• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy przewodnik może zdobywać sprawności?

+7 głosów

Jestem instruktorem o stopniu przewodnika. Dotąd myślałam, że "zamknęła" mi się już droga rozwoju w kierunku sprawności. Niedawno ktoś mi powiedział, że instruktor może zdobywać sprawności harcerskie. Czy tak jest? A jeśli tak to kto mi ma je zatwierdzić (jestem drużynową)? Gdzie znajdę zapis o możliwości/zakazie zdobywania spawniości dla instruktorów?

pytanie zadane 9 maja 2013 w Próby przez użytkownika pwdKamila (158)   2 5 9
Współczynnik akceptacji: 0%
   
ale nie odpowiada dokładnie kto może zatwierdzić sprawność i gdzie jest zapis o tym że można zdobywać sprawności ;)

3 odpowiedzi

+3 głosów
Wielu z nas dzięki harcerstwu przeszło wiele prób nie nazywając tego próbami (otwieranymi i zamykanymi rozkazami drużynowych), były to próby życia, sytuacje życiowe, które przyniosły nam dużo nowej wiedzy i doświadczenia.

Każdy człowiek rozwija się przez całe życie, myślę że instruktorzy nie potrzebują sprawności jako formalnego instrumentu rozwojowego. Ja również wg ram wiekowych już wypadam z wędrownictwa, ale to nie znaczy, że nie mogę się rozwijać. Ten rozwój oparty jest o pewne konkretne polany, siły i wyczyn - dlatego właśnie często mówię, że wędrownikiem się JEST, a nie wstępuje z wiekiem i odchodzi.
odpowiedź 10 maja 2013 przez użytkownika słonek (5,393)   41 81 108
+2 głosów

załącznik nr 1 do uchwały Rady Naczelnej ZHP nr 38/XXXII z dnia 15 czerwca 2003 r. w sprawie przyjęcia instrumentu metodycznego – sprawności harcerskie:

Sprawność to zdobyta i udowodniona działaniem umiejętność, którą harcerka lub harcerz (tu i dalej w takim kontekście nazw: harcerka i harcerz używamy w odniesieniu do harcerki i harcerza, harcerki starszej i harcerza starszego, wędrowniczki i wędrownika) potrafi posłużyć się w razie potrzeby.

I dalej także jest mowa co najwyżej o wędrownikach. Dlatego (o ile dobrze rozumiem), jeśli instruktor jest też wędrownikiem to może.

Sprawność przyznaje drużynowy na wniosek rady drużyny.

Sprawność powinien przyznać drużynowy drużyny wędrowniczej, ale na wniosek rady (czyli rada zatwierdza). A jeśli sam jest drużynowym tej drużyny (bo przecież wędrownicy wybierają drużynowego spośród siebie) to chyba sam sobie przyznaje - po zatwierdzeniu przez radę.

odpowiedź 9 maja 2013 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 9 maja 2013 przez użytkownika karol-gro
tyle, że ja nie jestem wędrownikiem.
A sprawności mistrzowskie? Bo chyba o tych mówimy:) Np.uzyskanie prawa jazdy można potraktować jako sprawność mistrzowską a chyba na mundurze nie oznaczysz, że posiadasz "prawko" albo jakiegoś certyfikatu językowego :)
Sprawność mistrzowska to też sprawność i jest opisana w tym dokumencie (jest informacja o uprawnieniach pełniących rolę sprawności).
Więc chyba nadal dotyczą one wyżej wymienionych pionów (tzn. instruktorzy oczywiście też mogą zdobywać prawo jazdy, ale nie pełni ono roli sprawności)
+2 głosów
Odpowiedź będzie o formalnym zdobywaniu sprawności i związku z formalnym statusem w ZHP. Nieformalnie każdy może się rozwijać jak chce i uważać za kogo chce. Mając 40 lat mogę sobie samemu zrobić próbę na sprawność jednogwiazdkową i nikt nie może się przyczepić.

A formalnie wędrownikiem jest osoba w wieku 16-25 lat pracująca metodyką wędrowniczą. Zostanie instruktorem nieczego nie zmienia. Metodyka wędrownicza polega m.in. na należeniu do grupy wędrowniczej. O przyznanie sprawności wnioskuje cała grupa lub jej wydzielona część do swojego szefa - drużynewego, komendanta.
odpowiedź 11 maja 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
Czyli po 25 roku życia zdejmujemy naramiennik?
Nie zdejmujemy. Naramiennik jest wyróżnikiem wędrowników i instruktorów wędrowniczych, ale mogą go nosić też osoby, które formalnie nie są już wędrownikami  (powyżej 25 lub niepracujący już metodyką wędrowniczą), ale są związani z ruchem wędrowniczym (wędrownik mentalny) (o ile wcześniej go zdobyli).

Podobne pytania

+7 głosów
2 odpowiedzi 2,493 wizyt
pytanie zadane 3 września 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Petrus (537)   8 22 29
+10 głosów
2 odpowiedzi 1,604 wizyt
+5 głosów
1 odpowiedź 526 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2013 w Próby przez użytkownika Marek Pęczak (2,480)   13 35 57
+2 głosów
1 odpowiedź 422 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2013 w Drużyna przez użytkownika erbestynka (558)   7 13 32
+1 głos
2 odpowiedzi 727 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2016 przez użytkownika wąski!:D (717)   22 39 58
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...