• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak działa składka podstawowa?

+13 głosów

[To pytanie dotyczy nieaktualnej już Uchwały nr 52/XXXVI Rady Naczelnej ZHP z dnia 17 grudnia 2011]

Co powinno się stać gdy nalezy zapłacić składki a drużyna ma mniej członków niż 31 grudnia? Czy ma obowiązek płacenia za brakujących ludzi? Jeśli tak to z jakich pieniędzy? Z kasy drużyny nie można, bo majątku stoważyszenia nie można rozdawać członkom, a właśnie czymś takim jest pokrycie zobowiązania. Możę uznać, że jak ktoś był członkiem 31 grudnia, to ma obowiązek zapłacić całą składkę, nawet jeśli odszedł po 2 miesiącach? No bo jednak składka jest roczna. Czy może nie płacić i nich się hufiec martwi o różnicę. Tylko w hufcu problem pozostaje.

Jak to rozwiązujecie u siebie?

pytanie zadane 7 stycznia 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
Współczynnik akceptacji: 38%

edycja 19 listopada 2015 przez użytkownika royas
   
Bardzo ciekawe pytanie. Najlepiej jakby odpowiedział ktoś kompetentny :)
Wydział Pozyskiwania Środków GK ZHP niebawem odpowie na wszystkie wątpliwości finansowe :)
Uchwała nie jest już aktualna i może wprowadzać w błąd. Proponuję usunięcie tematu.
Słuszna uwaga, jednak odpowiedzi zawierają wiele cennych spostrzeżeń. Dlatego dodałem uwagę na początku pytania.

2 odpowiedzi

+3 głosów

Drużyna nie płaci składek.

Drużyna, a właściwie drużynowy, odpowiada jedynie za terminowe przekazanie. Tego co zostało druzynie/druzynowemu wpłacone.

Różnica jest zmartwieniem hufca.

 

Uzupełnienie z komentarzy:

Zgodnie z uchwałą nr 52 RN ZHP drużyna nie płaci składek.

Drużynę (dla ułatwienia przyjmijmy że nie prowadzi ona dokumentacji finansowej), a właściwie drużynowego, interesuje jedynie to:

  • by wszyscy aktualni członkowie drużyny terminowo płacili składki,
  • by drużynowy terminowo przekazał do komendy hufca, to co mu wpłacono z tyt. składek.


Natomiast komenda hufca musi zabezpieczyć do dyspozycji drużyny

  •  20 % kwoty wszystkich składek wpłaconych przez członków drużyny, będacych członkami ZHP 31 grudnia,
  •  100 % kwoty składek wpłaconych przez członków drużyny, którzy zostali członkami ZHP po 31 grudnia.


Ewentualne "braki" są zmartwieniem hufca (komendy hufca).

Odrębną, wewnętrzną, kwestią jest to jak w danym hufcu jest rozwiązany sposób pokrycia ew. "braków".
Np. są hufce w których umówiono się iż drużyny/szczepy "płacą" wg stanu na 31 grudnia, a ew. "braki" pokrywają z innych przychodów.
Ale jest to jedynie "dżentelmeńska umowa", dlatego jeśli środowiska nie dojdą do porozumienia to jest to "bólem głowy" komendy hufca, no i oczywiście hufca, jako całości. Ale nie konkretnego drużynowego.

odpowiedź 9 stycznia 2013 przez użytkownika harclot (2,605)   15 32 82
edycja 9 stycznia 2013 przez użytkownika Gacek
Bardzo nie podoba mi się takie podejście: "różnica jest zmartwieniem hufca". Zauważcie, że hufiec też nie płaci a przekazuje składki wpłacone przez członków ZHP. W interesie wszystkich jest, aby system działał poprawnie.  

Jeżeli zaczniemy zwalać odpowiedzialność na kogoś innego to nigdzie nas to nie zaprowadzi.
Mylisz się. Akurat hufiec "płaci składki".
Bo to hufcowi, jako całości, nalicza się składki.
Taki jest sens uchwały RN ZHP. Nie przenoś skutków decyzji RN ZHP na drużynowych. Jak system jest wadliwy to dlaczego skutki maja ponosić drużynowi ?
:) "8. Składkę przekazuje się kwartalnie w czterech równych częściach
w następujących terminach:
1) do podstawowych jednostek organizacyjnych - do 10 dnia ostatniego miesiąca
kwartału,
2) do hufców - do 20 dnia ostatniego miesiąca kwartału,
3) do chorągwi - do 25 dnia ostatniego miesiąca kwartału,
4) do Głównej Kwatery ZHP - do końca kwartału."

Wszędzie użyto słowa "przekazuje". Jedyna różnica to taka, że hufcowi zostaje wystawiona "nota" za konkretną ilość osób.
Myślę, że nikt nie zwala tego na drużynowych. Chorągwie mają problemy z wyegzekwowaniem pieniędzy od hufców, hufce od drużyn. Nikt nie mówi o tym, że to drużynowy ponosi skutki. Jeśli w jakimś środowisku tak jest to najlepiej spróbować znaleźć chwilowe rozwiązanie, które będzie jak najmniej obciążało obie strony. Mając nadzieję, że Rada Naczelna to poprawi.
Czy to ci się podoba czy nie, zgodnie z uchwałą nr 52 RN ZHP drużyna nie płaci składek.

Drużynę (dla ułatwienia przyjmijmy że nie prowadzi ona dokumentacji finansowej), a właściwie drużynowego, interesuje jedynie to:
- by wszyscy aktualni członkowie drużyny terminowo płacili składki,
- by drużynowy terminowo przekazał do komendy hufca, to co mu wpłacono z tyt. składek.

Natomiast komenda hufca musi zabezpieczyć do dyspozycji drużyny
-  20 % kwoty wszystkich składek wpłaconych przez członków drużyny, będacych członkami ZHP 31 grudnia,
- 100 % kwoty składek wpłaconych przez członków drużyny, którzy zostali członkami ZHP po 31 grudnia.

Ewentualne "braki" są zmartwieniem hufca (komendy hufca).

Odrębną, wewnętrzną, kwestią jest to jak w danym hufcu jest rozwiązany sposób pokrycia ew. "braków".
Np. są hufce w których umówiono się iż drużyny/szczepy "płacą" wg stanu na 31 grudnia, a ew. "braki" pokrywają z innych przychodów.
Ale jest to jedynie "dżentelmeńska umowa", dlatego jeśli środowiska nie dojdą do porozumienia to jest to "bólem głowy" komendy hufca, no i oczywiście hufca, jako całości. Ale nie konkretnego drużynowego.
Zgadzam się w pełni. :) Ani razu nie napisałam, że drużyna płaci składki. To harcerze płacą składki. Ważne jest jedynie to, żeby uświadomić drużynowych jak sytuacja wygląda (to drużynowi wpisują harcerzy do ewidencji i oni mają realny wpływ na harcerzy). Mam nadzieję, że "dżentelmeńskie umowy" już niedługo nie będą potrzebne i uda się jak najszybciej sytuację wyprostować. :)
Z resztą ja z uchwały tej wywnioskowałabym, że składka członkowska wynosi 48 złotych za rok. Istnieje możliwość przekazania jej kwartalnie, ale nie ma tam mowy o półrocznej albo kwartalnej składce. Czyli harcerz odchodząc w połowie roku i tak powinien zapłacić 48 złotych. Być może z tej uchwały wcale to nie wynika. Zna Druh odpowiedź na to pytanie?
Składki, co najmniej w terminach kwartalnych, zobowiązany jest płacić członek ZHP.
Jak ktoś nie jest członkiem ZHP, bo wystąpił, to automatycznie wygasają jego zobowiązania wobec ZHP, z tyt. składek.

Zresztą, jeśli nie zapłaci w terminie którejś ze składek kwartalnych, to jego członkostwo automatycznie wygasa.
Wynika to jasno z § 24 Statutu ZHP;
(...) Członkostwo ZHP ustaje na skutek: (...)
4) nieopłacenia podstawowej składki członkowskiej w określonym terminie. (...)
Ale dlaczego hufiec ma się martwić o dziurę? Z którego konkretnie punktu instrukcji to wynika? Gdzie hufiec jest potraktowany jakoś inaczej niż drużyna. Widzę jedynie jeden punkt, który mógłby to sugerować, że gdyby wyjątkowo z ewidencji nie dałoby się wyciągnąć danych liczebności to składkę nalicza się wg deklaracji hufca. Ale nie sądzę, że można z tego wyciągnąć wniosek, że to hufiec łata ew. "dziurę".
Można. Zresztą, z jakiego punktu uchwały wynikało by prawo hufca do wystawiania not drużynom ?
Ale jak można? Z tego fragmentu: "Podstawą do naliczenia należnych składek za dany rok są informacje z Ewidencji
ZHP z dnia 31 grudnia roku poprzedniego lub w wypadku niemożności ich uzyskania z deklaracji liczebności hufca."
Przecież to można rozumieć tak, że "składkę nalicza się każdemu członkowi będącemu w ewidencji 31.12, lub uwzględnionemu w deklaracji liczebności hufca".

Ja nie twierdzę, że to problem drużyny, raczej chcę dość czyj i dlaczego. Po prostu uważam, że uchwały składkowe są badziewne od lat, bo ten problem jest w nich od lat, i trochę irytujące jest ciągłe ich poprawianie w celu poprawienia ściągalności, a nikogo(?) nie obchodzi jakie problemy będzie z tym miał drużynowy czy hufcowy.
0 głosów
Najważniejsze i najbardziej wiążące informacje znajdują się oczywiście w odpowiedniej uchwale Rady Naczelnej: http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20120105_144140_u_rn_52_2011_skladka.pdf

Wynika z niej jasno, że podstawą do naliczenia należnych składek za dany rok są informacje z Ewidencji ZHP z dnia 31 grudnia poprzedniego roku. Obowiązują one przez cały kolejny rok bez względu na zmiany ilościowe w drużynach.

Skąd wziąć na to pieniądze? Nie bardzo rozumiem stwierdzenia: "Z kasy drużyny nie można, bo majątku stowarzyszenia nie można rozdawać członkom, a właśnie czymś takim jest pokrycie zobowiązania".

Zobowiązanie składkowe powstaje w drużynie, to znaczy drużyna ma obowiązek wpłacenia do hufca składek w odpowiedniej kwocie. Więc można pokrywać to zobowiązanie z tzw. kasy drużyny.

Praktycznie sprowadza się to do tego, że najbezpieczniej byłoby pobierać składki od harcerzy w momencie ich przystąpienia do drużyny za rok bieżący (bo są w drużynie) i... za cały rok kolejny (bo 31 grudnia będą w ewidencji). Ale to wydaje się mało logiczne :(

Inną sprawą jest to, żeby pilnować ewidencji. Jak ktoś odchodzi z drużyny, to od razu usuwajcie go z ewidencji (albo siadajcie na karku komuś, kto za to odpowiada), odkładanie tego na ostatnią chwilę może spowodować, że w święta i sylwestra będziecie zastanawiać się, jak nie zwiększyć zobowiązań drużyny względem hufca ;)
odpowiedź 8 stycznia 2013 przez użytkownika Paweł Chmielewski (147)   1 1 4
Druhu Pawle,  to w hufcach wygląda nieco inaczej (a może nawet w całych chorągwiach). W naszym hufcu nie pozwalają płacić jednostce składek z ich kasy, tzn. z kasy zlokalizowanej na koncie bankowym hufca, a prowadzonej w ramach wewnętrznej księgowości jako subkonto drużyny. Prawie żadna jednostka nie prowadzi u nas strikte swojej kasy (i to też dlatego, że jest więcej niedogodności w tym niż zalet), czyli książki finansowej drużyny, KP itp. Wszystko jest rozliczane przez hufiec i ta kasa drużyny (np. pochodząca ze składek, z akcji zarobkowych, dobrowolnych wpłat, 1%), to jest w efekcie  kasa hufca, a tylko w ramach wewnętrznego umówienia się komendy z drużynowymi nazywamy tą część "kasą drużyny".

Ten zakaz jest jakby wprowadzony i popierany przez chorągiew - mówię tu o braku możliwości przekazania "kasy drużyny" na poczet zaległych składek i właśnie jest tłumaczone tak jak wspomniał o tym royas w pytaniu głównym.

Jednym słowem jedynym legalnym sposobem na zapłacenie składek w chorągwi śląskiej jest przyniesienie gotówki do hufca przez drużynowego i wpłacenie jej, co powoduje uzyskanie KP i załatwienie sprawy.

Pytanie, skąd wziąć jeśli nie ma osoby danej już w ZHP, a innych na jej miejsce, które mogłyby opłacić składkę też nie ma.
Składka członkowska to pieniądze wpłacone do stowarzyszenia przez jego członka. Wydaje mi się, że trudno nazwać "przekazaniem składki członkowskiej" przekazanie pieniędzy uzyskanych z innego źródła jak: akcja zarobkowa, zbiórka publiczna, darowizna.
Składka w momencie wpłacenia jej przez przez członka staje się majątkiem stowarzyszenia, potem jest już tylko odpowiednio rozdzielana. Cała instrukcja jest o tym ile kasy ma wpłynąć od członków z tytułu składek i jak TĘ KASĘ podzielić.
Występuje tutaj pewien błąd w rozumowaniu. Pieniądze drużyny zgromadzone na subkoncie do rachunku hufca są majątkiem stowarzyszenia, ale powstałym (w tym przypadku) ze składek członkowskich członków stowarzyszenia i mogą być przeznaczone np. na zakup namiotu albo na odprowadzenie należnej części składek do jednostki na wyższym poziomie struktury. Więc hufiec powinien przyjąć składki za osoby już nienależące do ZHP z tego subkonta.

Zupełnie innym problemem jest naliczanie składek. W drużynie płacą konkretne osoby (harcerze), ale hufiec już nalicza składki od liczby osób (a nie konkretnych osób).
Dobrym rozwiązaniem byłoby - tak jak pisałem wcześniej - pobieranie składek od osób przychodzących do ZHP w momencie przystąpienia za cały bieżący rok (nawet jeżeli ktoś przyjdzie w grudniu), a od tych, którzy są dłużej, w dniu 1 stycznia (a podchodząc do sprawy maksymalnie ostrożnie, już pod koniec roku poprzedniego).

Główna Kwatera zdaje sobie sprawę, że jest to problem, ale nie może bezpośrednio zająć się jego rozwiązaniem, ponieważ sprawy związane ze składkami członkowskimi leżą w kompetencjach Rady Naczelnej.

Porozmawiajcie z komendantami hufców i ew. komendą chorągwi, a najlepiej z członkami RN z Chorągwi Śląskiej, aby problem został przedstawiony tam, gdzie może doczekać się rozwiązania :)

hm. Paweł Chmielewski
kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków GK ZHP
Problem z tą instrukcją jest taki, że jest wewnętrznie sprzeczna.
Chyba. Może taka sytuacja. Stan na 31 grudnia: członków z przydziałem do drużyny:10, kasa: 0zł.
Zostaje naliczona składka 10*48*0.8=384zł, co kwartalnie daje 96zł. W lutym odchodzi z drużyny 5 członków z przydziałem i przychodzi 3 nowych, uzyskują przydział.
Przychodzi marzec, płacenie składek i co należy zrobić? Ile zapłacić? Z czego? A żeby było ciekawiej to drużyna ma prawo do zachowania 100% składki zebranej od tych 3 nowych członkówk: "W przypadku osób, które uzyskają członkostwo ZHP w trakcie roku kalendarzowego, pobiera się pełną składkę roczną, która w 100% pozostaje w jednostce, do
której dana osoba uzyska przydział służbowy".

Składki nie można zebrać za cały rok z góry, bo do drużyny przekazywana jest też kwartalnie. Więc jest to pomysł na poprawę instrukcji, ale pomysłów na poprawę jest wiele, od dawna. Niestety zmienia się skład RN, zmienia się kwota, zmieniają się terminy, procenty. Ale problem pozostaje.
Racja, występuje tutaj wymieszanie: w drużynie płacą ludzie, ale drużyny już płacą za liczby (i to niezmienne, naliczone tylko na dzień 31 grudnia).

W obecnej sytuacji jest tak, że za wszystkie kwartały trzeba płacić do hufca tyle, ile wynika to z liczby z dnia 31 grudnia roku poprzedniego. Dokładnie tak samo składki naliczają chorągwie hufcom oraz Główna Kwatera chorągwiom.

Pomysł na rozwiązanie jest taki, jak Druh to przedstawił: liczba stanowiąca podstawę do naliczenia składek powinna być aktualizowana np. co kwartał i to na początku kwartału, a nie na koniec.

Ale jest to pomysł do zgłoszenia do Rady Naczelnej. Owszem, czas mija, ludzie się zmieniają, ale faktycznie mamy jeszcze rok do końca kadencji i w tym czasie RN spotka się przynajmniej kilka razy. Myślę, że znalazłoby się dużo osób, które pomogłyby w sporządzeniu odpowiedniego wniosku wraz z uzasadnieniem :)
To jest według mnie bardzo ważny wniosek. W tym momencie rozwiązanie proponowane, czyli zbieranie całości w grudniu trochę jednak burzy obraz idealnej pracy ze składką (nauczenie harcerzy regularności itp.). Jeżeli ktoś będzie zajmował się tą sprawą to ja chętnie pomogę (jeśli będzie to pomocne). Druhu Pawle czy GK będzie się interesowała? Albo czy wiecie coś o jakichkolwiek propozycjach zmian?
GK zawsze interesuje się dobrymi pomysłami :)
Drużyny nic nie płacą. One, przekazują.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 353 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2019 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (278)   7 19 28
0 głosów
1 odpowiedź 393 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2017 w Finanse przez użytkownika Maciej Betlejewski (279)   7 10 15
+1 głos
1 odpowiedź 397 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 416 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2016 w Finanse przez użytkownika minimini (147)   7 13 17
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...