczko. Patrząc jeszcze na treść Zobowiązania gdzie jest "przyjmuję obowiązki instruktora", czyli jest to taka kropka nad "i", czyli w tym momencie staje się instrukorem, a bez stopnia nie jest prawdą.
A wystarczyło trochę precyzyjniej napisać 9. punkt systemu stopni
"Właściwy komendant zamyka próbę na wniosek KSI oraz przyznaje stopień i dopuszcza do zobowiązania". Zlikwidowałoby jeszcze jeden mankament, bo teraz komendant na wniosek KSI przyznaje stopień, ale we wcześniejszym punkcie jest, że KSI wnioskuje o zamknięcie próby, a nie o przyznanie stopnia. To są niuanse, ale czytając ze zrozumieniem źle się to czyta.
No jest tu nieścisłość jakby ktoś miał szukać na chłodno, bez znajomości realiów.
Oznaczenie stopnia przewodnika - przed zobowiązaniem?

Podobne pytania

+4 głosów
0 odpowiedzi 1,522 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2014 w Próby przez użytkownika fisia9876 (125)   1 1 4
0 głosów
0 odpowiedzi 736 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2018 w Pomysł na... przez użytkownika szeregowa_42 (120)   4 7 13
+8 głosów
2 odpowiedzi 1,200 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 653 wizyt
+13 głosów
4 odpowiedzi 2,514 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2013 przez użytkownika Marek Pęczak (2,480)   13 35 57
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...