• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Powinien przejść do drużyny wędrowniczej?

+3 głosów
Od niedawna w mam w swojej drużynie starszoharcerskiej chłopaka, który jest w trzeciej klasie gimnazjum. Jest bardzo zaangażowany w życie drużyny, szybko się zaklimatyzował, jest lubiany przez resztę drużyny. Rozpoczął swoją próbę harcerza. Od września powinien przejść do drużyny wędrowniczej i tu pojawia się moje pytanie.
 

Czy mogę zostawić go w swojej drużynie? Drużyna wędrownicza w naszym szczepie nie działa najlepiej,  nie dość, że mało osób, to niezbyt chętni do swojego osobistego rozwoju. Boję się, że chłopak tylko na tym straci, a w DSH jeszcze jest w stanie poczuć ten harcerski styl życia.
pytanie zadane 12 maja 2013 przez użytkownika Paulina (766)   15 22 39
Współczynnik akceptacji: 25%
   
A może to czas, sygnał żeby ogarnąć w szczepie temat DW?

3 odpowiedzi

+1 głos
Myślę, że powinnaś z nim porozmawiać i podjąć razem decyzję. Nie koniecznie musi na początku I liceum zmieniać drużynę. Może to uczynić później (zwłaszcza, jeżeli jest nowym harcerzem)
odpowiedź 12 maja 2013 przez użytkownika KapłaN656 (261)   3 5 13
+1 głos
Jeśli jesteś instruktorką swojego szczepu i widzisz jaki problem dotyka jednostki wędrowniczej u Ciebie, to zrób coś, żeby było lepiej - to przede wszystkim pierwsza uwaga, ponieważ ten problem może trwać jeszcze dłużej, aż nagle stworzysz patrol wędrowniczy w DHS, gdzie w szczepie masz DW. Trochę dziwnie by to wyglądało. Lecz przyczynę, nie skutek.

Co do chłopaka wiem, że chcesz dla niego jak najlepiej, ale jeśli będzie już w 1 klasie szkoły ponadgimnazjalnej i nadal będzie w DHS to czy nie straci tym samym na rozwoju wędrowniczego? Zwłaszcza jeśli już teraz jest mentalnym wędrownikiem, to strasznie będzie to dla niego krzywdzące. Jeśli dopiero mając 17/18 lat przejdzie do dobrej grupy wędrowniczej, do której stwierdzisz "no, teraz możesz tam pójść, teraz jest spoko" - to czy to nie będzie za późno?

1. Możesz zatrzymać chłopaka, pamiętając o jego wieku i biorąc na siebie rozwój wędrowniczy, ale tym samym wchodzisz w paradę z DW w szczepie, którą trzeba też jakoś "posprzątać".

2. Możesz zacząć od "sprzątania" DW w szczepie z Radą Szczepu, zostawić tych, którzy chcą i widać potencjał (wędrownicy, to ma być dla reszty wzór, elita), stworzyć z nich patrol wędrowniczy, do którego dorzucasz chłopaka, a swoją drogą patrol może w przyszłości urosnąć do mocnej DW.
odpowiedź 16 maja 2013 przez użytkownika słonek (5,393)   41 81 108
0 głosów
Możesz. Ale to już jest ten wiek, kiedy powinna to być przede wszystkim jego decyzja - Ty możesz przede wszystkim go przekonywać.

Pamiętaj, że idzie on do szkoły średniej, do nowego towarzystwa i nowych obowiązków. Często na początku liceum ludzie zaczynają się zachowywać dużo bardziej niż pod koniec gimnazjum. I jednocześnie uważają się za bardziej dorosłych.

Dlatego ten chłopak nie może poczuć, że jest traktowany jak dziecko, że jest drużynie dla gimnazjalistów „z dzieciakami”. Musi pamiętać, że w każdej chwili może iść do drużyny wędrowniczej. Ty też musisz pilnować sytuacji, bo może się zdarzyć, że zamiast powiedzieć Ci, że chce iść do DW po prostu zacznie wycofywać się z działalności w DSH (np. tłumacząc się małą ilością czasu w liceum).

No i może warto wysyłać go na jakieś działania wędrownicze? Niech przynajmniej raz w miesiącu zrobi coś z wędrownikami. Jeśli będzie w kontakcie z DW, jest mniej prawdopodobne, żeby po prostu wycofał się z harcerstwa.

A i jeśli DW działa naprawdę źle to warto go podsyłać na większe imprezy wędrownicze, niech zobaczy, jak może i powinno działać wędrownictwo i niech się na to nakręci ;)
odpowiedź 16 maja 2013 przez użytkownika karol-gro (17,704)  

Podobne pytania

+5 głosów
1 odpowiedź 647 wizyt
pytanie zadane 5 czerwca 2014 w Drużyna przez użytkownika moni (185)   3 6 10
–5 głosów
1 odpowiedź 620 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2014 w Pomysł na... przez użytkownika radioactive (94)   1 1 3
+5 głosów
7 odpowiedzi 1,414 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2013 w Wędrownicy przez użytkownika falkowirujejakpralko (322)   8 14 22
0 głosów
2 odpowiedzi 494 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2017 w Drużyna przez użytkownika Roux (371)   23 33 41
0 głosów
1 odpowiedź 208 wizyt
pytanie zadane 16 września 2019 w Pomysł na... przez użytkownika Oleńka (547)   11 30 45
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...