• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Spódnica/ spodnie do munduru wodniackiego ?

+5 głosów
Chciałam się zapytać jak powinna wyglądać spónica czy jakie powinny byc spodnie do wodniackiego munduru, bo mamy z tym lekki problem w drużynie. W drużynie nosimy czarne spódnice starego kroju tzn wygląda to tak: kupuje się szarą spódnice i farbuje na czarno. Jednak teraz bardzo ciężko już je dostać, i pozostaje szycie. Chłopcy noszą czarne mundurowe bojówki, jednak latem jest z tym problem bo jak wiadomo wszystko ciemne i w munurze jest niesamowicie gorąco. Jednak w regulaminie doczytałam się że spodnie i spódnice powinny być granatowe?  Jednak nigdzie nigdy takich nie widziałam. Czy jesteśmy skazani na szycie wszystkiego ? Może mi ktoś wytłumaczyć jak to wyglada ?
pytanie zadane 25 czerwca 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Happysadka (130)   1 2 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   

5 odpowiedzi

+3 głosów
Panuje trochę wolna amerykanka, ponieważ regulamin wprawdzie jest, ale nie ma konkretnych wzorów szytych i rozprowadzanych centralnie, a bez tego nie da się osiągnąć jednolitości w skali całego Związku. Władze co jakiś czas obiecują nowy regulamin mundurowy dla wodniaków i podjęcie centralnej produkcji nowych mundurów, ostatni raz słyszałem to bodaj w lutym, miał być gotowy przed obecną HAL...

W praktyce, wiele drużyn mimo zapisów regulaminu nosi czarne spodnie i ew. spódnice – po prostu takie jest o niebo łatwiej dostać i nie ma problemu z odcieniami (czarne były dozwolone jako wariant w jeszcze wcześniejszym regulaminie). Czasem drużyny umawiają się na granatowe dżinsy, jednolicie dla dziewcząt i chłopców. Widziałem też środowiska noszące proste spódnice bez żadnych kieszeni, granatowe lub czarne zależnie od konkretnego środowiska – takie da się skompletować w miarę jednolite, mimo że każda harcerka kupuje swoją osobno.

W obecnej sytuacji ja osobiście przede wszystkim kierowałbym się logistyką, a nie regulaminem. Wybierzcie sobie wariant, który jesteście w stanie jednolicie kupować (teraz i w przyszłości!), i się go trzymajcie. Dopóki nie będzie jednolitych mundurów rozprowadzanych centralnie, i tak drużyny będą się różnić między sobą, więc skupiłbym się na jednolitości wewnątrz środowiska.
odpowiedź 26 czerwca 2013 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Ja widziałam jeszcze wersję białej spódnicy w kilku środowiskach, ale takie jest też ciężej kupić.
Jak najbardziej, białe spódnice i spodnie są w pełni regulaminowe... tylko cokolwiek mniej praktyczne, więc i rzadziej spotykane.  ;)
0 głosów
U nas w hufcu drużyna wodna nosi czarne proste spódnice przed kolano. Nie są to specjalne spódnice mundurowe, tylko kupowane w normalnym sklepie. Wyglądają względnie jednolicie, każdy może sobie taką kupić (a część dziewczynek ma od strojów galowych w szkole na przykład).
odpowiedź 26 czerwca 2013 przez użytkownika annia (277)   3 4 11
0 głosów

Granatowe spodnie nie stanowią dzisiaj specjalnie dużego problemu. Niemal w każdym sklepie z odzieżą można znaleźć granatowe spodnie. Również granatowe bojówki można kupić za niewielkie pieniądze jeśli się poszuka w internecie. Co do spódnic. Tu rzeczywiście jest problem, choć uważam, że spódnice na wodzie są niezbyt praktyczne... Czarny kolor w połączeniu z granatową bluzą wygląda fatalnie i budzi jednoznaczne skojarzenia z rosyjską marynarką wojenną i próbami wprowadzania ich tradycji u nas, w czasie PRL. Chyba jednak nie z tym chcemy być koarzeni... 

odpowiedź 28 lipca 2013 przez użytkownika JM (1,842)   24 45 64
Problem nie polega na kupieniu JAKICHŚ granatowych spodni/spódnic, a na dobraniu odcienia pasującego do munduru i następnie kupowaniu takich samych przez kilka lat, w różnych rozmiarach. Dlatego środowiska często wybierają czerń, bo tu problem z odcieniami jest o niebo mniejszy.

A skojarzenia z Rosjanami i Anglikami, owszem, były... ale to dotyczy starszej kadry, a nie dzisiejszych drużynowych. Czy naprawdę musimy się kierować sentymentami sprzed kilkudziesięciu lat przy wyborze ubrania do codziennej pracy?  ;)
No to skończmy z sentymentami i zacznijmy przypinać sobie sowieckie ordery do munduru... Przecież czerwone gwiazdki tak fajnie wyglądają...
Proponuję też od razu zacząć wsadzać bluzę w spodnie, będzie bardziej jak u zielonych...  

Moim zdaniem lepiej przymknąć oko na drobne różnice odcieni i kroju niż pozbywać się wielowiekowych tradycji morskich... No bo przecież najprościej byłoby dać sobie spokój z granatowym mundurem. Zielony jest ogólnodostępny i nie ma problemu z odcieniami... Mundur jest ubraniem do codziennej pracy, ale też wizytówką, jak cię widzą...

Zawsze zostaje jeszcze zaprzyjaźnienie się z jakąś lokalną szwalnią.
0 głosów
http://allegro.pl/spodnie-us-bojowki-bdu-ranger-surplus-navy-blue-m-i3932201657.html

 Proszę bardzo. Granatowe bojówki, kieszenie boczne na rzepy. Dostępne wszystkie rozmiary.

Druga opcja to demobil mundurów Royal Navy, czasem trafiają się spodnie za 6 zł ;)
odpowiedź 8 lutego 2014 przez użytkownika JM (1,842)   24 45 64
edycja 8 lutego 2014 przez użytkownika JM
0 głosów
Granatowe spódnice pojawiły się niedawno w sprzedarzy w składnicy.

 

Z tego co pamiętam regulamin dopuszcza też białe spudnice, które bez problemu można odstać w sklepie rehabliltacyjnym.
odpowiedź 8 lutego 2014 przez użytkownika emilka (759)   7 12 28
Te w 4Ż to najprawdopodobniej odnalezione w magazynach ostatnie sztuki dawnych spódnic. ;) Niestety nie są zgodne z nowym regulaminem mundurów wodnych. :)
Druhno, popraw ortografię ;)

Podobne pytania

+6 głosów
1 odpowiedź 2,362 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh Karol (2,070)   14 26 56
+10 głosów
2 odpowiedzi 4,862 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2013 przez użytkownika Mariusz Paweł Grobli (412)   6 14 21
+7 głosów
1 odpowiedź 1,017 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2014 przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
+1 głos
1 odpowiedź 622 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 468 wizyt
pytanie zadane 12 września 2021 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh.Zuzka (389)   5 20 33
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...