W moim środowisku harcerz podczas realizacji próby na każdy stopień zaczynając od ochotniczki/młodzika posiada własnego opiekuna próby. W niektórych druzynach spotykany jest również opiekun próby harcerza, ale w większości jest to zbiórowy opiekun w postaci rady drużyny.
Opiekunem próby podczas zdobywania pierwszych stopni (młodzik, wywiadowca, odkrywca) jest zwykle drużynowy bądź przyboczni, ponieważ posiadając większe doświadczenie lepiej wesprą próbanta niż jego rówieśnik posiadający np. stopień wywiadowcy. Jeśli chodzi o kolejne stopnie tu już występuje pewna dowolność, ponieważ harcerz w wieku około pietnastego roku życia (i ponad) zna już na tyle swoje środowisko, że nie ogranicza się jedynie do własnego drużynowego czy przybocznych, ale może wybrać inną osobę z swojej drużyny, szczepu bądź z innej drużyny jeśli uważa, że będzie dla niego lepszym opiekunem i będzie im się lepiej pracowało.
Jeśli chodzi o to jaką rolę pełni opiekun próby. Z każdym kolejnym zdobywanym przez harcerza stopniem może wyglądać to nieco inaczej, ponieważ próbant zdobywajać doświadczenie staje się bardziej samodzielny, lecz ogólne zasady się nie zmieniają, Opiekun wraz z próbantem omawia idee stopnia oraz to co jego zdobycie powinno dać harcerzowi; wspólnie omawiaja zadania, które należy wykonać, aby zrealizować wymagania (podczas rozpisywania prób na pierwsze stopnie obecność opiekuna oraz jego pomysły są bardzo istotne, ponieważ harcerz nie zawsze jest wstanie dopasować zadanie, które w pełni zrealizuje dane wymaganie, z kolejnymi stopniami się to zmienia, ponieważ harcerz zwykle ma już gotowe pomysły i konsultuje je z opiekunem, który mu doradza co może zostać, a nad czym warto jeszcze pomyśleć), następnie opiekun spogląda na poczynania swojego próbanta omawiajać co jakiś czas postępy w realizacji próby i weryfiksująć co się nie udało zrealizować i czy trzeba coś zmienić w karcie próby.