• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Imię i nazwisko nad prawą kieszenią

+4 głosów
Czuwaj!

Czy można by umieszczać nad lewą kieszenią munduru informacje z imieniem i nazwiskiem

podobnie jak mają w WP
pytanie zadane 26 maja 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Gromit27 (1,339)   34 61 89
Współczynnik akceptacji: 23%

edycja 27 maja 2013 przez użytkownika Marek Pęczak
   

6 odpowiedzi

+10 głosów
Regulamin mundurowy nie przewiduje.

Można by się zastanowić nad tym rozwiązaniem (ułatwia kontakty), ale raczej nad prawą kieszenią: nad lewą jest krzyż harcerski i plakietka by tam mało pasowała.
odpowiedź 27 maja 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
edycja 27 maja 2013 przez użytkownika Marek Pęczak
+4 głosów
Regulamin mundurowy milczy w tym temacie. Mnie się nasuwa jedno, zasadnicze pytanie: po co? Jaki to miało by cel?
odpowiedź 27 maja 2013 przez użytkownika KopczyK (3,470)   10 33 72
Być jak WP. ;)
Żeby być jak WP to trzeba zostać jego członkiem :P
No, to może być trudne. Ostro by się trzeba poniżyć.
+3 głosów
Regulamin mundurowy ZHP nie przewiduje tego typu oznaczeń.
odpowiedź 26 maja 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
+3 głosów
Nad prawą kieszenią jaknabardziej, Jest tam nawet miejsce na plakietkę w kształcie paska. Ogólnie spotkałem druzynę, która w obrzędopwości miała, że wyszywali imiona wędrownicze i tam naszywali. Co do noszenia sobie od tak nie uważam tego za coś fajnego - chyba, ze jest to w obrzędowości danej druzyny i mają tak wszyscy.
odpowiedź 27 maja 2013 przez użytkownika KapłaN656 (261)   3 5 13
+3 głosów
Takie zabiegi prowadzą to zrobienia mundurowej choinki... Ktoś, kto potrzebuje znać Twoje imię i nazwisko na pewno zadba o to, żeby wiedzieć. W wojsku ma to swój określony cel, a tutaj... nie widzę. Ale nie mówię, że nie możecie sobie czegoś takiego zrobić, tylko popatrzcie na to z tej profesjonalnej strony :)
odpowiedź 28 maja 2013 przez użytkownika Wojtek Sidorowicz (1,786)   4 19 40
+1 głos
Regulamin nic o tym nie wspomina, więc i nie zabrania. Ja osobiście mam zamiar wprowadzić to w tradycję mojej drużyny. Ułatwia to kontakty, a ponad to - wg. mnie, mimo wszystko, nadaje pewnemu charakteru drużyny i podkreśla jej przeznaczenie.
odpowiedź 30 maja 2013 przez użytkownika Wiewióra (285)   4 6 16
Tylko czy w przypadku munduru obowiązuje zasada "co nie jest zabronione to jest dozwolone"? Moim zdaniem noszenie jakiś plakietek identyfikacyjnych w miejscu przeznaczonym na okolicznościowe jest odstępstwem od regulaminu i powinno się mieć zgodę GK.
Skoro regulamin mundurowy o takim pomyśle nie wspomina, to znaczy, że nie wolno. Spójrz, że analogicznie regulamin nie wspomina o noszeniu żółtych pomponów na beretach ani noszeniu płetw do munduru, prawda? Czy to znaczy, że można to robić?
No już nie przesadzajmy z takimi skrajnymi, wręcz głupimi przykładami. Regulamin mundurowy czegoś nie przewiduje, ale nie raz się zmieniał ze względu na właśnie propozycje dodania czegoś, zakazania etc. Prawda jest taka, że pewne środowiska dodają niektóre rzeczy ze względów takiego ich zwyczaju, żeby tak się wyróżniać spośród innych (czy to dobrze czy źle to inna kwestia, nie chcę poruszać takowej dyskusji).

Znam środowiska które nad prawą kieszenią noszą tzw. 'name pratche', typowo wojskowe naszywki z imieniem. Moim zdaniem wygląda to tragicznie, zupełnie nie pasuje do munduru, wielkie to i w ogóle. Sądzę że niewielki pasek może by pasował, kwestia gustu. W moim środowisku na przykład przyjęło się wypalanie na niewielkim drewnianym kołku imienia/nazwiska/ksywki i wręczanie tego na przykład na obozie jako prezent od cichego przyjaciela. Nie wydaje mi się, żeby to łamało regulamin mundurowy na tyle, by mnie wytykać palcami, a z pewnością pomaga się porozumieć z 'nieznajomymi'.
Przykład właśnie po to był skrajny, żeby pokazać, że przedstawione rozumowanie jest błędne i prowadzi do absurdów.

Pewnie, że regulamin mundurowy się zmienia. Ale kolejność jest taka, że NAJPIERW następuje zmiana regulaminu, a POTEM można stosować nowe rozwiązania. Zresztą sam regulamin mówi wprost: „Decyzje o wszelkich odstępstwach od regulaminu podejmuje Główna Kwatera ZHP w formie uchwały.” Znam środowisko, które wystąpiło o taką właśnie uchwałę, dostało ją i od lat nosi żółte pompony na granatowych beretach.
Nie widzę nic złego w noszeniu płetw do munduru. Tak samo jak nie widzę nic złego w nurkowaniu w mundurach, mimo że niezbyt to praktyczne... ;)

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 827 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika murgen (324)   6 10 23
0 głosów
1 odpowiedź 261 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 509 wizyt
pytanie zadane 12 września 2021 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh.Zuzka (389)   7 23 33
+1 głos
1 odpowiedź 543 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 344 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...