• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy opiekun drużyny to funkcja instruktorska?

+15 głosów

W okresie przedzjazdowym przeglądając naszą związkową dokumentację zacząłem zastanawiać się nad jedną rzeczą.
A mianowicie w instrukcji działania drużyny jest napisane: "Jeśli drużynowy nie jest pełnoletni, właściwy komendant wyznacza pełnoletniego opiekuna, który składa pisemne zobowiązanie do pełnienia tej funkcji."

W statucie: "Funkcjami instruktorskimi są funkcje, które nie mają charakteru dorywczego, to jest: funkcja drużynowego lub kierującego podstawową jednostką organizacyjną oraz inne stałe funkcje związane z realizacją zadań statutowych powierzane w trybie mianowania przez właściwego komendanta hufca, komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP."

Natomiast w ordynacji wyborczej: "Z głosem decydującym w zjeździe hufca biorą udział członkowie ZHP pełniący funkcje instruktorskie, mający przydział służbowy do tego hufca i opłaconą podstawową składkę członkowską."

W związku z tym pytanie tak, jak w temacie- czy opiekun drużyny to funkcaj instruktorska? I czy opiekun drużyny ma głos na zjeździe hufca?
W końcu nie jest to funkcja dorywcza i zawsze u nas jest mianowany rozkazem komendanta hufca.

 

pytanie zadane 29 sierpnia 2013 przez użytkownika piotr.pietrzak (1,244)   11 24 38
Współczynnik akceptacji: 67%
   

2 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza

Pozwolę sobie odkopać, gdyż sytuacja prawna się wyklarowała. NSH dokonał wykładni Statutu w tym zakresie, stwierdzając, że funkcja opiekuna gromady/drużyny NIE jest funkcją instruktorską (uchwała 15/38).

odpowiedź 1 października 2015 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 1 października 2015 przez użytkownika piotr.pietrzak
Chyba wprowadzę odznakę "Złoty szpadel"! :)
+5 głosów

Ze statutu wynika, że żeby pełnić funkcję instruktorską trzeba pełnić funkcję niedorywczą, czyli:

  1. stałą - opiekun to stała funkcja
  2. związaną z realizacją zadań satutowych - bezpośrednio związana z wychowaniem itp., więc chyba tak (ale nie jestem pewien; EDIT: Vanadey potwierdził, że jest)
  3. mianowany przez odpowiednią osobę - był mianowany przez komendanta? Nie jest to chyba wymagane. EDIT: Jednak niezależnie od sformułowania, opienkun pełni funkcję instruktorską.

Podsumowując, tak, jeśli był mianowany rozkazem ;) i już, bo powinien być mianowany rozkazem (patrz: komentarze)

odpowiedź 29 sierpnia 2013 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
No tu jest zawsze kwestia tego jak to lokalnie wygląda. Bo jak drużyna działa w szczepie  a hufiec ma działające namiestnictwa, to opiekun redukuje się do podkładki-osoby pełnoletniej. Ciężko jest więc różnicować opiekunów, ale generalnie mam wrażenie, że nie przepracowują się ;)

Temat zamknięty-nie zamknięty to zawsze pojęcie względne :) Pytanie nawet dnia nie ma i zawsze mogą się pojawić głosy z nowymi argumentami etc.
Działanie drużyny w szczepie nie zdejmuje opiekunowi z głowy wszystkiego, co najwyżej prowadzenie gospodarki drużyny. Za bezpieczeństwo harcerzy szczep nie przejmuje odpowiedzialności nigdy, ponadto według Instrukcji szczepu szczep NIE prowadzi nadzoru nad merytoryczną działalnością drużyny, a szczepowy NIE jest przełożonym drużynowego - szczep jest jednostką pomocniczą, nie nadrzędną. Dlatego opiekun zawsze jest odpowiedzialny za zapewnienie prawidłowości działań wychowawczych drużyny.

Oczywistą miną CPW dla opiekuna jest dwukrotnie większy wpływ na sprawy hufca drużyny z młodym drużynowym niż druzyny z drużynowym pełnoletnim, czyli de facto promowanie drużyn słabych. Ale nie bardzo wiem, na jakiej zasadzie można by obecnie nie przyznać opiekunowi CPW.
Uwaga do : (.....) Co do "zasłużenia" na CPW- zgadzam się, lecz to jakby nie podlega dyskusjom, bo przyboczny nie jest funkcją instruktorską. (.....) - Jeśli uznajemy w ZHP że dopiero phm jest w pełni samodzielnym instruktorem/drużynowym (bo dopiero on może zorganizować samodzielny obóz swojej drużyny) to konsekwentnie przyboczny takiego drużynowego powinien mieć stopień pwd. A skoro pwd to stopień instruktorski to ... ?

P.S. - chodzi o "kierownika wypoczynku" wg ZHP a nie wg MEN
Instruktorski charakter funkcji przybocznego można uzasadnić na jeszcze kilka sposobów, ale formalnie nie jest to ta funkcja instruktorska, o której mówi statut i inne dokumenty, bo jest powierzana przez drużynowego, a nie komendanta hufca.
Instruktor też nie ma CPW jeśli nie jest mianowany na funkcję rozkazem komendanta (czyli nie pełni funkcji instruktorskiej), a przyboczny nie jest, więc dalej to nie podlega dyskusjom. ;) A to, że przyboczny niejednokrotnie pracuje tak samo jak drużynowy, to już zupełnie inny temat.

Podobne pytania

+9 głosów
1 odpowiedź 972 wizyt
pytanie zadane 21 października 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
0 głosów
2 odpowiedzi 2,438 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Kuba2000 (143)   3 5 9
+1 głos
2 odpowiedzi 450 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2015 w Drużyna przez użytkownika Filip Kobus (160)   2 5 9
+4 głosów
3 odpowiedzi 1,189 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2014 w HAL/HAZ przez użytkownika turututu (125)   2 2 6
+6 głosów
1 odpowiedź 1,899 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...