• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Składki instruktorskie

+3 głosów

Jeśli zobowiązanie instruktorskie jest w maju, trzeba od razu po nim płacić składki instruktorskie, czy dopiero od wrześnie, nowego roku harcerskiego? Jest to uregulowane w jakichś przepisach? 

pytanie zadane 20 maja 2013 w Finanse przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
Współczynnik akceptacji: 26%
   
A co to są składki instruktorskie?
U mnie w hufcu funkcjonuje to pod taką nazwą, wynosi 48 zł i należy ją płacić skarbnikowi hufca, i podobno jest to coś innego niż składka członkowska. Ale jeśli jednak jest to to samo, to od kiedy płaci się składkę członkowska?
W moim hufcu również funkcjonuje takie nazewnictwo - składka instruktorska to normalna składka członkowska, ale określenie jest używane w stosunku do instruktorów (i osób pełniących funkcje instruktorskie).
Co do kwestii od kiedy płacić - myślę, że najsensowniej jak skończy się okres aktualnie opłaconych składek (np. jak masz zapłacone już za cały rok 2013 to od 2014). Zawsze możesz też spytać u siebie w hufcu ;)

2 odpowiedzi

+1 głos
Składkę członkowską wpłaca się w miesiącach III VI IX XII. Nieinstrukotrzy wpłacają do PJO, instruktorzy do hufca (stąd chyba to nieformalne rozróżnienie na instruktorską i zwykłą, choć naprawdę to jest to samo). Do PJO wpłaca się do 10. dnia miesiąca, do hufca do 20.

Czyli jeśli ktoś wpłaca składki normalnie, bez nadpłaty to płacił w marcu, w maju składa zobowiązanie i otrzymuje przydział bezpośrednio do hufca (istotny dla składek jest przydział, a nie bycie instruktorem), następną cześć składki wpłaca w czerwcu.

Pozostaje pytanie czy wpłaca do PJO czy do hufca, bo niby płaci się zgodnie z przydziałem, ale nalicza się zgodnie ze stanem w ewidencji z końca poprzedniego roku. Co będzie, powiny ustalić 3 osoby: młody instruktor, drużynowy PJO gdzie dotychczas wpłacał składkę, komendant. Jeśli ustalą, że komendant od drużyny wymaga o 1 składkę mniej niż dotychczas, to może płacić do hufca. Jeśli jednak komendant będzie chciał od drużyny składki za tyle samo osób, to powinien do końca roku wpłacać do drużyny.

Dwie podstawowe zasady: w ciągu roku kalendarzowego musi być wpłacone dokładnie 48zł, odpowiednia część przekazana do ZHP w ostatnim miesiącu kwartału.
odpowiedź 21 maja 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
PJO = podstawowa jednostka organizacyjna :)
+1 głos
Instruktor powinien płacić tam gdzie miał przydział gdzie miał przydział na koniec poprzedniego roku kalendarzowego i tyle. Tak jest najprościej, najmniej kombinacji. Jeszcze o ile takich sytuacji w hufcu jest mało tak że skarbnik ze spokojem jescze ogarnia czyje składki gdzie powinny trafiać to można zrobić że instruktor od razu po złożeniu zobowiązania płaci zgodnie z harmonogramem wpłat do hufca, a skarbnik i tak tą składkę zaliczy tam gdzie ma być. I młody instruktor ma jeden problem z głowy.

Jednak sytuacja z instruktorem jest banalna w porównaniu z sytuacją gdzie zwykły harcerz przeprowadza się w inny rejon Polski np z Poznania do Krakowa. A razem z tym zmienia drużynę. Tutaj jest dopiero kombinacja. Któremu drużynowemu płacić tutaj :P
odpowiedź 22 maja 2013 przez użytkownika Blazej456 (594)   6 11 22
Płaci temu drużynowemu, który musi się z tej składki rozliczyć z hufcem, bez kombinowania :)

składkę członkowską płacimy kwartalnie, ZAWSZE zgodnie z przydziałem służbowym. Tyle. Bez kombinowania. smiley

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 363 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2017 w Finanse przez użytkownika Maciej Betlejewski (279)   7 10 15
0 głosów
1 odpowiedź 404 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2016 w Finanse przez użytkownika minimini (147)   7 13 17
+3 głosów
4 odpowiedzi 1,821 wizyt
pytanie zadane 9 października 2013 w Finanse przez użytkownika Grzegorz Prochowski (172)   2 4 9
+14 głosów
6 odpowiedzi 2,026 wizyt
+9 głosów
1 odpowiedź 1,001 wizyt
pytanie zadane 16 września 2014 w Finanse przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)   21 46 139
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...