• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czas oczekiwania na naramiennik

+9 głosów
Zrealizowałem próbę na naramiennik wędrowniczy w czerwcu 2012 (zamknięta rozkazem). Jednak do dzisiaj mój pagon pozostaje pusty. Wiem, że powinna mi go nadać kapituła w czasie jakiejś formy wędrowniczej i mimo tego że było kilka okazji do tego nie doszło, są osoby które zamknęły próby po mnie i już go otrzymały. Poradźcie czy coś z tym robić, a jeśli tak to co?
pytanie zadane 10 sierpnia 2013 w Próby przez użytkownika Petrus (537)   7 22 29
Współczynnik akceptacji: 0%
   

5 odpowiedzi

+1 głos
Co do nadawania NW to kwestia pewnych lokalnych tradycji wędrowniczych, ale jeśli próba zostałą zrealizowana i zamknięta (co IMHO oznacza, że zaakceptowano postawę i samą realizację zadań), to ponad rok oczekiwania na NW jest trochę dziwny.

Niemniej, nie znamy dokładnie sytuacji i zwyczajów w Twoim środowisku, ale wydaje mi się, że rozmowa z drużynowym Twojej drużyny wędrowniczej czy też z kapitułą może być jakimś krokiem,
odpowiedź 11 sierpnia 2013 przez użytkownika cebul (10,563)   20 81 176
+1 głos
Ludzie są tylko ludźmy i mają prawo do zapomnienia o pewnych sprawach... :P Myślę, że powinieneś zapytać o to swojego drużynowego. Pewnie nie odpowie Ci "jejku zapomniałem!", tylko jakoś wyminie temat, ale dzięki temu wróci mu to do pamięci i nie popełni tego fo pa.

Chyba, że jest na rzeczy inny problem... choć, jeżeli naramiennik został zamknięty rozkazem, innego problemu być nie powinno.
odpowiedź 11 sierpnia 2013 przez użytkownika Wojtek Sidorowicz (1,786)   4 19 40
+1 głos
Powinieneś to pytanie skierować do kapituły/opiekuna/drużynowego i ich odpowiedź nam tutaj podać, żebyśmy mogli Tobie dokładniej pomóc w tej sytuacji, bo póki co znamy tylko Twoją stronę. Jeśli natomiast już dawno otrzymałeś jakąś relacje zwrotną, to dodaj do pytania jakie jest ich stanowisko w tej sytuacji.

Rok po rozkazie to naprawdę dziwna sprawa.
odpowiedź 11 sierpnia 2013 przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
edycja 11 sierpnia 2013 przez użytkownika słonek
0 głosów
Ciężko coś powiedzieć nie znając dokładnie sytuacji - może kapituała ma jakieś zastrzeżenia do Ciebie, do Twojej próby, o których Ci nie mówią. Może zapomnieli.

W takiej sytuacji chyba najlepiej jakbyś napomnął opiekunowi Twojej próby wędrowniczej o tym.
odpowiedź 10 sierpnia 2013 przez użytkownika M (2,195)   7 23 49
Jeśli mieliby zastrzeżenia nie zamykaliby próby :P
Prawda, ale może to byś ta sama "przykra zabawa" co zamykanie próby harcerza i dopuszczanie do przyrzeczenia po dwóch latach...
0 głosów
Być może przyczyna jest bardziej prozaiczna.  Bardzo podobny problem miałem w swojej drużynie, z tym że to ja organizowałem  nadanie stopnia samarytanki dla trzech dziewczyn.  Cały problem polegał na tym, że miały spędzić dwa dni  w lesie  zaliczając wymagania na Trzy Pióra. Potem miało być uroczyście, harcersko. Wszystko było dopięte na ostatni guzik  przez rok i przez rok nie dało się uzgodnić terminu dla wszystkich trzech.  O niczym nie mogły oczywiście wiedzieć wcześniej.

 Skończyło się (po kilku"awanturach")  na biwakowym apelu bez uroczystości .

 

Wydaje mi się że w takich sprawach rozmowa, z kim trzeba, jest najlepszym rozwiązaniem.
odpowiedź 11 sierpnia 2013 przez użytkownika dh. jaś (247)   4 7 13
edycja 11 sierpnia 2013 przez użytkownika dh. jaś
No i właśnie dlatego nie należy czekać na "wszystkie cztery, trzy, pięć..." bo potem dla harcerza nie ma to żadnego znaczenia, lub jest ono znikome, gdyż nadanie zostało niejako "wymuszone" a nie "zasłużone".
Z jednej strony masz rację, że nie należy za długo czekać bo cała impreza traci sens . Z drugiej jednak strony, gdyby się nie "piekliły" to miałyby co wspominać przez wiele lat.
Pisze o tym dlatego że nie zawsze da się zrobić taką imprezę z odpowiednią oprawą w jakimś rozsądnym czasie, Czasami tak jest że im bardziej komuś zależy na uhonorowaniu jakiejś osoby tym więcej napotyka problemów.

To tak trochę z pozycji organizatora
Warto też spojrzeć z pozycji wychowawcy. Osoba która zakończyła próbę wędrowniczą ale nie ma naramiennika, nie może otworzyć HO. System stopni obecnie jest taki, że nie ma podziału okres przygotowania do próby + krótka próba. Więc osoba oczekująca niejako marnuje czas. To samo dotyczy czasu oczekiwania na przyrzeczenie.
Jak to się mówi - "jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma". A jak nic się nie ma to sie ludzie pieklą i traci on bo nie ma już efektu WOW i organizator traci w ich oczach również. Niestety za często i zbyt długo ludzie czekają na pewne "rzeczy" a z doświadczenia wiem, że naszych "stymulatorów do działania" należy używać stale i dynamicznie...

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 395 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,186 wizyt
pytanie zadane 18 lipca 2017 w Próby przez użytkownika Roux (366)   20 33 41
0 głosów
1 odpowiedź 2,476 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2017 w Próby przez użytkownika julkkaga (307)   10 26 33
0 głosów
1 odpowiedź 900 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2016 w Próby przez użytkownika skima (107)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 1,690 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2016 w Próby przez użytkownika julkkaga (307)   10 26 33
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...