• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Prawo harcerskie - wyznacznik, czy regulamin

+18 głosów
Ciekawią mnie strasznie odpowiedzi więc pytanie zadam.

Jak postrzegacie Prawo Harcerskie? Jako wytycznik reguł, może jako wzór ideału, czy też może jako regulamin który należy przestrzegać co do słowa, i nic nie można interpretować?
pytanie zadane 5 stycznia 2013 przez użytkownika Gisu (648)   4 8 19
Współczynnik akceptacji: 0%
   

6 odpowiedzi

+7 głosów
Z racji że pytanie jest z postrzegania, to moją odpowiedź podzielę jak  postrzegałem prawo będąc w poszególnych pionach.

Gdy byłem harcerzem to interpretowałem prawo jako właśnie regulamn który należy przestrzegać co do słowa, i nic nie można interpretować. Nie wolno się interesować czemu tak jest, ktoś tak ustalił i koniec bez dyskusji

Gdy bylem HS to zacząłem postrzegać prawo trochę z większym dystansem, no przecież nie da się wszystkich 10 punktów wypełniać w 100%, ale dalej stanowiło dla mnie coś nie do dyskusji

Teraz jako wędrownik, uważam że jest to wytycznik reguł które trzeba mieć na uwadze, dla mnie mogą być to zasady którymi straszy się młodych harcerzy by nakreślić im drogę jaką powinni podążać. Są na pewno punkty z którymi przez te naście lat się utożsamiam, są takie co uważam za problematyczne, ale je lubię bo wskazują mi ścieżkę jaką mogę wieść życie :)
odpowiedź 6 stycznia 2013 przez użytkownika Marek Pęczak (2,480)   12 35 57
+5 głosów

Popieram to co napisał Mareczek. Tak jak to opisał tak i ja starałam się z prawem pracować w mojej drużynie. 

Kiedy pracuje się z młodszymi dziećmi wszystko jest albo czarne albo białe - dla nich nie ma szarości - prawo odbiera się jednoznacznie i odbiera się jako zbiór regół, które należy stosować - "będę przestrzegał".

Kiedy podopieczni zaczynają dojrzewać, zmienia się ich spojrzenie na świat zaczynają więcej rozumieć i weryfikować to czego doświadczyli. Wtedy jest czas na dyskusje i na  zmianę znaczenia PH. Wtedy staje się ono także jako coś co należy przestrzegać ale bardziej z dopiskiem "będę się starał być taki". Jednak wszyscy wiemy jak jest w życiu - nie zawsze wychodzi.

Osoba, powiedzmy wędrownik ma na swoim koncie już tyle doświadczeń życiowych, porażek, problemów, radości i sukcesów, że także i PH zmienia swoją fukjcę. Jest to świadomy człowiek i powinien świadomie budować swoje JA - tu przychodzi kolej na postawę "będę dążył do" - nazwała bym wtedy podejście do PH jak do drogowskazu o kierunku "doskonałość".

Nie zmienia to faktu, że mimo wszystko jest to nasze prawo. Uważam, że powinniśmy uświadamiać naszych harcerzy czym ono jest i nie unikać dyskusji na ten temat. Każdy ma swoje zdanie ale wydaje mi się, że powinniśmy dążyć do tego by mieli oni na temat punktów prawa swoje zdanie i by je rozumieli i akceptowali.

Ja zawszezadawałam swoim harcerzom pytanie: a jaki powinien być harcerz.. 

odpowiedź 6 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
+1 głos
Dla mnie są to zasady, które pomogą mi się stać lepszą harcerką, lepszym człowiekiem. Wiadomo, nie zawsze udaje mi się przestrzegać prawa w 100%, jednak zawsze się staram :) Dla mnie zachowywanie go w codziennym życiu to czysta przyjemność, mimo trudności z niektórymi punktami.
odpowiedź 10 stycznia 2013 przez użytkownika Biszkopcik (328)   2 5 11
+1 głos
W historii, prawo harcerskie zmieniało wiele razy swoją treść. Zmieniała się też interpretacja do obecnego prawa harcerskiego.

Zastanawiając się czy wyznacznik, czy regulamin, zadałem sobie pytanie:
Interpretować prawo z biegiem czasu czy zmieniać w nim zapisy / jego treść? - trochę to wygląda jak dyskusje przy zmianach konstytucji (np. na Węgrzech w 2011).
odpowiedź 7 lutego 2013 przez użytkownika Krzysztof Urbaniak (734)   11 26 39
0 głosów
Moim zdaniem jest to próba opisania idei harcerstwa w prosty sposób.

Najważniejsza jest ide harcerska, pewne kierunki, w których należy się rozwijać. I to stanowi "ducha Prawa Harcerskiego". Za to "litera Prawa Harcerskiego" to jej zapis. Spisany tak, by także młodsi harcerze mogli go zrozumieć. Są w nim pewne niejasności i wiele interpretacji, jak to w języku bywa. Dlatego nie może funkcjonować w oderwaniu od samej idei. Inaczej moglibyśmy np. stwierdzić, że Prawo nie zabrania palić marihuany. Każdy, kto rozumie ideę wie, że zabrania ona narkotyków, dlatego w interpretacjach już się to pojawia.

Dopiero gdy tłumaczę coś wychowankom posługuję się Prawem, bo to jest coś, co oni zrozumieją, coś co zawiera proste i konkretne wskazówki. Dlatego też dla zuchów jest Prawo Zucha, a dla wędrowników Kodeks Wędrowniczy - to są po prostu opisy jednej harcerskiej idei dostosowane do wieku.

Ale jako instruktorzy, moim zdaniem, powinniśmy przede wszystkim widzieć, rozumieć i kierować się samą ideą harcerską. Zastanawiać się, jak dane działanie koresponduje z ideałem człowieka, na którego chcemy wychowywać, bo to jest dla nas najważniejsze
odpowiedź 6 stycznia 2013 przez użytkownika qj0n (17,629)  
0 głosów
Wiele już próbowało interpretować prawo harcerskie :) Dla mnie prawo harcerskie to taki.. przepis na dobre życie :) Oczywiście jest to taki nasz mały regulamin :)
odpowiedź 6 lutego 2013 przez użytkownika Paulina Krzychała (269)   1 3 10

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 796 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2017 przez użytkownika Zuza ;* (285)   6 9 20
+18 głosów
9 odpowiedzi 2,302 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2013 przez użytkownika Marek Pęczak (2,480)   12 35 57
+2 głosów
2 odpowiedzi 395 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2022 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Pionier (118)   1 3 6
–1 głos
3 odpowiedzi 573 wizyt
pytanie zadane 23 listopada 2014 przez użytkownika wii vivi (156)   9 12 23
+5 głosów
1 odpowiedź 385 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,194)   86 264 490
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...