• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Śpiewanie przed i po posiłku

+11 głosów
Dlaczego śpiewamy przed i po posiłku?

Czy to jest tradycja od dawna, jeszcze przedwojenna? Czy są jakieś źródła, które opisują pierwsze środowiska, które praktykowały ten obrzęd?

Czy skauci również śpiewają przed i po posiłku?
pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika słonek (5,393)   41 81 108
Współczynnik akceptacji: 77%
   

2 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza
Skauci nie śpiewają ale za to się modlą (dziękują za posiłek i tych co go przyrządzili). Zwyczaj ten u nas podobno został wprowadzony w czasach komunizmu by harcerze się nie modlili - taką historię usłyszałem od jednego z instruktorów.
odpowiedź 20 sierpnia 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
wybrane 20 lutego 2014 przez użytkownika słonek
Natomiast są piosenki, będące jednocześnie modlitwą. Dobra droga do powrotu do tradycji.
A i owszem - jak choćby "Pobłogosław Panie" :) Za to etymologia powstania "śpiewanek" jakoś mnie nie zaskoczyła jak ją usłyszałem :D
Jest to mocno prawdopodobne, bo ówczesne władze niezbyt przychylnie patrzyły na religijność harcerzy ale z drugiej strony wszelkie próby wciśnięcia czegoś na silę miały zupełnie odwrotny skutek. Wyjścia do Kościoła były nielegalne, więc na mszę szli wszyscy, całym obozem. O konsekwencjach za msze polowe strach było pomyśleć, dlatego były to najpiękniejsze msze jakie pamiętam. Nie pamiętam za to  ani modlitw ani śpiewania. Być może w moim środowisku nie było takich tradycji, ale temat ciekawy. Popytam się
+5 głosów
Nie wiem, skąd się wziął ten zwyczaj, ale komunistyczne korzenie wydają się prawdopodobne.

Kiedy jednak już go praktykujemy to pomaga on w organizacji posiłku na obozie. Gdy uczestnicy zjedzą szybciej od kadry mimo zakazów pewnie poszliby do podobozu (gdzie nie są pod niczyją opieką). A tak, gdy wiedzą, że czekają na śpiewanie to się nie rozchodzą.

Poza tym, wydaje mi się, że wspólny posiłek w jakiś sposób integruje, a dzięki śpiewaniu harcerze czekają na innych i zaczynają posiłek w tym samym momencie.
odpowiedź 21 sierpnia 2013 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 21 sierpnia 2013 przez użytkownika karol-gro
Organizacja posiłków to jedno- zaczynamy jeść wszyscy razem, wspólnie odchodzimy od stołu, harcerze/ zuchy są cały czas pod opieką drużynowego.
Drugą sprawą wydaje mi się to, że uczy to chociaż trochę kultury (może nie przez przekrzykiwanie się na stołówce) przez to oczekiwanie na resztę, niezostawianie innych samych przy stole itp. W końcu takie są dobre maniery- nie odchodzimy od stołu, dopóki nie zjedzą wszyscy, a te nasze piosenki pomagają nam w tłumaczeniu najmłodszym dlaczego musimy czekać na resztę. Tak sądzę.
Fajnie jest jak "czekamy na wszystkich, bo tak jest kulturalnie", gorzej, gdy zwyczaje są praktykowane, bez zrozumienia i wyjaśnienia i powstaje wtedy: "czekamy na wszystkich, bo harcerze śpiewają przed jedzeniem. Kropka".
Trzeba też uważać z tym zmuszaniem do czekania na innych, bo gdy wszyscy chcą iść, a muszą czekać, aż ostatni (najwolniejszy) zje to będzie on pod naciskiem całego podobozu i będzie "winnym" tego, że musieli czekać. Do tego jedzenie w pośpiechu jest niezdrowe ;)
Innymi słowy, trzeba umiejętnie stosować takie tradycje.
Dlatego lepiej jeść (a najlepiej gotować) zastępami. Wtedy czekanie na wszystkich jest dosyć naturalne i można obejść się bez śpiewanek.
Chyba, że zastępem śpiewają. ;-)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 464 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 650 wizyt
pytanie zadane 8 maja 2019 w Pomysł na... przez użytkownika Oleńka (547)   11 30 45
+1 głos
1 odpowiedź 579 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2020 w Pomysł na... przez użytkownika ZuzkaXXakzuZ (140)   3 6 12
+1 głos
1 odpowiedź 491 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2018 w Pomysł na... przez użytkownika wilczyca9 (110)   1 4
+1 głos
2 odpowiedzi 444 wizyt
pytanie zadane 24 maja 2015 w Drużyna przez użytkownika imaqtpie (121)   2 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...