• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Używki na obozie

+7 głosów

Co najlepiej zrobić jeśli na obozie (harcerzy jak i  niezrzeszonych)  znajdziemy u niepełnoletnich uczestnikow alkohol lub papierosy. Czy można skonfiskować znalezione używki i jak najlepiej ich ukarać?

pytanie zadane 4 czerwca 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
Współczynnik akceptacji: 26%

zmienione kategorie 19 lutego 2014 przez użytkownika Gacek
   

3 odpowiedzi

+9 głosów
 
Najlepsza

Używki wśród harcerzy na obozie to trochę inny kaliber, niż w trakcie normalnego roku harcerskiego. 

W ciągu roku można sobie rozmawiać, negocjować, robić próby silnej woli itp. - wszak o to chodzi, byśmy dali młodym ludziom szansę i ich wychowywali.

Ale obóz to zupełnie inna sprawa - tu się odpowiada za niepełnoletnie osoby przebywające na obozie karnie (oczywiście na zbiórkach również odpowiadamy za naszych harcerzy, ale raczej nie zdarza się, by alkohol pojawił się na samej zbiórce - tu trochę środek ciężkości gdzie indziej się przesuwa). W razie, gdyby się coś stało, np. z powodu alkoholu, to komendant obozu ma ogromny problem prawny - bo to on nie dopilnował obozowicza.

Dlatego jeśli chodzi o obóz, moje zdanie to zero tolerancji.

Ja zawsze w regulaminie obozu i regulaminie obozowicza mam zapisy dotyczące używek. Przyłapanie harcerza na piciu/paleniu na obozie jest równoznaczne z telefonem do rodziców by przyjechali go odebrać. Uwierz, przy tak postawionej sprawie - pijesz=wylatujesz - nie będzie żadnych problemów z używkami. A mając szczególnie osoby niezrzeszone na obozach, co jest częstą praktyką, "rozmawianiem" nic nie zdziałasz - kto będzie chciał i tak będzie dalej pił/palił, wiedząc, że poza pogadanką mu nic nie grozi.

I jeszcze odpowiadając na konkretne pytanie - czy można skonfiskować? Wręcz trzeba. Konfiskujesz, dzwonisz po rodziców, oddajesz jako dowód. 

odpowiedź 4 czerwca 2013 przez użytkownika Gacek (9,226)  
wybrane 19 lutego 2014 przez użytkownika Gacek
Co do regulaminu to tylko dodam, że warto żeby został on przedstawiony na piśmie przed obozem i został podpisany zarówno przez dzieci jak i rodziców.
Nie no to jest oczywista oczywistość :) Zapoznanie z regulaminami i ich podpisanie przez uczestników to pierwsza rzecz, jaką należy zrobić na obozie.
Właśnie nie NA obozie ale PRZED obozem.
Ja rozdaję regulaminy razem z kartami kwalifikacyjnymi - chodzi też o to żeby podpisali je rodzice, żeby byli świadomi że jak dziecko będzie np. piło to wylatuje i nie ma zmiłuj.
+2 głosów
Po pierwsze, osoba wybierająca się na obóz harcerski bez względu na to, czy jest zrzeszona czy nie, powinna zaakceptować, że podlega przestrzeganiu prawa Polskiego i prawa harcerskiego. Powinno to się powiedzieć jasno i wyraźnie każdemu - zwłaszcza niezrzeszonemu - uczestnikowi. Jako osoba niepełnoletnia nie ma prawa posiadać alkoholu czy papierosów, to oczywiste, choć na nasze obecne realia różnie bywa. W przypadku złapania osoby na posiadaniu/paleniu papierosów zaczęłabym od rozmowy, powiadomienia rodziców, upomnienia publicznego oraz kary np. w postaci samotnego sprzątania podobozu lub całego terenu obozu. W przypadku alkoholu byłabym bezwzględna, bo taka sytuacja jest nie dopuszczalna. Natychmiastowy telefon do rodziców i odesłanie dziecka do domu.

Pamiętajmy, że jako opiekunowie jesteśmy zawsze odpowiedzialni za podopiecznych, nie tylko wg przepisów ZHP, ale przede wszystkim prawa Polskiego - odpowiedzialność, za ewentualne następstwa ponosimy właśnie my.
odpowiedź 4 czerwca 2013 przez użytkownika Wiewióra (285)   4 6 16
+1 głos

Nie "można", ale powinno się! Skoro uczestnicy są na obozie/kolonii to obowiązuje ich pewien regulamin.. Bez względu czy są zrzeszeni, czy nie. Pomijam już fakt, że spożywanie alkoholu jak i przyjmowanie używek do 18 roku życia jest w Polsce zakazane, bo to chyba oczywiste. Harcerzy obowiązuje również prawo harcerskie! 

Jak ukarać? 

Najlepiej (na początku) szczera rozmowa. Dlaczego? Po co? - to podstawy by zrozumieć i w miarę wyjaśnić z uczestnikami sytuację. Jeżeli to nie poskutkuje to ja dzwoniłabym do rodziców lub (w ostateczności) wydaliła z obozu. Oczywiście upomniałabym ich na forum publicznym - myślę, że krzywe spojrzenia rówieśników nieco zadziałałyby na ich poczuciu winy. 

Odradzałabym kary fizyczne, bo moim zdaniem to w takiej sytuacji nic nie wnosi. Przepociliby się troszkę i co by z tego wynieśli? No właśnie według mnie nic. Byłaby to taka trochę kara na "odwal się". 

Myślę, że nieco pomogłam, choć mam nadzieję, że nigdy się druhna nie spotka z koniecznością wnoszenia moich rad w praktykę. 

Pozdrawiam! ;-) 

odpowiedź 4 czerwca 2013 przez użytkownika erbestynka (558)   7 13 32

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 382 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2019 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika karolafranek (105)   1 4
0 głosów
1 odpowiedź 544 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Greniol (151)   4 5 9
+1 głos
1 odpowiedź 2,287 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 207 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2023 w HAL/HAZ przez użytkownika Dzuli (105)   1 3
+1 głos
2 odpowiedzi 513 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2021 w HAL/HAZ przez użytkownika Agent 007 (148)   1 5 8
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...