• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Gdzie są mundury z tamtych lat?

3 odpowiedzi

+5 głosów
1. Na temat likwiadacji mundurów instruktorskich napisano już wiele, więc tu się nie odniosę.

2. Płaszcz - bo mamy bardziej praktyczne polary i ...tex'y

3. 4. Tu akurat nie ma długich spodni tylko pumpy. Ostatnio chyba całkiem modne ale dla kobiet i w trochę innym stylu. Dla mężczyzn po prostu wyszły z mody. Osobiście nie chciałbym być chodzącym skansenem.
odpowiedź 3 lipca 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
tex-y to chyba wszyscy wiemy do czego się nadają, a polary nie chronią przed zimnem nóg.

A co do skansenu to nie ma się co oszukiwać. Krótkie spodnie wyszły z mody ok. 45 roku, więc i tak wszyscy stanowimy skansen zakładając je ;) Nie wspominając o tym, że i tak wyglądają gorzej niż te wyżej przedstawione na grafice.
Nie byłbym pewien, czy to są pumpy, czy raczej bryczesy - w tamtych latach były modne i bez konia i bez oficerek (choć tak naprawdę pełny szyk osiągają dopiero z oficerkami).

Nikt zaś nie broni noszenia harcerzom płaszcza... ani bryczesów. Ich wola!

Natomiast dobrze, że nie jest to narzucone odgórnie całej organizacji.

Jeśli mielibyśmy wprowadzić spodnie mundurowe, sugerowałbym raczej coś na wzór tego, co ma FSE.
Wg. mnie to nie są ani pumpy, ani bryczesy. Pumpy szyje się z bardziej zwiewnego materiału, a to wygląda jak by było z czegoś podobnego do sukna. Zdarzało się, że bryczesy zwężały się jeszcze przed kolanem: http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-W-1913-8.jpg a to wygląda tak jak by to były zwykłe spodnie wpuszczone w getry.
Jakoś tam szczególnie nie ma co roztrząsać co to jest, bo jest problem taki "co rysownik miał na myśli a co mu wyszło". Myślę jednak, że przynajmniej jeden z tych rysunków przedstawia " ...krótkich spodni, kończących się nad kolanem (lub zapinanych pod nim), spiętych pasem, szarych wełnianych pończoch z zielonymi lub granatowymi wyłogam" [cytat z muzeum http://muzeumharcerstwa.pl/galerie/historyczne/40-mundury-przedwojenne.html]. Zwróćcie uwagę na gładki pasek tuż pod "bufiastą" częścią nogawek. Dla mnie to mankiet spodni, z delikatną sugestią jakiegoś guzika do spinania.

Wracając do współczesności, również cieszę się, że regulamin nie narzuca płaszczy, w przypadku dzieci w większości byłby to kolejny wydatek specjalnie pod harcerstwo, niepotrzebny.

Warto też zwrócić uwagę, że obecny regulamin nie faworyzuje krótkich spodni. Co więcej, przewiduje spodnie długie wg wzoru ZHP, który jednak nie doczekał się realizacji http://zapytaj.zhp.pl/1899 . Przekonanie, że spodnie krótkie są bardziej regulaminowe tkwi jedynie w naszej świadomości.

Co do mody i popularności krótkich spodni to ulica i teren mają raczej inne zdanie ;)
+2 głosów

Druhu. Po pierwsze jeśli już poruszamy ten temat, to powinno się rozpocząć dyskusję od cytatów z regulaminu. Dlaczego? Dlatego, że wiele środowisk wtedy tak jak i dziś mundurowało się samo. Oczywiście były wspólne elementy. Odnosząc się do dzisiejszego przykładu... Drużyny same ustalają czy będą chodziły w spodniach czarnych, zielonych, czy krótkich mundurowych (Przypomnę, że moro są z regulaminem nie zgodne i wyglądają źle.) 

Jeśli znajdą się zapisy dotyczące np. płaszcza - możemy wtedy przyjąć, że był on regulaminowym elementem umundurowania, a nie umową jakiegoś środowiska.

Poza tym jest to zwykły płaszcz wojskowy WP wz. 19. Łatwo go rozpoznać. Zwyczajnym mnie się wydaje, że często sięgano do wojskowych magazynów. Zresztą pamiętajmy, że istniało też Czerwone Harcerstwo, które ubierało się różnie i różniście :D

Niedawno robiłem śpiewnik i w tle wstawiałem zdjęcia dawnego harcerstwa (Obóz LARP w klimacie 1942 roku.) i tam mundury instruktorskie znalazłem. Płaszcz też był... Zresztą można je zobaczyć poniżej.

 

Co do spodni. Nie są to bryczesy. Są to po prostu zwykłe spodnie z szerszą nogawką (Powiedziałbym, że normalną, ale w dobie "rurków" lepiej chyba tak napisać...). Dla mnie też są to spodnie wojskowe.

Każdy chyba kojarzy Franka Dolasa i jego przesłodkie owijacze? Efekt ten sam, a bryczesów nie nosił :)

 

Pozdrawiam :)

 

 

 

odpowiedź 4 lipca 2013 przez użytkownika JW (1,403)   10 19 38
edycja 9 lipca 2013 przez użytkownika royas
Co do regulaminów to Ja bym się wstrzymał, z racji tego, że są to tylko wskazówki, "Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy."

Dla mnie to są po prostu normalne spodnie i tyle.

Bryczesy: http://www.dobroni.pl/fotka,mundury-wp-1920-na-pocztowkach,14022 to raczej wiele wspólnego z owijaczami: http://www.dobroni.pl/fotka,mundury-wp-1920-na-pocztowkach,14023 nie mają, no może trochę. Z resztą jak Druh Kapelan napisał bryczesy pełny szyk osiągają dopiero z oficerkami.
Druhu, a gdzie pisałem, że to bryczesy? Pisałem, że to normalne spodnie. Poza tym pisałem o owijaczach w kwestii efektu, który przedstawiają fotografie. Nie rozumiem, skąd myśl, że łączę bryczesy i owijacze :)
popraw proszę podlinkowanie do zdjęć - poza ostatnim nie widać ich,
0 głosów

mundury instruktorskie

Z przyczyn ideologicznych zakładając że instruktor nie jest jakims harcerskim oficerem zrezygnowano z nich. Moga nosic je seniorzy zresztą te mundury to już nie mundury z tamtych lat

Obecnie instruktor nosi taki sam mundur jak wszyscy, do niego może nosic krajke a w sytuacjach galowych krawat lub apaszke i tak jak wędrownik spodnie czarne lub oliwkowe wizytowe.

Planowano do tego kolekcję ZHP formal czyli pewnie jakieś dzianiny (tak to widzę na ilustracjach).

W regulaminie jest zapis o stroju galowym - garniturze/ zakiecie wg. odrębnych wzorów, których nie ma. Pamiętam że g00 myślał o zestawach klubowych które nie sa nawet nieformalne tylko smart casual w czym przystoi przyjść do prezydenta (bo w takich sytuacjach byłby wykorzystywany, nie na zbiórkach) tylko Adamowi Michnikowi i Jackowi Kuroniowi.

płaszcze

Płaszczy to nie ma od dawna ale nie jest element zakazany więc moznaby umundurować drużynę (a przykład sztadnarową, lepiej by wygladała niz w polarach. Z resztą w modzie męskiej też trudno o płaszcz. To co sprzedają w sieciówkach ledwie zasłania dół marytanarki

spodnie

Jeżeli nie sa w regulaminie uchwałodawca daje dowolność wyboru spodni, przy czym osobiście uważam ze długie bojówki w kolorze munduru by sie przydały.

odpowiedź 26 lipca 2013 przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
Podejrzewam, że z mundurów instruktorskich zrezygnowano dla tego, że o ile dobrze mi wiadomo trzeba było je zamawiać, a cena pełnego munduru to ok. 2000 zł (tak słyszałem), w związku z tym i tak prawie nikt w nich nie chodził.

Jednak irytuje mnie to, że nie ma określonych wzorów, nawet jeżeli nikt w nich nie miał by chodzić.
Uważam, że powinno się poprawić regulamin. Włączyć do niego sznury rady chorągwi i funkcyjnego drużyny i uszczegółowić go np. biorąc pod uwagę zadane tutaj pytania. Oprócz tego powinno się zdecydować czy mają być stroje galowe i kolekcja formal czy nie i w związku z tym włączyć opis/wzór stroju do regulaminu i wyprodukować tą kolekcję
Sznury dla rad chorągwi są, tylko nie ma opracowanej wersji ujednoliconej uwzględniającej tę zmianę.
Wiem, ale taki regulamin jak mundurowy dla każdego od zucha do instruktora powinien być ujednolicony. żeby nie szukać poprawek w osobnych uchwałach. Ten regulamin drużyny umieszczają na swoich stronach.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,262 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika shadrin121 (287)   16 27 36
–5 głosów
0 odpowiedzi 978 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika wii vivi (156)   9 12 23
+13 głosów
3 odpowiedzi 1,922 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
+20 głosów
21 odpowiedzi 14,640 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 653 wizyt
pytanie zadane 10 sierpnia 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika shadrin121 (287)   16 27 36
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...