• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Problem z pieniędzmi drużyny

+12 głosów
Czuwaj!

Mamy taki problem w druzynie. Zbieraliśmy przez 2 lata na sprzęt do drużyny i nazbierało się tego prawie 2 tysiące, teraz gdy chcieliśmy kupić ten sprzęt komendant hufca powiedział, że nasze pieniądze są zamrożone z powodu tego, że hufiec ma problemy finansowe, chciałbym się dowiedzieć czy hufiec może zamrozić pieniądze drużyn. Ja oczywiście mam potwierdzenia wszystkich przelewów.
pytanie zadane 11 lipca 2013 w Finanse przez użytkownika Mikołaj Rupniewski (165)   1 2 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów

Wg tego co jest napisane w Zasadach działalności finansowo-gospodarczej ZHP to komendant nie może "zamrozić" waszych środków, niezależnie od sytuacji w jakiej jest hufiec, środki uzbierane przez Was należą do Was.

 

3.4 Majątek ZHP powstaje z:

a) składek członkowskich,

b) darowizn,

c) zapisów i spadków,

d) dochodów z własnej działalności,

e) dochodów z majątku Związku,

f) dochodów z ofiarności publicznej,

g) dotacji i innych środków przekazanych na prowadzenie zadań i akcji zleconych przez organy publiczne (administracji rządowej i samorządu terytorialnego) oraz podmioty gospodarcze,

h) pozostałych przychodów statutowych.

3.5. Środki finansowe pochodzące z wyżej wymienionych źródeł, z wyłączeniem składek członkowskich, pozostają w dyspozycji jednostki, która je uzyskała i mogą być przeznaczone na jej potrzeby i zadania.

(uchwała GK ZHP 56/2003 http://www.dokumenty.zhp.pl/181_strona_glowna-ix._instrukcje_i_zasady_organizacyjne_-v._zasady_finansowo-gospodarcze )

Jak nie możecie się dogadać z komendantem w tej sprawie, to skorzystajcie z pomocy KRH.

 

odpowiedź 11 lipca 2013 przez użytkownika Kluska (4,437)   21 55 92
I tu nie do końca się zgodzę... Komendant ma prawo "zamrozić" takie pieniądze jeśli są one na koncie Hufca z uzasadnieniem dlaczego zamraża i wskazaniem na jaki okres czasu.
Ba... znam przypadki, że takowe pieniądze przepadały... niestety...
Temat jest ciekawy i istotny, dlatego drążę. Na jakiej podstawie może zamrozić? Czy może to zrobić bez zgody drużynowego? Czy każde uzasadnienie jest wystarczające? Np. "hufiec potrzebuje tej kasy na pilne wydatki"?
+2 głosów

pieniądze drużyny to także pieniądze ZHP... zamach na kase drużyn to nic nowego... także z tytułu 1%... jedyny LEGALNY sposób to uchwała komendy z datą zwrotu tej kasy, bo przecież to pożyczka. Dobra praktyka i harcerski obyczaj wskazywałby na to by najpierw rozmawiać z drużynowym o zamachu na "jego bank". Niestety komendy hufca często sa oderwane od rzeczywistości... Komendy Chorągwi też... no

walczyć należy poprzez komisje rewizyjne kolejnych szczebli... ba, nawet poprzez sąd harcerski. Są ku temu podstawy prawne!

odpowiedź 30 czerwca 2014 przez użytkownika "Mors" (836)  
Dokładnie tak!

Komendy czasem argumentują, że formalnie majątek należy do chorągwi, więc władze chorągwi (i hufca, działając na podstawie pełnomocnictwa) mogą nim rozporządzać wedle uznania. Nie jest to prawda, bo mamy jeszcze przepisy wewnętrzne, takie jak cytowana powyżej uchwała GK, i one ograniczają zakres samowoli komend. Żeby było trudniej, wewnętrzne przepisy stowarzyszenia są egzekwowalne przed sądami, jeśli są wydane na podstawie zatwierdzonego statutu. Tutaj jednak sprawa jest prostsza: jest uchwała GK, komenda hufca nie może swoją uchwałą jej zmienić i tyle.

Podobne pytania

+5 głosów
3 odpowiedzi 373 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2013 w Finanse przez użytkownika Rycerka (1,637)   22 37 60
+10 głosów
1 odpowiedź 232 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2014 w Finanse przez użytkownika Rivila (234)   3 7 11
0 głosów
2 odpowiedzi 448 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2017 w Finanse przez użytkownika lord (119)   1 3 7
+6 głosów
2 odpowiedzi 1,135 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2015 w Finanse przez użytkownika dhMichu (184)   2 7 10
0 głosów
2 odpowiedzi 413 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2016 w Finanse przez użytkownika Paulina (761)   13 22 39
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...