• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak namówić dzieci na obóz?

+3 głosów

Od wielu lat mój hufiec organizuje obozy harcerskie na mazurach dla harcerzy i dzieci niezrzeszonych. Koszt ok. 500 zł za 14 dni. Kiedyś jeździło ok. 120 osób na 4 turnusy. Dzisiaj nie możemy uzbierać nawet 60 na jeden. Nasz hufiec jest bardzo mały, zaledwie kilka drużyn.  Najczęściej jeśli już ktoś pojedzie to albo jeździ co roku, albo wstępuje do drużyny więc myślę, że jest fajnie smiley POMÓŻCIE!!! Jak Namówić dzieciaki do wyjazdu? A może przede wszystkim rodziców?

pytanie zadane 24 maja 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika pwdKamila (158)   2 5 9
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 19 lutego 2014 przez użytkownika Gacek
   

2 odpowiedzi

+2 głosów

2 zasadnicze sprawy - atrakcyjność i cena:

  1. Jeśli program obozu jest atrakcyjny, to harcerze pojadą. Dzieciaki namówią rodziców, o to się nie bój. Tylko im musi zależeć, a żeby im zależało muszą mieć świadomość, że to będzie fajna przygoda. Obóz na bazie, w domkach nie zawsze musi kręcić - oni mają tego typu kolonii, wycieczek i biwaków dosyć w szkole. Trzeba im zaoferować coś, czego nie mają - przygodę! :) 
  2. Cena jest istotna, szczególnie, jeśli macie w drużynach rodzeństwa. Wydanie kilkuset czy nawet ponad tysiąca złotych na wyjazd 1,2,3 dzieci jest dla niektórych rodziców zwyczajnie nierealne. Dlatego starajcie się myśleć o obozie przez cały rok. Na obóz mojej drużyny uzyskaliśmy dofinansowanie z gminy (każda gmina ogłasza corocznie konkursy takie), do tego są konkursy z kuratorium oświaty itp. Można zdobyć fajne pieniądze na podreperowanie budżetu. A do tego akcje zarobkowe. Dzięki dwóm akcjom zarobkowym robionym zimą oraz dofinansowaniu, moi harcerze płacą średnio... kilka złotych (w zależności kto ile wypracował na akcjach zarobkowych, płacą od 0zł do ok maks 150). A obóz jest również 2-tygodniowy, z kalkulacją kosztów na poziomie 460 zł/os. 

Więc kłania się podstawowa prawda - o kolejnym obozie zaczynamy myśleć w dniu, w którym odjeżdżamy z poprzedniego. Przez cały rok musicie pracować z harcerzami w drużynach by im uświadomić, że obóz harcerski to podstawowe i najważniejsze podsumowanie waszej całorocznej pracy. 

A do tego również przez cały rok myślcie o finansach obozu. Róbcie akcje zarobkowe na poczet obozu.

Podzielę się jeszcze jedną refleksją - a po co chcesz, żeby jechało na obozy tak dużo ludzi? Przede wszystkim niezrzeszonych? Ja rozumiem, że w wielu hufcach na "niezrzeszonych" się zarabia latem, ale moim zdaniem każda drużyna powinna jechać na swój własny obóz, podsumowujący ich pracę. Ew. na zgrupowanie obozów, gdzie każde środowisko ma swój podobóz. Taki jest cel obozu harcerskiego - podsumowanie całorocznej pracy i przeżycie fantastycznej, harcerskiej przygody. A nie organizacja letnich kolonii. Ja na moje obozu biorę "niezrzeszonych" tylko i wyłącznie wtedy, jeśli wyrażają chęć wstąpienia do naszych drużyn, opłacą składki i rokują jakieś nadzieje na to, by pozostać w drużynie po obozie. Inaczej szkoda czasu mojego i kadry obozu.

odpowiedź 24 maja 2013 przez użytkownika Gacek (9,226)  
Druhu, wszystko ok., ale u nas taki obóz jest lepszy niż jakakolwiek inna akcja naborowa. Takie dzieciaki, które były na obozie bardzo często wchodzą do drużyn. Nasze miasto ma ok. 3,5 tys. mieszkańców z czego większość to ludzi biedni, ciężko jest o "wybrzydzanie" wśród osób, które mają jechać. Dzieciaki z drużyn raczej jadą (robimy akcje zarobkowe) chyba, że gdzieś jadą z rodzicami w tym terminie lub miały słabe oceny w szkole.
Jeśli jest obóz 20-25 osób to jest ciężko zorganizować ciekawe zajęcia przy dużej różnicy wieku między uczestnikami.
Druhno, ja to rozumiem, działam w wiosce liczącej 1200 mieszkańców. I uwierz, że można trochę powybrzydzać. Odrobinę poczucia elitarności i wyjątkowości sprawia, że harcerze tym chętniej pozostają w drużynie.
I oczywiście, że to świetna akcja naborowa - dlatego piszę, że biorę ze sobą osoby, które opłacą składki i wyrażają chęć pozostania.
Ciekawi mnie, skoro to tak mała miejscowość to jak robicie akcje zarobkowe?
Ok. 20 km od nas mamy większe miasteczko, w którym robiliśmy akcje w marketach (choć ciężko to nazwać akcją zarobkową, raczej zbiórką pieniężną).
Do tego w samej naszej wiosce sprzedajemy zawsze przed świętami kartki pocztowe (ogromnym powodzeniem się to cieszy). Czasem też przy okazji jakichś imprez (np. w szkole) harcerze sprzedają własnoręcznie zrobione wypieki. W czasie gminnego festynu letniego chcemy też zajmować się parkingiem. Możliwości jest wiele.
Tak naprawdę owszem, w małej miejscowości jest trudniej, ale są możliwości, ogranicza nas tylko wyobraźnia :)
0 głosów
Druhno. Przedewszystkim PROPAGANDA! :D Rzecz jasna propaganda sukcesu i udanej zabawy! Od czego są aparaty na obozach, jeżeli nie po to aby uwiecznić ciekawe i śmieszne zdarzenia? :D Od czego są byli obozowicze? Wystarczy spotkanie w szerszym gronie drużyn, które chcemy zachęcić z tymi, którzy byli. To obozowicze są nosicielami kawałów i innych anegdot z obozu, a ich śmiech jest szczerym potwierdzeniem tego, że nowych na obozie czeka dobra zabawa! Jeżeli takich możliwości nie ma to sprawa jest kiepska i odpowiedzialność za niską frekwencję leży po stronie dotychczasowych kadr. Poza tym zawsze są drużynowi. Oni są bezpośrednim łącznikiem z drużynami. Jeżeli na obozie byli, mogą zachęcić członków swoich drużyn do wyjazdu. Inną rzeczą jest ciekawy program i wywiad środowiskowy. Warto się dowiedzieć co sie nie podobało i co należy poprawić. Ostatnią sprawą jest zebranie z rodzicami, gdzie druhna przedstawi koszta, obowiązki druhen i druhów (Wszak obozu krasnoludki nie sprzątają, a toalety... Cóż :)) i to czego druhna chce obozowiczów nauczyć i co oczywiście harcerki i harcerzy czeka.
odpowiedź 24 maja 2013 przez użytkownika JW (1,403)   10 19 38

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 555 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2021 w Drużyna przez użytkownika afftlen (753)   5 9 19
+3 głosów
1 odpowiedź 492 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2016 przez użytkownika Roux (371)   20 33 41
0 głosów
1 odpowiedź 182 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2023 w HAL/HAZ przez użytkownika czarna kocica (105)   1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 558 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2017 w HAL/HAZ przez użytkownika młodadrużynowa (105)   1 1 3
+1 głos
0 odpowiedzi 359 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Bogna (110)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...