• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Rękawy w poczcie i na warcie.

+10 głosów
Tradycyjnie i przeważnie harcerze noszą podwinięte rękawy munduru. Oczywiście nie jest to obowiązek, tylko raczej "normalny stan". Czy w poczcie, gdy się nosi rękawiczki, nie powinny być one jednak obowiązkowo opuszczone? A na warcie honorowej?
pytanie zadane 8 stycznia 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
Współczynnik akceptacji: 38%

otagowane ponownie 8 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober
   

5 odpowiedzi

+7 głosów
Obiwiązujący Regulamin musztry i ceremoniału w pkt.2.3.3 jasno określa że cały poczet sztandarowy powinien posiadać jenolite białe rękawiczki a ponadto w pkt.2.3 na wzorze graficznym jasno jest okreslone że harcerz występuje w mundurze z opusczonymi rękawami. Ponadto ceremoniał harcerski oparty jest na elelmantach ceremoniału wojskowego. Wiele zdjęć pokazujecie w podwinietych rękawach przy występowaniu ze sztandarem a moze ktos posiada zdjęcie gdzie kompania honorowa Wojska Polskiego lub poczet sztandarowy posiada podwnięte rękawy -wąpie żeby ktoś takie zdjęcie posiadał
odpowiedź 13 stycznia 2013 przez użytkownika pantera1978 (116)   3 6
W mundurach WP nie da się podwinąć rękawów, żeby to jakkolwiek wyglądało, tak samo, jak nie podwijasz rękawów w garniturze. Nasze mundury, to koszule, w których można podwijać, plus znam tylko kilka osób, które mają mundur dobry zarówno na wzrost, w talii i rękawy są dobrej długości jednocześnie.. :)
Nie znalazłam obrazka :( Nigdy go nie widziałam w żadnym regulaminie musztry.
W oficjalnej wersji drukowanej z 1997 są obrazki (brakuje ich w wersji z dokumeny.zhp.pl). Nie sugerowałbym się jednak tymi obrazkami, bo sztandarowy nie ma na nich ani szarfy ani rękawiczek, więc pewni chodzi w nich jedynie o chwyty sztandarem.
Tak jednostki 2 Korpusu posiadają podwinięte  rękawy podczas Kampanii Włoskiej na przeglądach, są nawet w krótkich spodenkach
+6 głosów

Powinny być opuszczone ponieważ podwinięte rękawy czy krótkie rękawy sa nieeleganckie podobnie jak krótkie spodnie. W starym wydaniu ​Obrzędowego Pieca Kudasiewicz wymieniał chyba poczet sztandarowy, strażników ognia, warty honorowe jako tych którzy mają spuszczone rękawy, także przy przyrzeczeniu harcerskim powinny być. Oprócz rękawów pasek od rogatywki powinien byc zapiety pod brodą, ale to obecnie technicznie niemożliwe.  

Jednak tak jak Solo zauważył są problemy z dopasowaniem munduru i jeżeli widzę że komuś mankiet koszuli nie sięga do dłoni to uważam, że lepiej jak już maja podwinięte.  

odpowiedź 8 stycznia 2013 przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
+3 głosów

Na mój gust to najczęściej najlepiej wygląda, w sensie podwinięte rękawy. Również na takie okazje jak warta, poczet itp. Wiele osób (szczególnie w okresie dojrzewania, jak ręce są nieproporcjonalne do ciała) wygląda sierotowato w pełnych rękawach. Jeden ma za długie, drugi za krótkie. Jednolitość daje podwinięcie rękawów i spokój.

Mi się na przykład nigdy nie udało kupić koszuli dobrej w talii i w rękawach jednocześnie, a okres dojrzewania mam już za sobą zdecydowanie:). Tak też mam z mundurem i rękawów na stałe nie odwijam.

Na przykład tutaj ładnie wyglądające podwiniete druhny

A poniżej warta podwinięta i poczet sztandarowy

I jeszcze poczet mieszany podwinieto-niepodwinięty:

I przykład jak mimo podwinięcie rękawów można wyglądać kiepsko:

odpowiedź 8 stycznia 2013 przez użytkownika Solo (1,523)   10 28 54
Taka najbardziej naturalna wersja jak dla mnie to podwinięte rękawy bez rękawiczek. Ale białe rękawiczki dla całego pocztu są obowiązkowe. Niestety zestaw rękawiczki + podwinięte rękawy kojarzą mi się z Myszką Miki.
Dodam tylko od siebie, że wszystkie 3 poczty przedstawione na zdjęciach nie są zgodne z Zasadami Musztry i Ceremoniału Harcerskiego.
Skrytykowano tu druhów i druhny z ZHR (ostatnia fotka) a wcale lepiej nie jest na zdjęciu 1 (wywijek się już nie nosi), 3- spodnie moro - a nie jednolite jak zakłada regulamin..
I co z tego, że z ZHRu. Jakbym znalazł takie zdjęcie zhpowców - a jak wiadomo nie brakuje takich - to bym wkleił.
Nie skrytykowano tutaj żadnego druha ani druhnę z ZHRu, a jedynie ich ubiór - to ważne.
A poza tym to moje odczucie.
To można było wrzucić fotkę członków naszej organizacji. Czasem nieprzemyślane działania mogą różnie skutkować.
Trzecie zdjęcie - krew mnie zalewa... Moracze... Z kolei na drugim ułożenie beretów... Ehh...

@Gracja Bober - wywijki się nosi, nie wprowadzaj innych w błąd, w końcu jesteś moderatorem, najpierw sprawdź to w regulaminie, nie wymyślaj bzdur, powinnaś dawać przykład, druhno.
Gracja ma rację -  w regulaminie nie ma mowy o wywijkach. Ale wiele drużyn pozostało przy tym zwyczaju. U mnie w drużynie są jak najbardziej funkcjonalne.
W regulaminie nie ma również żadnej wzmianki o butach - w takim razie mamy chodzić boso, kiedy jesteśmy w mundurze?
Nie ma wzmianki - jest o tym dyskusja w innym temacie. Powiedziane jest tylko że jednolicie. Możemy to uznać za niedopatrzenie, niechlujne układanie regulaminu albo za zasygnalizowanie dowolności w temacie. Nikt nit zgadnie :P
Wydawało mi się, że komentowałem, ale nie. Co do pocztu ZHR problemem nie są rękawy ale:
-krótkie spodenki, które nigdy nie wyglądają poważnie tym bardziej przy długich rękawach i tym bardziej, kiedy co najmniej jeden z członków pocztu ma spodnie w innym kolorze i z innym paskiem.
-koszule są jakieś pogniecione
+3 głosów

Poczet sztandarowy wygląda najlepiej, jeśli rękawy są podwinięte i zwinięte na równo, lub jeśli mają jednakowe bluzy.
Podczas działąń Drużyny Reprezentacyjnej ZHP często spotykamy się z tym, że my jesteśmyw podwiniętych rekawach, a np. Drużyna Sztandarowa ZHR ma rękawy opuszczone i na ogół to ZHP zbiera opinie, że lepiej wyglądało.
Kilka zdjęć:
Drużyna Reprezentacyjna ZHP i ZHR na Placu Piłsudskiego podczas obchodów Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Rękawy podwinięte wyglądają znacznie lepiej.Drużyna Reprezentacyjna ZHP i ZHR na Placu Piłsudskiego podczas obchodów Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Rękawy podwinięte wyglądają znacznie lepiej.

Poczet SztandarowyPrawidłowo umundurowany Poczet Sztandarowy, chorąży z szarfą, asysta w białych rękawiczkach. W tle Drużyna Reprezentacyjna.

Drużyna Reprezentacyjna ZHP w jednakowych polarach (długie rękaw), za nimi Reprezentacja ZHR.

odpowiedź 8 stycznia 2013 przez użytkownika Piszu (577)   4 9 18
szacun. fajni jesteście
+3 głosów
Wszyscy uważają, że rękawy podwinięte lepiej wyglądają - ponadto jest dużo wygodniej, oznaczają gotowość do działania. Jednak na obrzędowych ogniskach, apelach, warcie, a już na pewno będąc w poczcie powinny być opuszczone. Chodzi o o to, że są sytuacje, w których trzeba wyglądać oficjalnie. Tak jest ogólnie przyjęte, tego mnie uczą od zawsze w drużynie i  na szkoleniach.
odpowiedź 13 stycznia 2013 przez użytkownika Rycerka (1,647)   25 38 60
Ogólnie przyjęte u ciebie w środowisku. Dyskusja pojawia się właśnie dlatego, że jest różnie i nie jest to doprecyzowane w żadnych regulaminach. U mnie w hufcu wszyscy zawsze mają podwinięte rękawy. Do pocztu też

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 4,667 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2014 przez użytkownika vms980 (132)   1 1 8
+3 głosów
2 odpowiedzi 4,996 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2014 przez użytkownika bob (210)   4 8 12
+4 głosów
3 odpowiedzi 17,863 wizyt
pytanie zadane 18 maja 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,194)   90 264 490
0 głosów
2 odpowiedzi 355 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2016 przez użytkownika Pestka (1,184)   34 59 71
+3 głosów
1 odpowiedź 213 wizyt
pytanie zadane 24 stycznia 2013 przez użytkownika Agzon (120)   1 6
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...