• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Szkolenie przybocznych

+9 głosów
1. Jak szkolicie przybocznych przed samodzielnym prowadzeniem elementów programu drużyny? Rzut na głęboką wodę, czy spotykacie się, rozmawiacie, tłumaczycie, wysyłacie na kurs, itd?

2. Czy dobrą formą szkoleniową dla przybocznych byłby kurs/warsztat w środowisku lokalnym (szczep, hufiec) dla kilku przybocznych? Uzasadnijcie swoją odpowiedź.

3. Jak przygotowujecie swoich przybocznych do momentu przejęcie drużyny? Czy uświadamiacie ich, że kiedyś przyjdzie ten moment, czy uważacie że jest to oczywista oczywistość? A może wgl nie bierzecie tego pod uwagę, a jesli tak, to dlaczego?
pytanie zadane 13 maja 2013 w Drużyna przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
Współczynnik akceptacji: 77%
   

1 odpowiedź

+1 głos

1. U nas dla przybocznych organizowany jest specjalny kurs w trakcie którego uczą się jak pełnić odpowiednio ich przyszłą funkcję. Spotykamy się z nimi na cały weekend. W ciągu dnia są zajęcia związane z kursem, a wieczorami np. świeczkowiska kiedy można z nimi porozmawiać i tłumaczyć tak z praktycznej strony co znazcy być przybocznym a potem drużynowym.

2. Pewnie,że to dobra forma. Przyboczni nie będą zestresowani przed takim kursem, będą w znajomym środowisku. Sami będziecie mogli kontrolować to czego i w jaki sposób uczą się Wasi przyboczni.

3. Najważniejsze jest żeby przyboczny był pewny siebie i nie bał się odpowiedzialności. Ja uczę wszystkiego co związane z drużyną. W szczególności pracy z dziećmi i czasem zachęcam aby przyboczny sam przygotował zbiórkę drużyny i ją poprowadził. Ja nie rozmawiam z przybocznym kiedy będzie miał przejąć drużynę, dlatego że na razie nie mam zamiaru się z nią rozstrawać cheeky

odpowiedź 13 maja 2013 przez użytkownika pwdKamila (158)   2 5 9
Skoro Ty sama uczysz przybocznego wszystkiego, to czy nadal ten kurs jest jemu potrzebny, o którym wspominałaś?
I jeszcze jedno mam pytanie - jak to nie masz zamiaru się z nią rozstawać? A wychowanie następcy?
kurs jest po to żeby dać podstawy i całą suchą wiedzę. Potem w trakcie bycia przybocznym uczy się praktycznie ;)

Na razie nie chce się rozstawać z moimi dzieciakami. Aktualna przyboczna jest bardzo młoda więc mamy trochę czasu. Poprzednia prowadzi już swoją własną drużynę.
Żadne działanie metodą harcerską nigdy nie daje tylko podstaw i suchej wiedzy, jeden z jej elementów mówi o zupełnie czymś innym i kurs drużynowych nie odbiega od tej normy.
sama wiele lat temu byłam na takim kursie przybocznych i wiem, że tam dowiadujemy się wszystkiego czego trzeba ale nie ma to jak praktyka. Kurs jest dobry na początek.
Zgoda, ale nie jest prawdą to, że na kursie harcerskim powinno się otrzymać tylko suchą wiedzę i podstawę. Bo taki kurs nie jest żadnym harcerskim kursem.
ja nie mówię, że się powinno ale trudno jest na kursie trwającym weekend wszystko przećwiczyć w praktyce. Do tego potrzeba o wiele więcej czasu.
A można wiedzieć, jakie treści są na Waszym kursie przybocznych?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 178 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2023 w Próby przez użytkownika Olivvva (105)   1 3
+1 głos
1 odpowiedź 401 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2017 w Drużyna przez użytkownika SzaraPatka (191)   4 7 11
+1 głos
3 odpowiedzi 316 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2015 przez użytkownika Iga Chwiałkowska (395)   9 16 28
+11 głosów
4 odpowiedzi 974 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2013 w Drużyna przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
+6 głosów
3 odpowiedzi 1,112 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...