• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Problem z przejściem do drużyny wędrowniczej.

+5 głosów
Mamy problem ostatnio u nas w szczepie. Mamy bardzo zawziętą szczepową, która jest również drużynową SH, nie słucha innych i sprzeciwia się reszcie, zawsze musi mieć rację, jednak nie o to dokładnie chodzi.

W drużynie SH jest chłopak, który bardzo chce przejść do DW (idzie do 3 gim)i szczepowa jest za tym jednak DW nie za bardzo, ponieważ jest to niezgodne z metodyką i boi się, że za rok kolejny raz może się to powtórzyć, że następne osoby będą chciały przejść. Zdaniem szczepowej chłopak powinien przejść, bo się wybija, jednak są też młodsze dziewczyny i również sie wybijają i moim zdaniem to nie powód, żeby wszyscy przechodzili, a przeciez osoba, która się wybija powinna być motorem drużyny, a nie z niej uciekać. Pozatym to jej wybijanie się nie jest do końca dobre. Harcerz jest antyliderem, ponieważ jest indywidualistą, nie potrafi dzialać w grupie lub sprowadza czasem grupę na złą drogę, ciągle stara się na siebie zwróćić uwagę, buntuje się, ma inne zdanie niż reszta, ale tylko, żeby je mieć. Na dodatek szantażuje naszą drużynową, że jeśli nie przejdzie to zrezygnuje, a chce przejść ponieważ chce znowu być inny + w DW ma dwójkę przyjaciół, ale w HS również ma kilku i to na prawdę dobrych. Kolejny problem to złość naszej szczepowej, bo jeśli zdecydujemy w DW, że chłopak nie przechodzi to ona powie HSom, że jesteśmy zarozumiali i tylko dlatego nie chcieliśmy chłopaka w naszej drużynie. Na dodatek jest jeszcze gorzej bo jeśli on do nas przejdzie musi przejść jego kolega(tak zadecydowała szczepowa oczywiście), który również bardzo chce do nas dołączyć.
Teraz pytanie czy on powinien przejść?
Napiszę, co ja myślę o tym, żeby przybliżyć jeszcze bardziej o co chodzi.
Dlaczego miałby przejść?
Bo może przy starszych już by się tak nie popisywał?
Bo może nie odszedłby z ZHP, chociaż już wiele razy mówił, że odchodzi, ale to tylko po to, aby zwrócić na siebie uwagę
Bo może w DW miałby większe pole do rozwoju jednak myślę, że w SH też mogłabym zadbać, aby dostawał większe wyzwania.

Dlaczego nie?
Bo cały rok źle się zachowywał (wypisywał przekleństwa na fb, dodawał antychrześcijańskie posty i zdjęcia, nie słuchał, obrażał innych) i  przejście byłoby dla niego nagrodą
Bo czego go nauczy ZHP, skoro nas szantażuje, że jeśli nie przejdzie, bo inaczej odejdzie z ZHP my powiemy, "ok, to przejdź"? to jest pójście mu na rękę i nauczenie, że wystarczy tylko kogoś zaszantażować, żeby coś otrzymać, to nie jest wychowawcze
Bo jeśli ktoś znowu będzie chciał przejść to znowu podeprze się przykładem tego chłopaka
Bo to nie jest fair wobec reszty druzyny SH
Bo wkroczenie takiej osoby jak on do DW może źle na nią wpłynąć
Bo będzie się ciągle przy innych chwalił, że on przeszedł,  a reszta nie
Bo jesli jest kłopotem w SH to przerzucenie go do DW wcale nie jest rozwiązaniem
Bo będzie z kadrą swojej dawnej drużyny w DW, a to jednak też jest trochę krępujące zwłaszcza, że niecały rocznik przeszedł, chodzi o to, że może popsuć nasz autorytet
Bo może popsuć opinię naszej drużyny opowiadając swoim rówieśnikom w SH jak jest u nas.

Niektóre powody są błahe, ale przecież ich też nie należy lekceważyć, proszę o pomoc i radę.
Czy powinien przejść ? Jak to rozwiązać?
pytanie zadane 2 lipca 2013 w Wędrownicy przez użytkownika falkowirujejakpralko (322)   7 14 22
Współczynnik akceptacji: 0%
   

7 odpowiedzi

+10 głosów
Moim zdaniem ktoś kto szantażuje odejściem nie powinien być traktowany poważnie,  nawet jeśli "wybija się" (cokolwiek masz przez to na myśli).

Nie puszczałbym go do drużyny wędrowniczej. Jak mu zależy to zaczeka. Jak się obrazi i odejdzie to trudno. Może nawet na tym wszyscy lepiej wyjdziecie.

 

Co do szczepowej - taka została wybrana, taka jest. Można ją zmienić.
odpowiedź 2 lipca 2013 przez użytkownika M (2,195)   7 23 49
+3 głosów
Dla mnie ta sytuacja jest dziecinadą.

 

Skoro druh nie umie zachowywać się jak harcerz to dla czego jest harcerzem?

"Wywalcie" go z ZHP, albo niech przestanie robić wiochę Mi i innym harcerzom.

I przestańcie się z nim obchodzić jak z dzieckiem. Jeżeli chce pójść do DW to nie powinien być traktowany jak dziecko.

 

Wg mnie ww. druh nie powinien być w DW dopóki nie nauczy się zachowywać jak harcerz. Poza tym, za każdy swój występek powinien być SUROWO karany. Jeżeli się nie zmieni powinien być usunięty z ZHP, ponieważ takich co przynoszą Nam tylko wstyd nie potrzebujemy.
odpowiedź 2 lipca 2013 przez użytkownika Kamil (609)   6 14 29
edycja 10 lipca 2013 przez użytkownika Gacek
popraw ortografię proszę
Proszę, nie musi druh dziękować :)
Dziękuję :) Jeszcze nie do końca dobrze, ale to już sam poprawiłem ("dopóki" piszemy łącznie).
+2 głosów

Problemy jak z typowym HSem ;) Dla jego własnego wychowania oczywiście powinien zostać w DHS - pytanie tylko jak to odpowiednio rozegrać.

Przede wszystkim DW nie powinna na to przystać, skoro widzi, że takie przejście będzie dla niego szkodliwe (patrz 2 i 6 "Bo..."). Fakt, że inni będą chcieli iść do DW za nim jest już sprawą tej drużynowej/szczepowej.

DW ma kilka argumentów, którymi może się bronić:

  • nie mogą się zgodzić na przejście tego drugiego do DW tylko dlatego, że jego kolega się wybija
  • nie mogą się zgodzić na przejście samego chłopaka, bo jego zastęp/znajomi są wciąż w DHS. 
  • porozmawiajcie z instruktorami z hufca - niech jakiś harcmistrz przyjdzie do Was na radę szczepu i jako ekspert się wypowie.
  • przypomnijcie szczepowej, że nie może wykorzystywać funkcji szczepowej do działania na korzyść swojej drużyny kosztem całego szczepu.

A i jeśli już odmówicie to koniecznie dowiedzcie się, czy szczepowa mówiła coś o Was na zbiórkach (tylko tak dyskretnie). Jedną z rzeczy, której instruktorzy robić nie powinni to podburzanie autorytetu innych instruktorów i w takiej sytuacji postarałbym się taki problem wyjaśnić np. u komendanta hufca.

A tak swoją drogą to kiedyś przechodziło się do kolejnej drużyny właśnie w jego wieku (idąc do ówczesnej 1 liceum). Wtedy można było ten bunt i chęć wyróżnienia się wykorzystać pozytywnie. Tamten próg był chyba bardziej zgodny z naturalnością metody harcerskiej ;)

odpowiedź 2 lipca 2013 przez użytkownika karol-gro (17,681)  
+2 głosów
Łał... nie spodziewalam się aż tego.
Zaczęłabym od tego, że DW różni się od HS-ów. Tam są już "dorośli" ludzie. Dla mnie osobiście rzeczą nie do pojęcia jest sytuacja, w której wychowanek szantażuje kadrę! oczywiście, masz pełną rację, że nie powinien przechodzić. Mam wrażenie, że przede wszystkim należy go nauczyć SZACUNKU! Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że on traktuje Was, czyli kadrę jak kolegów. Może jestem trochę staroświecka, ale nie wyobrażam sobie, żeby którykolwiek z uczestników zwrócił się do kadry w taki sposób.
Musisz uświadomić szczepowej, że chłopak nie przejdzie, jeżeli obie strony się na to nie zgodzą. Czyli kadra HS i DW. Jeżeli nie zrozumie to proponowalabym, abyś pokazala sytuację innym osobom z kadry w szczepie. Może razem Wam się uda. Jak to nie pomoże... cóż, radziłabym zmienić szczepową.
odpowiedź 26 listopada 2013 przez użytkownika Minnie (285)   4 7 16
+1 głos
Trudna sytuacja, sama jestem szczepową, byłam też drużynową. Myślę, że szczepowa za bardzo się wtrąca, jak najbardziej może i powinna wypowiedzieć swoje zdanie, podzielić się z druzynowymi swoimi przemyśleniami, ale to drużynowy zna najlepiej tą osobę i to on powinien mieć prawo głosu. A zanim cokolwiek zrobicie siąść trzy razy razem z druzynowymi i szczepową i przegadać sprawę milion razy, różne opcje itd. , po to żeby wasze zdanie było wspólne, bo jeszcze się wam skisi atmosfera w drużynach przez to , że jeden drużynowy mówi tak, a drugi inaczej, a szczepowa swoje, trzeba schować swoje foszki, jak ja to mówię, i pomyśleć o przyszłości drużyn i szczepu RAZEM.

Ważne - dlaczego on chce przejść do dw? może jest tak że w drużynie HS nie ma nic ciekawego dla niego? A może nie czuje się tam akceptowany, albo niedoceniony? Może cały wszyscy negują jego zachowanie a nikt nie docenia jego pozytynych cech albo osiagnęć, nawet jeśli są małe?

 

Myślę, że trzeba z chłopakiem porozmawiać, powiedzieć mu jasno,

a)  nie ,nie możesz przejść na razie do dw

b) możesz przejść ale pod pewnymi warunkami, jesli ich nie spełnisz to się z tobą pożegnamy,

c) możesz przejść, super, liczymy na ciebie

d) ......

ma te swoje 15 lat i powinien wiedzieć co jest dla niego wazne a co nie, jak mu zależy na harcerstwie to zostanie.

W każdym razie trzeba mu dać jakaś szansę, wskazać ścieżkę i jednocześnie przypomnieć zasady jakie musi przestrzegać. Jesteśmy w końcu organizacją wychowawczą, nie jest naszym zadaniem wywalać każdego kto się źle zachowuje.
odpowiedź 2 lipca 2013 przez użytkownika Kluska (4,447)   21 55 92
+1 głos
Raz zastosowaliśmy u nas w szczepie przymusowy "awans" do drużyny wędrowniczej. Zadziałało! I wszyscy byli szczęśliwi.
odpowiedź 26 listopada 2013 przez użytkownika R4ku (1,444)   13 26 49
0 głosów

Nie powinien po to jest drużyna starszoharcerska aby w swoich szeregach miała HS-ów a wędrownicza wędrowników i tyle. A co druh miał na myśli przez "Bo może popsuć opinię naszej drużyny opowiadając swoim rówieśnikom w SH jak jest u nas." Miał by zepsuć opinię z opowieści to co wy robicie na zbiórkach, spotakniach?

odpowiedź 5 czerwca 2014 przez użytkownika pirat94 (193)   1 5 12

Podobne pytania

+5 głosów
1 odpowiedź 613 wizyt
pytanie zadane 5 czerwca 2014 w Drużyna przez użytkownika moni (185)   2 6 10
–5 głosów
1 odpowiedź 579 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2014 w Pomysł na... przez użytkownika radioactive (94)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 514 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2018 w Wędrownicy przez użytkownika Zanka (290)   5 9 19
+5 głosów
2 odpowiedzi 483 wizyt
pytanie zadane 22 września 2013 w Wędrownicy przez użytkownika Marlenn (3,915)   33 56 82
+4 głosów
3 odpowiedzi 677 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2013 w Wędrownicy przez użytkownika Kroogy (125)   1 1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...