• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jaka obrzędowość sprawdzi się w drużynie harcerskiej koedukacyjnej?

+10 głosów
Od września razem z kolegą ze szczepu startujemy z drużyną koedukacyjną. Potrzebujemy znaleźć obrzędowość, która będzie pasowała zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. Myśleliśmy póki co o kontynuacji historii z Harrego Pottera. Tak, aby nie powtarzać tego co się działo w książce, a jedynie korzystać z tego magicznego świata. Jednak pojawiły się głosy wątpliwości czy chłopcy z klas 3-6 wkręcą się w tę historię. Macie może jakieś doświadczenia? Lub własne pomysły?

[edit] nie istnieje coś takiego hak druzyna młodszoharcerska
pytanie zadane 9 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Paulina Zofia Bałazy (157)   3 3 5
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 9 sierpnia 2013 przez użytkownika PLscout
   
Jeśli obejmuje klasy 3-6 to raczej wielopoziomowa.

3 odpowiedzi

+6 głosów
Chyba bardziej dotyka to formy programowej, lekko zahaczając jedynie o obrzędowość, bo to wszystko może mieć charakter obrzędowości, ale nie musi.

Program harcerski może być tak urozmaicony, że przez jakiś czas zamieniamy się w jaskiniowców, którzy szukają ognia, konstruują narzędzia, uczą się radzić w trudnych warunkach, a potem jesteśmy w przyszłości, gdzie widząc że ludzie jedzą posiłki w formie kapsułek (tic-taci), uczymy ich gotować (świetna zabawa, polecam). Takie fabuły mogą trwać tylko jedną zbiórkę, albo jakiś konkretny czas - Ty ustalasz to dzięki celowi, który obierasz na początku roku harcerskiego. Dzięki takiej mieszance zawsze masz możliwość trafić do każdego.

Fabułę/formę/obrzęd można wymyśleć również samemu. Przykładowo, na początku tworzenia zastępu zastępowych w drużynie harcerzy starszych konstruowałem grę na mieście, gdzie chciałem użyć parę technik czytania mapy, ciekawostek związanymi z naszym miastem i jego historią. Dorzuciłem do tego... Johnnego Deppa i jego monolog początkowy z filmu "Rozpustnik" z hiszpańskim dubbingiem a napisy sam dodałem z swoją, wymyśloną historią. To był początek przygody przez kilka zbiórek (zupełnie jak przygody Pana Samochodzika). Listy, filmy, nagrania mp3 od samego Johnnego Deppa.

Jeśli myślicie o obrzędowości drużyny (nazwy, tradycje, konkretne obrzędy, itd.) to niech będzie coś jak najbardziej uniwersalnego, żebyście mogli być i na jednym biwaku w szkole zwaną Hogwartem, a na drugim biwaku nad jeziorem wypłyńcie na oceany szlakiem Magellana, Kolumba, czy Vasco da Gama.

Polecam bardzo gorąco dla każdego drużynowego "Obrzędowy piec" Chytrego Kota, rozwieje na pewno wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące obrzędowości w harcerstwie.
odpowiedź 10 sierpnia 2013 przez użytkownika słonek (5,393)   41 81 108
edycja 10 sierpnia 2013 przez użytkownika słonek
+1 głos
klasa 3 - to jeszcze zuchy
 
Co do pasowania historii HP - owszem, raczej dadzą się "wkręcić".
 
Ale najpierw odpowiedz na pytanie: Jakie walory wychowawcze ma świat Harry'ego Pottera? Jak chcesz to połączyć np. z harcerską służbą Bogu?
 
Jeśli zamierzacie przyjąć stałą obrzędowość opartą na fikcji literackiej - a to dużo trudniejsze niż tylko jeden obóz - sugerowałbym literaturę bardziej odpowiednią - np. świat Władcy Pierścieni.
 
Fabuły krótkoterminowe dobre są dla zuchów - jak wyjdzie praca stała z fabułą dla harcerzy - samego mnie ciekawi. W każdym razie to DUŻO trudniejsze niż "zwykła" drużyna harcerska.
odpowiedź 14 sierpnia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
Ja rozumiem, że "Kościół" jest przeciwko HP ale czy aby napewno musimy tak kompletnie wszędzie roztrząsać temat "służby Bogu" - jest już chyba w 3 czy 4 tematach z ostatnich 10 dodanych. Zdaję sobie, że jest ważny ale nie jest to chyba najlepszy pomysł by przy takim temacie jak powyższy wyciągać to na wokandę...
Możliwe, że dzięki zlotowi WICEK 2013 ten tema się wreszcie ruszył.

Przy takim temacie akurat to jest powód, dla którego wyciągam zagadnienie służby Bogu. Mowa tu o obrzędowości całej drużyny, na stałe. Jak dla mnie ciężko to ze sobą pogodzić...

Rozumiem, że druha to nie interesuje, więc proszę nie czytać. Dla mnie harcerstwo opiera się na TRZECH filarach i brak jakiegokolwiek z nich podważa to, że grupka młodzieży jest harcerzami.

A trudno jest pogodzić STAŁĄ obrzędowość Harry'ego Pottera (nie mówię o jednym biwaku) i służbę Bogu - choć nie mówię, że to niemożliwe. Ale zakładam, że druhna pytająca jest z tych początkujących - po co jej utrudniać życie?

Lepiej wybrać obrzędowość "średniowieczną", "słowiańską" czy "tolkienowską", czy "szkocką" - jeśli już musi być obrzędowość tego typu w drużynie.
0 głosów
Wszystko zależy od tego co ich kręci. Ja polecam np średniowiecze - fajna sprawa bo można to połączyć np. ze zdobywaniem Odznaki Grunwaldzkiej a do tego jest mnóstwo materiałów które można wykorzystać. Również ciekawą opcją jest ten wymieniny przez Ciebie świat magii czyli np Harry Potter. Biorąc pod uwagę że dopiero zaczynacie można nawiązać do rozpoczęcia waszej przygody na bezludnej wyspie jako grupa rozbitków - Lost. Inspiracje można czerpać z tego co harcerze oglądają, czytają, czym się interesują poza harcerstwem. Jednego "słusznego" przepisu niestety nie ma.
odpowiedź 12 sierpnia 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
W Statucie ZHP mamy następujące słowa:

Podstawą wychowania w ZHP są normy moralne, wywodzące się z uniwersalnych, kulturowych i etycznych wartości chrześcijaństwa. ZHP uznaje prawo każdego członka Związku do osobistego wyboru systemu wartości duchowych.

Uniwersalne nomy chrześcijańskie (też i islamu, i biblijnego judaizmu) sprzeciwiają się "magii", zatem raczej magia nie może być źródłem czy podstawą obrzędowości drużyny. Członek ZHP ma prawo do wyboru osobistego systemu wartości duchowych, czyli osobiście ma prawo do zajmowania się magią, zgodnie ze swoim systemem wierzeń (np. jako wyznawca szamanizmu), ale nie może być to podstawa wychowania w ZHP - a taką rolę, podstawową rolę wychowawczą, pełni obrzędowość.

Skąd się biorą instruktorzy, którzy ciągle nie rozumieją wielkiej roli obrzędowości harcerskiej w wychowaniu? Dla których obrzędowość to tylko kwiatek do kożucha i ozdobnik świetlicowych spotkań grupy szkolnej zajęć pozalekcyjnych?

PS. Średniowiecze - jak najbardziej godne polecenia! Popieram wszystkimi nogami i rękami! Doskonale współgra z wieloma typowymi technikami, obozownictem, puszczaństwem, do tego jest tak pojemne, że przez lata nie zabraknie pomysłów. No i praktycznie wszędzie są relikty średniowieczne na naszej ziemi, więc i wędrówki, i turystyka. Jest też możliwe do uzyskania wsparcie ze strony wielu bractw i grup rekonstrukcyjnych.

Też cała polska kultura sarmacka (choć średniowiecze jest łatwiejsze do wprowadzenia w drużynach młodszych). może być świetnym systemem obrzędowości dla harcerzy.
Dzięki wielkie za nakreślenie nieco szerzej tego zaganienia. Nigdy nie wnikałem tak bardzo w sposoby wykorzystania obrzędowości - zawsze to był swego rodzaju dodatek - tak by uwidocznić pewne "niewidoczne" wartości które przekazujemy swoim harcerzom. Oczywiście jeśli chodzi o obrzędowość stałą to zgadzam się w 100% z Tobą. Mając zaś na uwadze "coś na start" możnaby dyskutować czy HP jest dobrym wyborem. Jako że wykorzystanie symboli jest Ci dużo bliższe niż mnie - z uwagi na sprawowaną posługę - chyba nie będę ryzykował "mądrzenia się" :) Tak czy siak - dzięki za otwarcie nieco szerzej moich oczu :D

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 1,199 wizyt
pytanie zadane 1 marca 2015 w Drużyna przez użytkownika dh. Justka (313)   5 7 18
0 głosów
2 odpowiedzi 3,746 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 333 wizyt
pytanie zadane 30 lipca 2022 w Drużyna przez użytkownika StrzelbA_MK (281)   2 29 36
+3 głosów
2 odpowiedzi 1,706 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2014 w Drużyna przez użytkownika k. (161)   3 7 12
0 głosów
1 odpowiedź 298 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2018 w Pomysł na... przez użytkownika Wiktoria00 (115)   2 3 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...