• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zmiany w systemie edukacji

+6 głosów
Najpewniej jednak już w tym roku część 6-latków pójdzie do szkół, być może za rok wszystkie.

Czy to oznacza że gromady zuchowe będą miały widełki wiekowe 6-9 i będą to poprostu dzieci klas 1-3 z pominięciem tzw. zerówek, czy zmienią się one do 5-9?
pytanie zadane 9 czerwca 2013 przez użytkownika druzynowa6161 (137)   2 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Tylko po co nasz system metodyczny ma być dostosowywany do systemu edukacji? Jeden taki "zonk" już powstał w momencie tworzenia gimnazjów...
Problemem jest to że nawet jeśli pozostaniemy przy wersji 6-9 to dzieci w wieku lat 5 też będą przychodzić po naborze i co wtedy? zabronić przychodzić?
Myślę że nawet jak oficjalnie się nic nie zmieni i nie zostanie stworzony system pracy z takimi dziećmi to drużynowi będą zdani sami na siebie - osobiście uważam że powinno się podzielić gromady na młodsze 5-7 i starsze 7-9, ale o planach oficjalnych uregulowań nic mi nie wiadomo
Swego czasu obradowaliśmy nad tym tematem w gronie Zespołu Metodycznego i doszliśmy do wniosku, że nie damy radę zabronić ludziom przychodzenia a ciężko będzie takiemu 5-cio latkowi wytłumaczyć dlaczego jego kolega z ławki może a on nie. Dlatego widełki są chyba najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

1 odpowiedź

+1 głos
Na początek powiem, że jestem drużynową drużyny wielopoziomowej, od hacerzy w górę i z zuchami nie wiele miałam wspólnego, ale...

Jakie będą oficjalne uregulowania to nie wiem i pewnie jeszcze trzeba będzie na nie poczekać.

Moim zdaniem taki drużynowy zuchówy musi się sam (no, razem z przybocznymi) zastanowić, jakie dzieciaki jest w stanie przyjąć do swojej gromady. Jeśli mamy dużo kadry, to pewnie łatwiej będzie nam prowadzić gromadę bardziej zróżnicowaną wiekowo, z drugiej strony trzeba też popatrzeć na "jakość" kadry - nie na to, czy jest dobra czy zła, ale raczej na to, jak sama siebie widzi w pracy z tak małymi dziećmi, bo myślę, że jest wielu drużynowych zuchowych, którzy są świetnymi drużynowymi, ale np. dużo lepiej czują się w pracy ze starszymi dziećmi (powiedzmy 7-8-9).

Jak pierwszy raz usłyszałam o tym, że w jakimś środowisku działa gromada starsza i młodsza to było to dla mnie bardzo dziwne i pierwsze co pomyślałam to "halo, ale te zuchy są w połowie zuchowania "odrywane" od swojej ukochanej druhny, muszą się zaaklimatyzować w innym środowisku i to przecież dla nich trudne", ale po dłuższych przemyśleniach uważam, że to ma sens, pod warunkiem, że gromady ściśle ze sobą współpracują. I chyba do tego trzeba dążyć :)
odpowiedź 3 sierpnia 2013 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 434 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2019 w Zuchy przez użytkownika Anonimowaciekawska (136)   2 6 9
0 głosów
1 odpowiedź 749 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2016 w Zuchy przez użytkownika zuchol (127)   2 2 6
+1 głos
1 odpowiedź 271 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2021 w Pomysł na... przez użytkownika Martynkaa12 (126)   1 4 6
+2 głosów
3 odpowiedzi 1,692 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2018 w Zuchy przez użytkownika kena (445)   4 10 23
0 głosów
1 odpowiedź 397 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika KsarKses (128)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...