• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Filmy dla harcerzy

+10 głosów
Jakie filmy polecicie do obejrzenia na zbiórce, biwaku, nocce w formie seansu filmwowego, na obozie, itp? Uzasadnijcie dlaczego właśnie ten film i dla jakiego pionu wiekowego polecacie głównie, chyba że podacie taki uniwersalny dla każdego.
pytanie zadane 10 maja 2013 w Metodyka i metoda przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
Współczynnik akceptacji: 77%
   

5 odpowiedzi

+3 głosów
Druhu wszystko zależy od pionu, który druh chce filmem zabawić i od tego jaki jest temat biwaku itp. czyli słowem czego chce druh ich nauczyć. Jeżeli chce druh, aby film był wyłącznie rozrywką to dzisiejsze kino dostarcza multum takich, ale rodzi się problem innej maści. Trudno trafić na taki film, którego większość nie widziała i chce go zobaczyć. Dla pionu harcerskiego poleciłbym filmy raczej rozrywkowe. Tu mamy szeroki wybór spośród wspomnianych dzisiejszych produkcji, ale one są w większości harcerzom znane. Proponowałbym nockę ze starym, czarno-białym filmem. Jakim? Ot ekranizacje przygód "Pana Samochodzika", "Szatana z 7-mej klasy", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana" itp. Fajne filmy przygodowe, które co więcej są moim zdaniem inspirujące dla harcerzy ;) Nie zapominajmy też o starszych filmach komediowych takich jak np. "Żandarm z Saint Tropez" (Ogólnie Luis de Funes jest raczej pozytywnie przez młodszych odbierany.), czy cykl przygód Indiany Jones'a. Najlepszym wyborem czysto rozrywkowym jest "Gang Olsena", który będzie zrozumiały i dla młodszych i dla starszych. Lekki przyjemny film. No pominąć należy Samych Swoich, których dzieci nie zrozumieją ;D Oczywiście wymienione tytuły są uniwersalne i jest dużo większe prawdopodobieństwo, że ów produkcje nie były przez harcerki i harcerzy widziane. Ciekawym też jest pomysł Festiwalu Filmów Dawnych. Tu możemy już wrzucić "Czterech pancernych i psa", "Jarzębinę Czerwoną" itp. itd. Trzymając się tematyki wojennej ważnym punktem, wartym obejrzenia przez wędrowników jest ekranizacja Remarque'a - "Na zachodzie bez zmian". Warto, aby takie filmy obejrzały drużyny, które realizują się w klimatach obronnych. Nie dla zniechęcenia, ale dla docenienia wartości najwyższej - pokoju ;) Druhu ciężko mi pisać. Warto, by druh sprecyzował co druh chce dokładnie osiągnąć.
odpowiedź 11 maja 2013 przez użytkownika JW (1,403)   10 19 38
Nie mam problemu, żeby wybrać kilka pozycji dla swoich harcerzy ;-) ale czytałem jak paru drużynowych faszerowało swoich ludzi mało wartościowymi filmami, a nawet słabymi ogólnie. Dodatkowo zawsze można jeszcze jakiś tytuł znaleźć, bo np. "Na zachodzie bez zmian" dotąd nic mi nie mówiło, ale już zaznaczyłem "do obejrzenia" i być może swoich wędrownikom polecę.

Mam na myśli, że czasem oglądamy dobry film i sobie pomyślimy "kurczę, świetna pozycja dla zuchów/harcerzy/harcerzy starszych/wędrowników" i może ktoś jeszcze będzie chciał się podzielić swoim filmoteką.
Taka drobniutka uwaga, nie ze złośliwości, tylko w trosce o język, bo zauważyłem, że to staje się dosyć popularnym błędem: zaimek "ów" jest w pełni odmienny przez rodzaje, liczby i przypadki. Powinno być "owe produkcje".
+2 głosów

Całkiem ciekawe pomysły na filmy poruszające konkretne tematy i problemy można znaleźć na http://www.nhef.pl

odpowiedź 11 maja 2013 przez użytkownika royas (22,164)  
Nie znałem tej strony, ciekawe zestawienie, choć jeszcze czuję niedosyt co do kategorii w niektórych przedziałach wiekowych. Sporo już widziałem, jak również sporo bym tam dodał pozycji. Ale tak czy inaczej dzięki za cynka.
Niedosyt wynika pewnie z tego, że nie jest to po prostu baza filmów, tylko baza filmów w ofercie. :)
+2 głosów
Polecam ekranizację "Czarnych Stóp" lub całkiem nowy film nakręcony przy współpracy z ZHP "U stóp Szarloty" (tytuł jest chyba dobrze podany...).
odpowiedź 12 maja 2013 przez użytkownika templariuszka (229)   3 5 14
Racja! Zapomniałem dodać z tego wszystkiego!
sądzę, że jakbym się jeszcze trochę zastanowiła to podałabym jeszcze kilka tytułów... :)
Proszę się zastanawiać i podawać. :) Oczywiście tak jak prosiłem z uzasadnieniem i nakierowaniem na dany przedział wiekowy o ile to możliwe. :-)
+2 głosów
Ciekawy spis filmów mogących stanowić ilustrację do punktów prawa harcerskiego na stronie SH:

http://www.sh.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=553:lista-filmow-o-prawie-harcerskim&catid=3:ogolne&Itemid=14
odpowiedź 25 czerwca 2013 przez użytkownika Gacek (9,215)  
+1 głos

Z nowości - obecnie na ekranach (nielicznych) kin - Cristiada. Dla wędrowników i harcerzy starszych - film dobry i skłaniający do refleksji. Można puścić przed snem, kolejnego wieczora zrobić wieczornicę nt. praw człowieka, praw władzy...

odpowiedź 11 maja 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,866)   38 88 189

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 265 wizyt
pytanie zadane 15 czerwca 2015 w Próby przez użytkownika totoro (814)   8 19 33
+21 głosów
9 odpowiedzi 7,252 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2013 przez użytkownika Czmiela (215)   3 4 7
+4 głosów
2 odpowiedzi 2,236 wizyt
pytanie zadane 20 października 2013 przez użytkownika magical_girl (167)   3 5 10
+1 głos
2 odpowiedzi 538 wizyt
pytanie zadane 25 października 2018 przez użytkownika Korni (120)   1 3 7
+1 głos
1 odpowiedź 475 wizyt
pytanie zadane 20 lipca 2018 przez użytkownika Lusi333 (110)   1 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...