• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Drużynowy poniżej 16 lat?

+7 głosów

Spotkaliście się z przypadkiem, że ktoś poniżej 16 roku życia był/była drużynowym/drużynową? Czy to w jakiś sposób dopuszczalne? Nie mówię o jakiejś przepaści, tutaj chodzi o osobę np. 15-letnią. Jeśli nie ma komu przekazać drużyny, to trzeba czekać do tej 16?

A co z kursem drużynowych? Czy 14-15 latki mogą w takowych uczestniczyć? Oczywiście za poświadczeniem obecnego drużynowego.

Pytanie ściśle powiązane z tym: http://zapytaj.zhp.pl/1436/m%C5%82ody-dru%C5%BCynowy, jednak trochę bardziej szczegółowe.

pytanie zadane 10 maja 2013 przez użytkownika Rycerka (1,647)   25 38 60
Współczynnik akceptacji: 26%

edycja 24 lipca 2013 przez użytkownika Rycerka
   
Ważne jest, że jak już nawet wbrew wewnętrznym przepisom mianuje takiego drużynowego, to nie może on wybierać władz w trakcie zjazdu, bo jest to niezgodne z prawem państwowym.

4 odpowiedzi

+2 głosów
Wiek nie gra żadnej roli, najważniejsze są predyspozycje i już pewien krok w dojrzałość, w harcerstwie nazywamy to bycie wędrownikiem. Nie lubię kiedy ramy pionów metodycznych zamyka się w ramach wiekowych, bo jest to krzywdzące dla naszej pięknej cechy metody harcerskiej - indywidualność.

Jeśli znajdziemy 14-15 letniego mentalnie wędrownika, który jest już ćwikiem/samarytanką, to taką osobę po rzetelnej rozmowie z instruktorami z jego środowiska z przyjemnością przyjmę na kurs drużynowych. No, ale że takiej jeszcze nie poznałem (choć może gdzieś się chowają w Polsce tacy), to już samo przez siebie mówi. ;-)

To samo - uwaga - tyczy się nawet 17-letnich ochotników na granatową funkcję. Chciałbym, żeby stopnie harcerskie na pagonach były adekwatne to wiedzy i umiejętności naszych harcerzy i na ich podstawie mogę przyjmować na kurs. Czyli nawet 19-letni wywiadowca (o zgrozo, a takie przypadki niestety jeszcze są...) choćby był świetnym człowiekiem i kandydatem na stanowisko drużynowego, to czeka go jeszcze małe przygotowanie zanim zaproszę go na kurs drużynowych.
odpowiedź 10 maja 2013 przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
edycja 10 maja 2013 przez użytkownika słonek
Wiek gra bardzo ważną rolę ponieważ ograniczenie wiekowe jest określone w przepisach ZHP, a one są po to żeby zgodnie z nimi działać.
Co do kursu drużynowych to też nie wiem jak można taką osobę na niego przyjąć bo najpierw musi zrobić przewodnikowski a do tego 16 lat również niezbędne.
Jeśli są przepisy to ich przestrzegajmy, bo po coś one powstały
Dla mnie te ograniczenia są dlatego, bo jest problem wśród drużynowych, którzy nie potrafią działać zgodnie z systemem stopni harcerskich i wiele innych czynników, o których między innymi Royas również w swojej wypowiedzi wspomniał.
14-15 lat to jest jeszcze Harcerka Starsza/Harcerz starszy a nie wędrownik. Ci są od 16 roku życia.
Formalnie - masz rację.
+1 głos
Sama zostałam druzynowa mają miej niz 16lat i mając jedynie stopień samarytanki. Było to coprawda ponad 10lat temu, był to chyba jedyny taki przypadek w naszym Hufcu i mimo że ten czas wspominam baaardzo miło, a dzięki młodemu wiekowi  mogłam prowadzic gromadę przez długi czas. Byłam wtedy po kursie druzynowych i to był główny warunek przejęcia gromady.

Teraz u mnie w hufcu kiedy osoba nie spełnia warunków- to znaczy ma poniżej 16lat, nie ma kursu druzynowych, próba pwd.nie jest nawet otwarta, wtedy jednostki nie może przejąć. Moze jedynie zostać pełniącym obowiązki druzynowgo, z dniem spełnienia warunków pisze podanie do komendy hufca i juz jest pełnoprawnym druzynowym :)
odpowiedź 10 maja 2013 przez użytkownika Adhde (264)   1 3 14
+1 głos

Spotkałem się nie raz. Nie polecam takiego rozwiązania. Z kilku powodów. Jest to niezgodne ze statutem.

1. . No codzień ta niezgodność pewnie nie będzie problemem ale co w razie np. wypadku, "wścibskiego rodzica" lub mediów. W razie wypadku lub afery może to rzutować na jakieś wyroki, decyzje starosty, a na pewno na większy kwas w wizerunku i mediach.

2. Wychowawczo naginanie przepisów nie jest dobre. To jest zły przykład. Podobnie jak np. kreatywna księgowość.

3. Decyzja o mianowaniu jako niezgodna z ustaleniami wyższej władzy (Zjazdu) jest nieważna lub może być uznana za nieważną. Co wtedy z wszystkimi decyzjami podjętymi przez drużynowego, który jednak nie był drużynowym? Może nikt się nie przyczepi, ale jednak może.

4. A tak mniej formalnie to myślę, że nawet 16 lat to za mało, to jest dolna dopuszczalna granica, i jak dla mnie to 16 lat jest na wyjątkowe sytuacje. Oczywiście należy brać pod uwagę to co pisze Słonek, ludzie nie rozwijają się jednolicie. Warto też zauważyć, że w wieku ok 16 lat bycia drużynowym uczymy się głównie przez przykład swojego drużynowego, znacznie mniej z kursów, książek itp. I pojawia się pytanie, czy dotychczasowy drużynowy, który zostawia drużynę bez przygotowanego następcy, właściwie bez legalnego kandydata, był dobrym drużynowym? Czy ten potencjalny drużynowy miał dobry przykład jak prowadzić drużynę, czy osiągną odpowiedni poziom (niezależnie od przyznanego stopnia)? Oczywiście różne mogą być powody zostawienia drużyny, ale te pytania warto sobie zadać.

Z podobnych powodów myślę, że uczestnictwo w kursie drużynowych w wieku 14-15 to zazwyczaj kiepski pomysł, (pomijając nawet, że w standardach kursów chyba jest wyższa dolna granica). Taki kursant musiałby być naprawdę wyjątkowy, żeby wynieść z kursu (a właściwie z kursów, bo najpierw przewodnikowski), to co należy, Po prostu wiek robi swoje. 

Jeśli zaś chodzi o "p.o. drużynowy" to jest sporo wątpliwości: http://zapytaj.zhp.pl/1738

 

odpowiedź 11 maja 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
0 głosów
Ja się spotkałam. Według mnie nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale jeśli komenda hufca się zgodzi, to może mianować pełniącego obowiązki drużynowego. W żadnych dokumentach nie ma podanej takiej opcji, ale nie spotkałam się z tym, żeby ktoś otwarcie się sprzeciwił. Podobnie z kursem drużynowych - jak komendant kursu zgodzi się przyjąć kogoś młodszego, to nie znam sytuacji, żeby ktoś się sprzeciwił.

Natomiast na pewno trzeba dobrze przemyśleć sprawę i uważać, żeby nie stało się to normą.
odpowiedź 10 maja 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 321 wizyt
pytanie zadane 14 lipca 2016 w Drużyna przez użytkownika Kropka (301)   14 27 35
+1 głos
1 odpowiedź 262 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2015 w Drużyna przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
+3 głosów
2 odpowiedzi 729 wizyt
pytanie zadane 26 października 2015 w Wędrownicy przez użytkownika Wilczyca (475)   6 14 23
+2 głosów
2 odpowiedzi 1,018 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 669 wizyt
pytanie zadane 27 września 2017 w Drużyna przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...