• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Organizacja kursu zastępowych

+8 głosów
Jednym z punktów mojej próby na phm, jest organizacja kursu zastepowych. Jednak ze względu na inne osoby które są zainteresowane jego organizacją (a nie mają tego w próbie) obawiam się problemów ze strony kadry. Co wtedy zrobić? Zależy mi na czasie.
pytanie zadane 10 sierpnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Petrus (537)   7 22 29
Współczynnik akceptacji: 0%
   

4 odpowiedzi

+4 głosów
A ten kurs to masz zrobić dla całego hufca, konkretnego szczepu/środowiska?

Ogólnie, w kadrze takiego kursu powinna być kadra pochodząca ze środowisk uczestników (ale obecność innych osób może posłużyć wymianie doświadczeń!), szczególnie drużynowi, aby mogli zadbać o swoich zastępowych.

Piszesz, że obawiasz się problemów ze strony kadry - jakich? Bo jeśli nie macie fundamentalnych różnic merytorycznych, a raczej jest to kwestia komunikacji/charakterów, to potraktuj organizację tego kursu jako swoje podharcmistrzowskie wyzwanie. Wszak podharcmistrz ma umieć kierować zespołami instruktorskimi i stosować metodę harcerską w pracy z instruktorami. Nie zawsze będziemy pracować z ludźmi, których lubimy etc., więc trzeba umieć (szczególnie jako szef, phm.) to przeskoczyć i własnym przykładem też pokazywać, że da się wspólnie coś zrobić mimo różnic.
odpowiedź 11 sierpnia 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
edycja 11 sierpnia 2013 przez użytkownika cebul
+2 głosów
Stwórz zastęp, ekipę instruktorską, w której każdy będzie się czuł potrzebny. Przede wszystkim powinni być to drużynowi uczestników KZ. Podczas organizacji hufcowego KZ u siebie moim wymaganiem było od drużynowych czynnego udziału w komendzie kursu, bo to my - drużynowi odpowiadamy za kształcenie zastępowych i to jest podstawowy, logiczny i dobry argument, który możesz przedstawić swojej potencjalnej kadrze, aby poczuła odpowiedzialność za organizację tego kursu.
odpowiedź 10 sierpnia 2013 przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
+2 głosów
Wybacz, nie do końca rozumiem Twój problem. Czy Ty się obawiasz Kadry jako pozostałych organizatorów czy też masz mieć dodatkowo harcerzy z innych środowisk i obawaisz się reakcji ich drużynowych.

Jeśli chodzi o to pierwsze to nie można zakładać złych intencji ze strony kadry - w końcu im też zależy na tym by harcerzy odpowiednio wuszkolić. Najprostrszym rozwiązaniem jest by się spotkać, ustalić zakres zadań i odpowiedzialności za poszczególne elementy kursu, ustalić jasno że ty jesteś komendantem kursu (z tym nie powinno być problemu - w końcu to oni dołączają). Tak czy siak najlepszym rozwiązaniem konfliktów jest dialog! :)
odpowiedź 11 sierpnia 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
+2 głosów
W mojej opini w dobrze działającym hufcu gdzie realizujesz próbę, oraz przy pomocy opiekuna, przy wybieraniu zadań do realizacji jesteś w pewien sposób "zaklepany" do tego zadania, o ile nikt inny go nie realizuje. Patologią byłoby gdyby kilka osób miało takie samo zadanie w swej próbie, a komepencje nie byłyby wcześniej rozdzielone.

O ile w przypadku zadania "będę pełnił funkcję oboźnego na kursie" nie ma powodu wtedy do obaw, to w przypadku 4 osób które mają zadania "zorganizuje kurs dla swojego hufca" może dojść do konfliktu interesów.

A jeśli chodzi o pracę z kadrą - to jest harcerstwo, nie wojsko, nie ma tu wyścigu szczurów. Kadra powinna ci pomoć, zdopingować i w każdym przypadku pomóc w realizacji Twojego zadania, a nie kłaść kłody pod nogi. Twoim zdaniem jest przypomnienie im o tym :)
odpowiedź 16 sierpnia 2013 przez użytkownika Kuba Kromka (320)   2 6 12

Podobne pytania

+8 głosów
7 odpowiedzi 2,879 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
0 głosów
2 odpowiedzi 262 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 344 wizyt
pytanie zadane 4 grudnia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika SuperKamil (120)   1 5
+1 głos
1 odpowiedź 688 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Michał Kowalczyk (1,942)   13 27 58
+5 głosów
2 odpowiedzi 465 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Igor Wojciechowski (539)   12 27 43
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...