• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Opiekunowie prób na stopnie harcerskie

+11 głosów
Czy harcerze realiuzujący próby na stopnie mają w Waszych środowiska opiekuna próby? Od próby harcerza, czy od konkretnego stopnia (np. odkrywcy/pionierki)? Kim jest taki opiekun próby, jeśli oczywiście nie jest nim zbiorowo drużynowy.

Jaką rolę w Waszych środowiskach pełni taki opiekun próby?

Czy  praktykuje się taką metodą, że harcerz dostaje wymagania na stopień np. ćwik/samarytanka i nie otrzymuje żadnej pomocy ze strony drużynowego, przybocznego, a jedynie wskazówkę - "musisz rozpisać ją sam/a, czytać dokładnie i przełożyć to na dokładne zadania"?
pytanie zadane 28 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
Współczynnik akceptacji: 77%
   

3 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza
U nas w szczepie opiekun jest potrzebny tylko do stopni wędrowniczych. Stopnie te zdobywamy w szczepowej kapitule. Opiekun wtedy jest osobą, która bezpośrednio nadzoruje próbę oraz wyjaśnia, o co w samym stopniu chodzi. Próby są oczywiście układane indywidualnie przez zainteresowanego i opiekuna. Opiekun jest wybierany przez zdobywającego stopień i akceptowany przez kapitułę i jest zwykle instruktorem szczepu (niekoniecznie drużynowym).

Niższe stopnie zdobywamy w drużynach i nie spotkałem się, żeby ktoś miał tam opiekuna. Zwykle im niższy stopień tym więcej o próbie decyduje drużynowy lub rada drużyny, choć w różnych drużynach to bywa różnie.
odpowiedź 28 sierpnia 2013 przez użytkownika karol-gro (17,694)  
wybrane 20 lutego 2014 przez użytkownika słonek
+1 głos
W moim środowisku harcerz podczas realizacji próby na każdy stopień zaczynając od ochotniczki/młodzika posiada własnego opiekuna próby. W niektórych druzynach spotykany jest również opiekun próby harcerza, ale w większości jest to zbiórowy opiekun w postaci rady drużyny.

Opiekunem próby podczas zdobywania pierwszych stopni (młodzik, wywiadowca, odkrywca) jest zwykle drużynowy bądź przyboczni, ponieważ posiadając większe doświadczenie lepiej wesprą próbanta niż jego rówieśnik posiadający np. stopień wywiadowcy. Jeśli chodzi o kolejne stopnie tu już występuje pewna dowolność, ponieważ harcerz w wieku około pietnastego roku życia (i ponad) zna już na tyle swoje środowisko, że nie ogranicza się jedynie do własnego drużynowego czy przybocznych, ale może wybrać inną osobę z swojej drużyny, szczepu bądź z innej drużyny jeśli uważa, że będzie dla niego lepszym opiekunem i będzie im się lepiej pracowało.

Jeśli chodzi o to jaką rolę pełni opiekun próby. Z każdym kolejnym zdobywanym przez harcerza stopniem może wyglądać to nieco inaczej, ponieważ próbant zdobywajać doświadczenie staje się bardziej samodzielny, lecz ogólne zasady się nie zmieniają, Opiekun wraz z próbantem omawia idee stopnia oraz to co jego zdobycie powinno dać harcerzowi; wspólnie omawiaja zadania, które należy wykonać, aby zrealizować wymagania (podczas rozpisywania prób na pierwsze stopnie obecność opiekuna oraz jego pomysły są bardzo istotne, ponieważ harcerz nie zawsze jest wstanie dopasować zadanie, które w pełni zrealizuje dane wymaganie, z kolejnymi stopniami się to zmienia, ponieważ harcerz zwykle ma już gotowe pomysły i konsultuje je z opiekunem, który mu doradza co może zostać, a nad czym warto jeszcze pomyśleć), następnie opiekun spogląda na poczynania swojego próbanta omawiajać co jakiś czas postępy w realizacji próby i weryfiksująć co się nie udało zrealizować i czy trzeba coś zmienić w karcie próby.
odpowiedź 28 sierpnia 2013 przez użytkownika Grzegorz Zieliński (283)   3 6 12
+1 głos

W moim macierzystym szczepie opiekun jest przy próbie HO/HR - jego zadania dotyczą pomocy w konstrukcji próby, wspierania/monitorowania w czasie przebiegu, przygotowania do zamknięcia no i ogólnie takiego mentoringu.

Dla stopni niższych drużynowi sprawują opiekę/nadzór nad realizacją systemu stopni - opartego o ten ogólny, ale jednak z naszymi modyfikacjami - bardzo podobny do tego opisanego tutaj.

odpowiedź 28 sierpnia 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 340 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika SIKOR (164)   1 3 9
+9 głosów
2 odpowiedzi 403 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2013 przez użytkownika Karola (215)   1 5 10
+1 głos
1 odpowiedź 240 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2017 w Próby przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62
+7 głosów
2 odpowiedzi 755 wizyt
pytanie zadane 11 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Daniel (628)   7 14 23
+2 głosów
1 odpowiedź 410 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2013 w Drużyna przez użytkownika erbestynka (558)   6 13 32
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...