• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zastępowy-brak przyzeczenia

+5 głosów
Czuwaj!

Chciałbym wiedzieć czy  żeby być zastępowym trzeba mieć złożone przyżeczenie harerskie? A jeśli nie to czy mogę pójść na kurs zastępowych z rozpoczętą próbą harcerza a po zaliczeniu próby mogę być zastępowym?

Jest to dla mnie bardzo ważna informacja więc z góry serdecznie dziękuję!
pytanie zadane 15 maja 2013 w Drużyna przez użytkownika Gromit27 (1,339)   34 61 89
Współczynnik akceptacji: 23%
   
popraw ortografię proszę

1 odpowiedź

+2 głosów
Nie ma żadnych regulaminów, które zabraniają być zastępowym bez przyrzeczenia, ale zawsze warto żeby zastępowy był bardziej doświadczony harcersko i nie tylko od swojego zastępu. Całkiem możliwe, że ze względu na Twoje predyspozycje zostałeś wybrany na tą funkcję i obyś szybko dowiódł, że nie była to pomyłka. ;-)

Jeśli chodzi o same kursy zastępowych (bo możesz na nie pójść czy zostaniesz zastępowym czy też nie), to czasem są ograniczenia i spotkałem się z takimi kursami, że przyjmują uczestników, z otwartą próbą młodzika/ochotniczki, ale każde środowisko na pewno inne zasady, więc spokojnie.
odpowiedź 15 maja 2013 przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
A przyboczny , bez krzyża ? to raczej nie powinno się zdarzać? Co dh o tym sądzi? Spotkałem się z tym i ludzie bardziej doświadczeni z stopniami itd mieli pretensje o to, a dany drużynowy nie umiał uargumentować swojego wyboru.
Ja w tym momencie nie potrafię sobie wyobrazić żadnej osoby bez przyrzeczenia, którą mógłbym mianować na przybocznego, choć może ten drużynowy sobie to wyobrażał i widział w tym sens, kto wie. Ale jak piszesz, że nie umiał uargumentować... hmmm....
Tak i nie miał żadnego patentu , nawet zastępowego. I jeszcze byłą taka sytuacja , że ta przyboczna była mianowana na obozie jako kadra , a ja i moi przyjaciele z drużyny organizowaliśmy większość zajęć na obozie i byliśmy traktowani jak zwykli uczestnicy, a przyboczna bez niczego , młodsza o rok od nas była na poziomie zastępcy komendanta obozu...
Spróbujcie rozmawiać z drużynowych na argumenty, na spokojnie, może uda się dojść do jakiegoś porozumienia. Działacie w szczepie?
Znaczy to była sytuacja tylko na obozie. Ta drużynowa była z innego środowiska itd

Podobne pytania

+12 głosów
4 odpowiedzi 1,400 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 889 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 850 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2020 w Drużyna przez użytkownika chytra221 (125)   1 2 5
0 głosów
2 odpowiedzi 343 wizyt
–5 głosów
1 odpowiedź 299 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2016 w Drużyna przez użytkownika ZGalaxy (94)   2 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...