• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Wycieczki drużynowe

+1 głos
Chciałbym wiedzieć czy drużyna może organizować swoje wycieczki?
pytanie zadane 9 lipca 2013 w Drużyna przez użytkownika Gromit27 (1,339)   29 61 89
Współczynnik akceptacji: 23%
   

3 odpowiedzi

+3 głosów

Oczywiście że może, wycieczka jest normalną formą pracy drużyny, tak jak np. zbiórka.

Jeśli chodzi o formalności, generalnie organizacja wycieczki nie jest uregulowana żadnymi przepisami państwowymi, co oznacza, że nie ma narzuconej liczby opiekunów, ich kwalifikacji itp. Nie oznacza to, że można „iść na żywioł” – w razie jakiejkolwiek awarii musisz być w stanie wykazać, że dochowałeś rozsądnej staranności. Często hufce mają określone jakieś wymogi względem organizacji i/lub zgłaszania biwaków i wycieczek, ale to są ich wewnętrzne regulacje.

Inna sprawa, że w myśl rozporządzenia jakakolwiek wycieczka z dziećmi i młodzieżą szkolną w okresie wakacji poza miasto ich zamieszkania jest traktowana jak organizacja wypoczynku, czyli trzeba ją zatwierdzić w kuratorium jak obóz, z kierownikiem-podharcmistrzem itp.

odpowiedź 9 lipca 2013 przez użytkownika vanadey (15,525)   16 78 293
"... Inna sprawa, że w myśl rozporządzenia jakakolwiek wycieczka z dziećmi i młodzieżą szkolną w okresie wakacji poza miasto ich zamieszkania jest traktowana jak organizacja wypoczynku, czyli trzeba ją zatwierdzić w kuratorium jak obóz, z kierownikiem-podharcmistrzem itp. ..." Nieprawda. To jedynie sprzeczna z ustawą o systemie oświaty bezpodstawna ministerialna "interpretacja".
Ale żeby było jasne - jeśli organizujesz "wypoczynek dzieci i młodzieży szkolnej" to podpadasz pod rozporządzenie. Ale jeśli ta wycieczka/zbiórka, organizowana w czasie wakacji, nie jest wypoczynkiem, to nie.
+1 głos
Nie tylko może, ale wręcz powinna. Co to za drużyna, która nie organizuje swoich wycieczek, rajdów, biwaków, wyjść do muzeum itp. Są to elementy pracy drużyny i warto, aby było ich jak najwięcej. Na żadnej, nawet najciekawszej zbiórce nie nauczycie się tylko, co wychodząc w świat. Tak więc polecam wszelkiego roadzju wycieczki. Oczywiście zgadzam się, że w przypadku wycieczek trzeba zadbać o pełnoletnich opiekunów i zapewnić wszelkie bezpieczeństwo, ale myślę, że drużynowy o tym wszystkim wie, jak to powinno wyglądać.
odpowiedź 9 lipca 2013 przez użytkownika annia (277)   3 4 11
0 głosów
A dlaczego nie? Wszystko musi wyjść z Waszej i drużynowego inicjatywy. Jeśli załatwicie sobie fajne miejsce, dopełnicie wszystkim formalności, będziecie mieli pełnoletniego opiekuna(może nim być drużynowy) i zdobędziecie zgodę komendanta - znaczy poinformujecie go o takim wypadzie, jeśli ma być to większa wędrówka - to nie ma żadnych przeciwskazań. Sama wycieczka/ wypad do lasu może zostać zorganizowana w ramach zbiórki. :)
odpowiedź 9 lipca 2013 przez użytkownika Dominika Rudzińska (167)   2 7
ja myślałem o muzeum harcerstwa w warszawie

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 175 wizyt
pytanie zadane 22 lutego w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Yelle (2,074)   33 61 86
0 głosów
1 odpowiedź 322 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 2,248 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,510 wizyt
pytanie zadane 18 września 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika wiki10122 (1,178)   7 11 18
0 głosów
1 odpowiedź 375 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Joanna77 (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...