• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Ulgi-legitymacja harcerska

+6 głosów

Czuwaj!

Moje pytanie jest związane z książeczką harcerską. Z tyłu na legitymacji szkolnej jest napisane:                                                 ,,Poświadcza uprawnienie do ulg ustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego" . Czy z książeczki harcerskiej są też jakieś ulgi?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje!laugh

pytanie zadane 5 maja 2013 przez użytkownika Gromit27 (1,339)   34 61 89
Współczynnik akceptacji: 23%
   

2 odpowiedzi

+7 głosów
Z książeczką harcerską już chyba nie ma ogólnie, teraz z nową kartą będą jakieś zniżki w sklepach turystycznych, w WGL coś chyba jest z tego co kojarzę. Czasem gdzieś lokalnie za pokazaniem takiej karty można taniej kupić, kiedyś wywalczyłem 12% w ostrowskim skepie turystyczno-sportowym na przykład.
odpowiedź 5 maja 2013 przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
–1 głos
Ulg na transport nie ma. Powinny być, ale Druhowie z GK wolą się zajmować różnymi bzdurami z ustawy, zamiast wpisać do niej coś sensownego. :(
odpowiedź 6 maja 2013 przez użytkownika Kamil (609)   6 14 29
Zgoda Andrzej, są takie wyjątki.
:-)
Kamil: ale analogiczne argumenty pasują do wielu ludzi działających w trzecim sektorze. Przyznanie ulgi tylko harcerzom było po prostu niesprawiedliwe.
"A ja głupi myślałem, że instruktor pełni SŁUŻBĘ i przeżywa pewną przygodę a nie wychowuje dzieci i młodzież za kasę... Już lecę do druhny komendant hufca po zaległe wypłaty :)"
Ale Ja przecież nie mówię, żeby komuś płacić. Tylko, żeby nikt nie musiał dopłacać. Ulga na bilety nie wydaje mi się jakąś wielką płacą i jakoś wątpię, żeby ktoś był instruktorem tylko dla tego, że ma ulgę na bilety. Tym bardziej, że bycie instruktorem zabiera czas i nie jest łatwe.

"Kamil: ale analogiczne argumenty pasują do wielu ludzi działających w trzecim sektorze. Przyznanie ulgi tylko harcerzom było po prostu niesprawiedliwe."
Ustawa też dotyczy tylko harcerzy, a raczej tylko ZHP i ona też jest niesprawiedliwa, a mimo to wielu harcerzy jej tak zawzięcie broni :(
Ja tylko wolał bym, żeby w niej znalazł się jakiś zapis, który zrobi coś dobrego dla harcerstwa; całego harcerstwa. Narzazie ustawa tylko dzieli harcerzy i wpływa na harcerstwo destrukcyjnie. Ja szanuje Wasze zdanie i przyznaje, że zniżka może budzić po prostu zazdrość innych ludzi, mimo, że oni też mogą być harcerzami, ale mimo to wolał bym, ażeby w ustawie znalazł się zapis o ulgach zamiast tych, które wg. Mnie nie przynoszą niczego dobrego całemu harcerstwu.
"a raczej tylko ZHP" myślę, że pomysłodawcy nie mieli zamiaru wykluczyć innych organizacji i niefortunny art 2 jednak zostanie zmieniony.
""a raczej tylko ZHP" myślę, że pomysłodawcy nie mieli zamiaru wykluczyć innych organizacji..."
W PZPH, są ludzie z Ruchu Palikota i jakoś nie wydaje mi się, ażeby mieli oni na celu zrobienie czegoś dobrego dla organizacji harcerskich. Wydaje mi się, że siedzą tam tylko po to, żeby sprowokować jakąś aferę (co im się udało) i żeby mieć z tego rozgłos.

"... niefortunny art 2 jednak zostanie zmieniony."
Mi nie chodzi tylko o art. 2, ustawa jest w wielu miejscach niesprecyzowana, a nie które jej artykuły (np. art. 15) mogą poważnie utrudnić działalność harcerską.

Podobne pytania

+3 głosów
2 odpowiedzi 1,757 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 378 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 203 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2022 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika harcerka_a (145)   1 6 10
+4 głosów
1 odpowiedź 511 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2013 przez użytkownika ignis2000 (450)   7 12 27
+1 głos
1 odpowiedź 339 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Harcerka890 (222)   4 16 21
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...