• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kwestie prawne w działalności śródrocznej drużyny harcerskiej.

+5 głosów
Czuwaj!

Mam pytanie dotyczące wszelakich kwestii prawnych, które nasze działania muszą spełniac. Z wielu źródeł często wynika wiele niejasności. Stąd - rodzice harcerza podpisują zgodę na bycie ich dziecka członkiem ZHP. Czy ta jedna zgoda wystarcza i do uczestniczenia harcerza w zbiórkach drużyny, w zbiórkach zastępu i zarazem do udziału w biwaku/nocowaniu drużyny w np. budynku hufca? Czy na takie imprezy potrzebna jest osobna zgoda? Czy np. wyjście na lodowisko jest prawnie formą zbiórki, na którą rodzic wyraził zgodę podpisując "zgodę na bycie dziecka członkiem ZHP"? Albo jednodniowy Festiwal Piosenki Hufca, który odbywa się miejscem działania danej drużyny?

Drugie pytanie. Jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem. Słyszałam/przeczytałam gdzieś, że w ramach składki, którą każdy harcerz opłaca ma zapewnione ubezpieczenie NNW. Czy to ubezpieczenie obejmuje zbiórki zastępów, zbiórki drużyny w miejscu jej działania? Czy np. wcześniej wspomniany biwak drużyny w hufcu też się do niego zalicza, czy koniecznością jest wykupywanie kolejnego?

Trzecie pytanie również związane z ubezpieczeniem. Jak to wygląda u instruktora ZHP? Również gdzieś usłyszałam/przeczytałam, że instruktor płacąc składkę instruktorską ma zapewnioną jakąś formę ubezpieczenia. Czy to prawda? Jeśli tak, to co ono obejmuje.

*Prosiłabym o wypowiedzi tylko osób, które są pewne swojej odpowiedzi i mogą to poprzec jakimiś przepisami, a nie własnym doświadczeniem ("w moim środowisku...") :)
pytanie zadane 3 maja 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika xyz (275)   6 11 16
Współczynnik akceptacji: 17%

edycja 3 maja 2013 przez użytkownika xyz
   

1 odpowiedź

0 głosów

Zgoda na przynależność do ZHP jest zgodą na uczestnictwo w zbiórkach i imprezach jednodniowych niewymagających zgód na udział odbywających się w miejscu zamieszkania/odbywania się standardowych zbiórek. Na każdy biwak i wyjazd trzeba mieć zgodę od rodziców, organizatorzy różnych imprez zawsze piszą w regulaminach o obowiązkowych zgodach od rodziców nipełnoletnich uczestników.

Co do ubezpieczenia, niektóre hufce wykupują ubezpieczenie całoroczne dla wszystkich członków hufca. Jeśli komendant tego nie robi, na każdy wyjazd należy ubezpieczyć członków drużyn. W trakcie normalnych zbiórek harcerze są ubezpieczeni standardowo przez szkołę czy rodziców - jak każde uczące się dziecko. Nie ma potrzeby wykupywać ubezpieczenia na zbiórki ;)

odpowiedź 3 maja 2013 przez użytkownika Yelle (2,096)   36 63 88
Myślę, że to nie do końca tak. Zgoda na przynależność to po prostu zgoda na przynależność do stowarzyszenia, wymagana przez ustawę o stowarzyszeniach. Natomiast na udział w zbiórkach itp. dziecko nie potrzebuje pisemnej zgody rodziców, a tym bardziej nie potrzebuje jej przedstawiać drużynowemu. Podobnie jak nie jest wymagane przedstawienie w sklepie pisemnej zgody na wyjście do sklepu i zrobienie zakupów. Taka zgoda to jest prywatna sprawa między dzieckiem i rodzicem. Rodzic pozwoli to dziecko na zbiórkę przyjdzie, nie pozwoli - nie przyjdzie.
No właśnie w tym miejscu mogłaby być potrzebna zgoda na przynależność dziecka do organizacji wychowawczej z konkretną metodą, z którą powinni się zapoznać rodzice. Wolałbym mieć na piśmie, że rodzic doskonale wie, że zbiórki zastępu są prowadzone samodzielnie przez młodych ludzi, bez opiekuna, drużynowego, przybocznego.

Podobne pytania

+2 głosów
0 odpowiedzi 657 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,194)   88 264 490
+1 głos
2 odpowiedzi 493 wizyt
pytanie zadane 4 października 2014 w Finanse przez użytkownika rolfrog (429)   12 19 35
0 głosów
2 odpowiedzi 1,416 wizyt
pytanie zadane 21 czerwca 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Baptow Loshad (105)   1 1 2
+1 głos
1 odpowiedź 765 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...