Krótko mogę odpowiedzieć: nie słyszałem o tym, by w Chorągwi Stołecznej ustalono koszty obsługi zadań, które są finansowane poprzez zebranie składki zadaniowej.
Dłuższa odpowiedź będzie taka:
Zasady rozliczania kosztów obsługi zadań, finansowanych ze składek zadaniowych, określa uchwała 58/XXXVI Rady Naczelnej.
Składka jest określana przez organizatora zadania. Jeżeli, jako drużynowy, organizuję przedsięwzięcie, np. biwak, finansowane poprzez składkę zadaniową, do mnie należy określenie wysokości składki. Nie do hufca, nie do chorągwi czy GK-i.
Natomiast księgowość hufca / chorągwi może powiedzieć: Każdy dokument księgowy, który nam przynosisz, musi być zaksięgowany i to kosztuje 2 złote od kwitu. Dawaj kasę!
Wtedy planując zadanie mam obowiązek uwzględnić w jego budżecie koszt rozliczenia, przy założeniu: 20 dokumentów księgowych x 2 zł = 40 zł.
Komenda chorągwi zgodnie z wymienioną uchwałą ma prawo określić koszty obsługi zadania organizowanego przez drużynę, jako jednostkę podległą, ale muszą to być rzeczywiste koszty przygotowania (które ponosi w tym przypadku drużyna a nie chorągiew) i rzeczywiste koszty rozliczenia, które ponosi zarówno drużyna (bo ja przygotowuję rozliczenie, ale kasy za to brać nie będę) i chorągiew (bo musi zatrudniać gościa, który to wprowadzi w system księgowy). Koszty te będą różne w przypadku różnych zadań i ja chciałbym widzieć te koszty ujęte w cennik: za taką obsługę należy się tyle, a za taką tyle.
Nie wyobrażam sobie natomiast pomysłu typu: druhu drużynowy, oddaj ryczałtem 3% budżetu zadania na koszty rozliczenia. Bo niby z jakiej racji?
Pozdrawiam,
Czuwaj!
Darek